GIF wycofuje lek na nadciśnienie. Wykryto w nim zanieczyszczenia

Fot. Johnrob / Getty Images

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu jednego z leków na nadciśnienie. Powodem tej decyzji jest wykrycie zanieczyszczeń w substancji czynnej leku. Mowa o produkcie Presartan.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu Presartanu 50 mg, Presartanu 100 mg, Presartanu H 50 mg + 12,5 mg i Presartanu H 100 mg + 25 mg. Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję jest PharmaSwiss Česká republika s.r.o. 

Powodem tej decyzji jest wykrycie zanieczyszczeń w substancji czynnej leków. I choć zanieczyszczenia nie przekraczały dopuszczalnego limitu, to jednak zostały wykryte w dwóch substancjach, a w takim wypadku Europejska Agencja Leków zaleca wycofanie produktu z obrotu.

Wycofano leki o numerze serii:

Presartan 50 mg, tabletki powlekane:

  • numer serii: 606515, data ważności: 05.2019
  • numer serii: 608683, data ważności: 07.2019
  • numer serii: 608683, data ważności: 07.2019

Presartan 100 mg, tabletki powlekane:

  • numer serii: 606547, data ważności: 05.2019
  • numer serii: 606547-1, data ważności: 05.2019
  • numer serii: 701048, data ważności: 12.2019
  • numer serii: 701048-1, data ważności: 12.2019

Presartan H 50 mg + 12,5 mg, tabletki powlekane:

  • numer serii: 611939, data ważnosci: 10.2019

Presartan H 100 mg + 25 mg, tabletki powlekane:

  • numer serii: 701080, data ważności: 12.2019

Presartan przypisywany był pacjentom w celu leczenia pierwotnego nadciśnienia tętniczego, w leczeniu chorób nerek u chorych na nadciśnienie tętnicze oraz w leczeniu przewlekłej niewydolności serca u chorych po 60. roku życia.

Zobaczcie na filmie, w jaki sposób bezpiecznie przyjmować leki:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Nadciśnienie tętnicze

Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do wielu chorób układu krążenia z udarem mózgu i zawałem serca na czele. Chorzy muszą pamiętać, że nieleczona choroba może doprowadzić do licznych powikłań! Według WHO nadciśnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernej umieralności w populacji ogólnej - ok. 7,5 mln ludzi umiera co roku właśnie z powodu powikłań.Szacuje się, że nawet 1/4 dorosłej populacji Polski zmaga się z objawami wysokiego ciśnienia. 

Skąd się bierze nadciśnienie tętnicze? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Skąd się bierze nadciśnienie? Źródło: 36,6

Nadciśnienie tętnicze dzieli się na:

  • pierwotne (tzw. samoistne) – najpowszechniejsza postać nadciśnienia (stanowi blisko 90% przypadków), posiada niejasną etiologię, ale znanych jest wiele czynników sprzyjających jego powstaniu, takich jak otyłość, palenie tytoniu, niewystarczająca aktywność fizyczna i stres;
  • wtórne (tzw. objawowe) – konsekwencja innego zaburzenia stanu zdrowia; jest najczęściej spowodowane chorobami nerek, nadczynnością tarczycy lub zwężeniem tętnicy nerkowej.

Prawidłowe ciśnienie tętnicze, mierzone w domu, nie powinno przekraczać wartości 135/85 mmHg, a w gabinecie lekarskim 140/90mmHg.

Objawy wysokiego ciśnienia krwi mogą być mało charakterystyczne i możemy do nich zaliczyć między innymi: nadmierną pobudliwość, bezsenność, łatwe męczenie się, uczucie kołatania serca i ból w klatce piersiowej, wewnętrzny niepokój, złe samopoczucie i ogólne rozbicie, czasem krwotoki z nosa, szumy w uszach, zadyszkę, gorsze widzenie, nadmierną potliwość. 

Więcej: Nadciśnienie tętnicze – objawy przewlekłej choroby, jej przyczyny oraz leczenie

Data aktualizacji: 13.03.2019,
Opublikowano: 13.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej