Gdzie znajduje się kość klinowa i co oznacza jej ból?

Fot.: Cultura RFKaPe Schmidt / Getty Images

Kość klinowa w większej części ukryta jest wewnątrz mózgoczaszki. Kość klinowa czaszki jest pojedynczą strukturą kostną o wąskim trzonie i szerokich skrzydłach, których tylko wierzchołki widoczne są na zewnątrz głowy. Bywa źródłem wielu problemów zdrowotnych, których nieprawidłowe leczenie stanowi niebezpieczeństwo dla życia.

Kość klinowa jest często mylnie nazywana kością klinowatą. Choć obie kości wchodzą w skład układu szkieletowego człowieka, to zlokalizowane są w skrajnych względem siebie miejscach i odpowiadają za inne funkcje. Kość klinowa czaszki, choć mało widoczna z zewnątrz, stanowi miejsce skrzyżowania i rusztowania dla struktur nerwowych i membranowych mózgoczaszki. Kość klinowata to jedna z kości śródstopia.

Kość klinowa

Kość klinowa jest niezwykle rozbudowana, ale wklinowana pomiędzy inne kości mózgoczaszki. Kość klinowa kształtem przypomina rozłożonego motyla, ze względu na układ swoich powierzchni. Kość klinowa czaszki składa się z: trzonu, skrzydeł większych i mniejszych oraz wyrostków skrzydłowatych.

Kość klinowa od przodu łączy się z kością czołową i kośćmi twarzy, od boków sąsiaduje z kośćmi skroniowymi, a od tyłu z kością potyliczną, z którą tworzy podstawę czaszki.

Na wyjątkowość charakteru kości klinowej składa się typ połączenia brzegów z kością potyliczną. Łączy je chrząstkozrost klinowo-potyliczny, a nie połączenie stałe kościozrostu, jak w przypadku połączenia z pozostałymi kośćmi mózgoczaszki.

W samym środku trzonu kości klinowej czaszki mieszczą się puste przestrzenie wysłane błoną śluzową, tzw. zatoki klinowe, łączące się z jamą nosową i jej zatokami. Infekcje zatok klinowych kości często obciążają organizm dokuczliwymi objawami i bólem, a zaburzenia konstrukcji kości klinowej, w przebiegu np. urazu mechanicznego, mogą stanowić zagrożenie życia.

Funkcje kości klinowej

Kość klinowa czaszki jest miejscem krzyżowania się struktur nerwowych, membranowych oraz krwionośnych mózgu. Kość klinowa stanowi środkową część podstawy czaszki, na której opierają się konstrukcja kostna czaszki oraz struktury mózgowia, m.in.: wgłębienie na górnej powierzchni trzonu kości klinowej. Ochrania jedną z najważniejszych części układu neuroendokrynnego – siodło tureckie, w którym znajduje się przysadka mózgowa. Z kolei za siodłem tureckim mieszczą się wyrostki tylne kości klinowej – miejsce przyczepu namiotu móżdżku.

Kość klinowa jest centralnym i integralnym elementem wielu układów mózgowia, ale jej zatoki występujące w środkowej części kości mogą przysparzać wielu problemów zdrowotnych miejscowych i ogólnoustrojowych.

Znaczenie zatok klinowych i zagrożenia

Zatoka klinowa to przestrzeń powietrzna wyściełana błoną śluzową, która stanowi izolację termiczną podstawy czaszki. Powierzchnie zatok najbardziej wysunięte na zewnątrz pełnią rolę bufora dźwięku, który absorbuje część drgań głosu człowieka, aby zminimalizować intensywność przeniesienia fal akustycznych na kosteczki słuchowe. Ponadto zatoki klinowe ogrzewają i nawilżają wdychane powietrze oraz biorą udział w wyrównaniu różnicy ciśnień.

Zatoki klinowe pełnią rolę mechaniczną. Kość klinowa jest lżejsza, przez co zmienia się waga czaszki i obciążenie kręgosłupa. Podczas urazu miażdżącego kości najpierw uszkodzeniom ulegają zatoki i ich przestrzenie, dzięki czemu kość klinowa i struktury mózgu są dodatkowo chronione.

Oprócz ryzyka urazu mechanicznego, najczęściej w wyniku upadku z wysokości czy wypadku komunikacyjnego, kość klinowa i jej zatoki narażone są na wystąpienie stanu zapalnego, który objawia się dokuczliwymi objawami i bólem. Czynnikami ryzyka sprzyjającymi chorobom kości klinowej i zatok są m.in.: anomalie anatomiczne budowy wewnętrznych struktur nosa, polipy zatok nosowych, przerost migdałka gardłowego, mukowiscydoza, zapalenie sąsiadujących zatok i zakażenie ich błon śluzowych.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Co oznacza ból kości klinowej?

Ból kości klinowej jest sygnałem oznaczającym rozwijające się procesy chorobowe w jej obszarze. Do chorób, które wywołują silny, przewlekły i trudny do zlokalizowania ból, należy zapalenie zatok klinowych.

Zapalenie zatoki klinowej to rzadko występujące schorzenie ze względu na głęboką lokalizację śródczaszkową i bezpośrednio ograniczony dostęp do kości bakterii i alergenów. Barierą ochronną kości klinowej są liczne jamy gęstego śluzu i mniejsze zatoki, które w przypadku ataku czynników zapalnych stanowią pierwszą linię obrony.

Zapalenie zatok klinowych objawia się poprzez:

  • silny ból głowy odczuwany w okolicy oczu, promieniujący do szczytu głowy i w kierunku potylicy, nasilający się podczas pochylania;
  • spływanie gęstej wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
  • cienie pod oczami;
  • podwyższoną temperaturę ciała, ogólne osłabienie, zmęczenie;

Powikłania zapalenia zatok klinowych

Powikłania znacznie utrudniają leczenie zapalenia zatok i powrót kości klinowej do zdrowia. Nieleczona chora kość klinowa może rozwinąć m.in.: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, neuralgię nerwu trójdzielnego, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, inne powikłania oczodołowe i struktur wewnątrzczaszkowych.

Kość klinowa – leczenie bólu i zapalenia zatok

Zainfekowana kość klinowa wymaga aktywnej farmakoterapii przeciwbólowej, przeciwzapalnej i antybiotykowej, a nawet leczenia operacyjnego. Podczas niego czyści się zatoki klinowe. Niekiedy dodatkowo przeprowadza się korektę przegrody nosowej lub rekonstrukcję uszkodzonej kości klinowej.

Data aktualizacji: 08.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej