Gastroskopia przez nos – komfortowa metoda endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego

Fot: ViktoriiaNovokhatska / gettyimages.com

Gastroskopia przeznosowa stanowi komfortową alternatywę dla tradycyjnej wersji badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego i przynosi takie same efekty. Procedura donosowa nie wymaga znieczulenia przy wprowadzaniu urządzenia i znacznie ogranicza powikłania zdrowotne.

Gastroskopia nosowa jest coraz częściej stosowaną metodą diagnostyczno-terapeutyczną, pozwalającą ocenić kondycję gardła, przełyku czy żołądka w przypadku niepokojących objawów somatycznych. Dzięki niej można lepiej zaplanować leczenie i monitorować jego skuteczność. Badanie powszechnie nazywane jest „bezstresowym” ze względu na minimalny dyskomfort, jaki mu towarzyszy.

Gastroskopia przez nos – na czym polega badanie?

Gastroskopia to metoda diagnostyczno-terapeutyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwalająca m.in. dokonać oceny kondycji błony śluzowej bądź potwierdzić obecność ciał obcych i nieprawidłowości anatomicznych narządów w przypadku występowania niepokojących objawów somatycznych. Ponadto badanie ułatwia planowanie i monitorowanie skuteczności leczenia gardła, przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia umożliwia także pobranie materiału do badań histopatologicznych ze zmienionych chorobowo miejsc oraz przeprowadzenie zabiegu usunięcia polipów i ciał obcych. Badanie zwykle prowadzi się w znieczuleniu miejscowym poprzez wprowadzenie endoskopu do wnętrza ciała przez jamę ustną, w przyjętej wcześniej przez pacjenta odpowiedniej pozycji ułożeniowej i umieszczeniu między jego szczękami ustnika, ułatwiającego swobodny dostęp aparatury do badanych narządów. Tradycyjna gastroskopia sprzyja powikłaniom, takim jak chrypka czy ból gardła, i uniemożliwia słowny kontakt z lekarzem. Dla poprawy komfortu badania i ograniczenia efektów ubocznych po zakończeniu zabiegu opracowano gastroskopię przeznosową. Mniej inwazyjna gastroskopia donosowa przeznaczona jest dla pacjentów mających silny odruch wymiotny i bojących się badania metodą tradycyjną.

Jak wygląda gastroskopia przez nos?

W celu zapewnienia odpowiednich warunków gastroskopia przeznosowa wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Przede wszystkim zaleca się:

  • lekkostrawny posiłek na dzień przed zabiegiem, a co najmniej 8 godzin przed badaniem zrezygnowanie z jedzenia;
  • pozostanie bez picia przez co najmniej 4 godziny przed badaniem; nie jest wskazane również żucie gumy i palenie tytoniu;
  • na czas badania usunięcie z jamy ustnej ruchomych protez, kolczyków itp.;
  • konsultację lekarską w celu ustalenia sposobu przyjmowania stałych leków.

Gastroskopia przeznosowa u dorosłych zwykle nie wymaga środka znieczulającego przed wprowadzeniem endoskopu, jednak na życzenie pacjent może otrzymać lidokainę w aerozolu, tymczasowo blokującą receptory czuciowe śluzówki nosa i gardła. W dalszym etapie badany układa się na lewym boku, a lekarz przez jeden z otworów nosowych wprowadza urządzenie do wnętrza ciała.

Zobacz także: Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu

Gastroskopia donosowa wykonywana jest za pomocą giętkiego aparatu, zaopatrzonego w układ światłowodów i mikrokamer, umożliwiających obserwację wnętrza przewodu pokarmowego na ekranie monitora. W trakcie badania dodatkowo wtłaczany jest gaz do żołądka w celu rozszerzenia jego objętości i zapewnienia lepszego dostępu do głębiej położonych struktur układu. W zależności od charakteru badania lekarz może zakończyć procedurę na tym etapie bądź w razie konieczności pobrać fragmenty śluzówki do oceny histopatologicznej lub usunąć patologiczne zmiany przewodu. Po zakończonych czynnościach diagnostyczno-terapeutycznych endoskop zostaje ewakuowany z organizmu pacjenta.

Gastroskopia przez nos trwa kilkadziesiąt minut, w zależności od prowadzonych czynności medycznych oraz doświadczenia lekarza wykonującego. Wyniki uzyskuje się na bieżąco, z wyjątkiem histopatologii, na którą trzeba oczekiwać kilka tygodni.

Zobacz film i dowiedz się, jak poprawić pracę jelit:

Zobacz film: Jelita - jak o nie dbać? Źródło: x-news

Gastroskopia nosowa – zalety

Gastroskopia przez nos jest coraz bardziej powszechną metodą badania górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jedną z jej większych zalet jest eliminacja nieprzyjemnego odczucia towarzyszącego tradycyjnej gastroskopii w momencie przechodzenia urządzenia przez gardło. Ominięcie jamy ustnej minimalizuje ogólny dyskomfort, nie wywołuje ślinotoku powstającego na skutek otwartych i zablokowanych w ustalonej pozycji za sprawą sztywnego ustnika szczęk, a także nie prowokuje nudności i odruchu wymiotnego, które są najgorzej tolerowaną częścią klasycznego badania. Ponadto gastroskopia przeznosowa umożliwia pacjentowi stały kontakt werbalny z lekarzem, co podnosi poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach, kiedy pojawiają się niedogodności związane z wprowadzeniem endoskopu, wpuszczaniem gazu czy pobieraniem wycinków histopatologicznych. W trakcie badania pacjent może komfortowo komunikować się z lekarzem i otrzymać natychmiastową reakcję zwrotną w przypadku komplikacji. Gastroskopia przez nos nie jest jednak polecana osobom ze skrzywioną przegrodą nosową lub zwężonym przewodem nosowym. Do przeprowadzenia badania co najmniej jeden przewód musi wykazywać prawidłową drożność i rozmiar.

Bibliografia:

1. Block B., „Endoskopia przewodu pokarmowego”, Medipage, Warszawa 2007;

2. Maratka Z., „Endoskopia przewodu pokarmowego”, PZWL, Warszawa 2005;

3. Waye J.D., „Endoskopia przewodu pokarmowego”, Czelej, Lublin 2018.

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 22.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej