George H. W. Bush, były prezydent USA, został przewieziony do szpitala

Fot. Manuel-F-O / Getty Images

George H. W. Bush, 93-letni były prezydent USA, został w niedzielę przewieziony do szpitala z powodu bardzo niskiego ciśnienia i osłabienia. Mężczyzna pozostanie w placówce przez kilka dni na obserwacji. 

George H. W. Bush, najstarszy żyjący były prezydent USA, trafił do szpitala po sobotnich uroczystościach zaplanowanych przez organizację American Legion w Kennebunkport w stanie Maine, by uczcić zbliżający się Memorial Day z weteranami. 

O stanie zdrowia byłego prezydenta USA przeczytacie też na TVN24.pl: Były prezydent USA trafił do szpitala

Byłego prezydenta przewieziono do szpitala w niedzielę, powodem złego samopoczucia było niskie ciśnienie oraz ogólne osłabienie. Jak poinformował rzecznik rodziny Bushów, Jim McGrath, 93-latek pozostanie w szpitalu w Biddeford w stanie Maine na obserwacji przez kilka dni. Stan Busha jest dobry - jest przytomny i nie odczuwa dyskomfortu.

George H. W. Bush ma ostatnio kłopoty ze zdrowiem. Był hospitalizowany z powodu infekcji w teksańskim szpitalu przez ponad dwa tygodnie. Trafił tam po śmierci swojej żony, Barbary, która zmarła 17 kwietnia. Byli małżeństwem przez 73 lata. 

Więcej: Nie żyje Barbara Bush. Cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP)

Zobacz film: Przewlekły stres - jakie mogą być konsekwencje dla zdrowia? Źródło: Stylowy Magazyn

Zbyt niskie ciśnienie

Hipotonia, czyli inaczej zbyt niskie ciśnienie krwi, może nie dawać żadnych objawów przez dłuższy czas - podobnie zresztą, jak nadciśnienie. Tylko regularne pomiary ciśnienia krwi są w stanie szybko wykryć problemy z ciśnieniem. Zbyt niskie ciśnienie krwi prowadzi do utraty przytomności, która w pewnych sytuacjach może być niebezpieczna. 

Niedociśnienie może być następstwem innych chorób, np. anemii, niedoczynności tarczycy, cukrzycy czy padaczki lub przy zażywaniu leków psychotropowch lub stosowanych przy leczeniu choroby Parkinsona.

Polecamy: Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

W celu dokonania prawidłowego pomiaru należy usiąść wygodnie, tak aby plecy były oparte i w trakcie pomiaru ciśnienia unikać jakichkolwiek ruchów. Należy być wypoczętym - nie wolno mierzyć ciśnienia po wysiłku fizycznym, a od ostatniego wypalonego papierosa powinno minąć przynajmniej 30 minut. 

Ręka, na której dokonujemy pomiaru powinna być ułożona tak, aby łokieć i przedramię były podparte. Mankiet ciśnieniomierza należy dostosować do obwodu ramienia, gdyż zastosowanie nieodpowiedniego mankietu może w poważny sposób zafałszować wynik pomiaru ciśnienia. Mankiet powinien znajdować się na poziomie serca – szczególnie należy o tym pamiętać mierząc ciśnienie przy użyciu aparatu nadgarstkowego.

Więcej: Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Data aktualizacji: 28.05.2018,
Opublikowano: 28.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej