Gdzie można dostać maseczkę? Przedstawiamy 6 możliwości

Getty Images

Choć noszenie maseczek jest wciąż kwestią kontrowersyjną, polski rząd zdecydował, że od 16 kwietnia w przestrzeni publicznej wszyscy obywatele mają obowiązek zakrywać nos i usta. Nie jest jednak żadną tajemnicą fakt, że od kilku tygodni jednorazowe maseczki można uznać za towar deficytowy...

Zanim wybuchła pandemia można było znaleźć je w każdej aptece czy hurtowni kosmetycznej, a na jej metce widniała kwota kilkudziesięciu groszy za sztukę. Dziś maseczki jednorazowe są niczym czterolistne koniczynki – wiadomo, że istnieją, ale znajdują je tylko nieliczni szczęściarze. Zresztą ci, którym uda się je spotkać na aptecznych półkach, muszą mieć nie tylko fart, ale i gruby portfel, ponieważ w tej chwili koszt jednej maseczki przekracza kilka złotych.

Do tej pory jednak noszenie maseczek było indywidualną decyzją każdego z nas. Jedni nie czuli potrzeby jej zakładania i przychylali się do stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia, która twierdzi, że nie ma konieczności, aby osoby zdrowe zakrywały nos i usta. Drugim natomiast dawała ona poczucie bezpieczeństwa. Niemniej Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że w naszym kraju od 16 kwietnia w przestrzeni publicznej należy nosić maseczki. Powstaje więc pytanie – skąd je brać?

Opcji mamy na szczęście kilka. Jednakże w związku z tym, że od przyszłego czwartku nie wejdziemy bez niej z domu, warto jak najprędzej się w nie zaopatrzyć, by potem nie mieć problemu z wyjściem z domu do pracy czy po zakupy.

Gdzie można kupić maseczki?

1. Apteka

Pierwszym punktem na naszej liście jest apteka. Miejsca te regularnie otrzymują dostawy maseczek. Niemniej jest to dość oczywiste rozwiązanie, więc istnieje duże ryzyko, że asortyment szybko się wyprzeda.

2. Market

Popularne dyskonty wprowadzają maseczki do swoich sprzedażowych ofert. W większości przypadków chodzi o produkty wielorazowego użytku. Mówi się, że to właśnie w marketach będzie można kupić je po najkorzystniejszej cenie.

3. Sklepy online

Marki modowe, projektanci a także internetowe platformy transakcyjne – to właśnie tutaj możesz znaleźć maseczki wielorazowego użytku. W wielu przypadkach ceny mogą być trochę wyższe, ale za tym idzie nierzadko odpowiedni design. Decydujesz się na tę opcję? Pamiętaj, że chętnych będzie sporo, a więc na dostawę maseczki trzeba będzie trochę poczekać, a czas leci…

4. Lokalne krawcowe

Polecamy również skontaktować się z osiedlową krawcową lub punktem krawieckim. Jesteśmy przekonani, że i w tych miejscach produkcja maseczek idzie pełną parą. Plusem może być nie tylko cena, ale wykonanie z tkaniny, jakiej tylko sobie zażyczysz.

5. „Maseczkomaty”

Kojarzysz automaty z napojami czy słodyczami? Na pewno. W Krakowie, Lublinie czy Warszawie pojawiły się takie maszyny, tyle tylko że w wersji z jednorazowymi maseczkami, rękawiczkami i żelami antybakteryjnymi. Cena za jedną maseczkę? Około 10 złotych, czyli koszt podobny, jak w aptece.

6. DIY

Nie zapominaj, że maseczkę może wykonać również własnoręcznie. Jeśli nie posiadasz maszyny do szycia, ani umiejętności krawieckich, możesz zrobić ją również z ręcznika papierowe. Jak? Instrukcję znajdziesz TUTAJ.

Zobacz film: Ewa Minge w walce z koronawirusem. Projektantka szyje maseczki dla szpitali

Źródło: UWAGA!TVN

Data aktualizacji: 14.04.2020,
Opublikowano: 10.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Korona 11.04.2020r.

Maseczka jednorazowa w Garwolinie 6 zł. Nie stać mnie na zakup kilku sztuk.polikwidowaliscie ogłoszenia w sieci .wymagacie a nie zapewniacie maseczek.to paranoja.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej