Ganglion – guzek, którego nie można ignorować

Fot: naiyanab / fotolia.com

Torbiel galaretowata potocznie zwana ganglionem to niezłośliwy guzek, którego jednak nie należy bagatelizować. Pojawia się najczęściej na nadgarstku, czasem na stopie lub palcu. Może powodować ból. Istnieje kilka metod leczenia ganglionu.

Ganglion to galaretowaty guzek tworzący się w okolicach stawowych najczęściej na wierzchniej stronie nadgarstka. Rzadziej tworzy się na stopie czy przy stawie kolanowym. Schorzenie to pojawia się bardzo często u osób młodych w wieku od 15 do 40 roku życia, którzy uprawiają gimnastykę i nadwyrężają stawy nadgarstka. Jest też wynikiem powtarzających się urazów czy stanów zapalnych. Ganglion występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, a jego średnica może wynosić kilka centymetrów, ale co ważne, guzek nie przebija skóry. Chociaż nie jest to schorzenie zagrażające życiu, warto usunąć go już w początkowym etapie, żeby zapobiec bolesnym nawrotom czy komplikacjom.

Przyczyny powstawania ganglionu

Liczne urazy, przeciążenia czy stany zapalne nadgarstka sprzyjają tworzeniu się torbieli galaretowatej. W nadgarstku znajdują się pochewki (cienkie osłonki), które osłaniają ścięgna mięśni. Ich główną funkcją jest ochrona ścięgien przed urazami mechanicznymi np. za sprawą elementów kostnych nadgarstka. Pomiędzy pochewką a ścięgnem znajduje się specjalny płyn, który zabezpiecza przesuw ścięgien podczas ruchu, jeśli jednak nadgarstek narażony jest na liczne mikrourazy czy obciążenia, pochewki zaczynają produkować nadmierną ilość płynu. W wyniku czego dochodzi do pogrubienia i uwypuklenia ściany pochewki. Objawem tego jest galaretowaty guzek widoczny pod skórą, czyli ganglion. Może on powodować ból, ograniczać ruchomość stawów, a nawet naciskać na przebiegające w pobliżu nadgarstka nerwy.

Zobaczcie, jak wygląda zabieg wycinania znamion:

Zobacz film: Wycinanie znamion - jak wygląda taki zabieg? Źródło: Klinika urody

Ganglion – objawy

Przeoczenie torbieli galaretowatej jest praktycznie niemożliwe, gdyż większość ganglionów przybiera postać wyraźnego guzka, wypełnionego galaretowatą substancją. Są jednak przypadki, kiedy mniejsze torbiele pozostają schowane pod skórą (mówimy wówczas o ganglionie ukrytym). Wiele torbieli nadgarstka nie wywołuje silnych objawów bólowych, jeśli jednak ganglion uciska na nerw, mogą pojawić się następujące dolegliwości:

  • ból podczas ruchu nadgarstka,
  • mrowienie dłoni,
  • wrażliwość na dotyk,
  • osłabienie mięśni,
  • ograniczona ruchliwość dłoni.

Torbiele, nawet jeśli nie powodują dyskomfortu bólowego, mogą być defektem estetycznym i również kwalifikują się do usunięcia.

Jak leczyć ganglion?

Leczenie torbieli galaretowatej ma kilka etapów w zależności od stadium rozwoju guza czy innych dolegliwości towarzyszących schorzeniu. W pierwszym etapie pojawienia się galaretowatego guza wystarczy stosować leczenie zachowawcze, np stosując niesterydowe maści, za pomocą których wmasowujemy ganglion, tak żeby się wchłonął. W wielu przypadkach ganglion wchłania się samodzielnie i nie jest konieczne podejmowanie dalszych działań. Lekarz zleca wówczas wyłącznie obserwację. Może również zostać zlecone unieruchomienie nadgarstka za pomocą opaski uciskowej lub stabilizatora, ponieważ ganglion, jeśli uciska nerwy, powoduje ból podczas ruchu. Jeśli to nie wystarczy, wówczas konieczne jest nakłucie guza i aspiracja (usunięcie, wyssanie) płynu z torbieli. Po takim zabiegu trzeba szczególnie uważać na nadgarstek i unikać jego przeciążenia. Przy tej metodzie istnieje jednak ryzyko nawrotu schorzenia. Najskuteczniejszym sposobem leczenia ganglionu jest zabieg operacyjny, który daje niemal stuprocentową gwarancję całkowitego pozbycia się dolegliwości, ale wciąż pozostawia niewielkie ryzyko nawrotu choroby. Operacja ganglionu nadgarstka polega na całkowitym wycięciu chorobowo zmienionej ściany pochewki ścięgnistej lub torebki stawowej. Po leczeniu operacyjnym konieczna jest rehabilitacja nadgarstka. Czasem, aby zdiagnozować istnienie ganglionu, zwłaszcza ukrytego, konieczne jest badanie USG, RTG lub rezonans magnetyczny.

Przy ostrych stanach zapalnych zaleca się ograniczenie do minimum czynności ruchowych nadgarstka, a w celu zminimalizowania dolegliwości bólowych można stosować niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w postaci żelów czy maści. Innym sposobem złagodzenia bólu jest jonoforeza (zastosowanie prądu stałego). Można również stosować zabiegi regenerujące, takie jak pole magnetyczne, ultradźwięki, laseroterapia oraz zabiegi zmniejszające obrzęki np. krioterapia. Lekarz może zlecić również ćwiczenia lecznicze wykonywane przez fizjoterapeutę.

Domowe sposoby na ganglion

Obok leczenia klinicznego ganglion można likwidować za pomocą domowych sposobów. Nie mamy gwarancji, że zlikwidują one problem czy zapobiegną nawrotom, ale mogą zmniejszyć ból i uczucie dyskomfortu. Doskonałym przykładem jest czarna herbata czy imbir, które mają właściwości przeciwzapalne i łagodzą ból czy swędzenie. Pomocny w walce z ganglionem może okazać się olejek kadzidłowy, który z kolei ma działanie ściągające, a co się z tym wiąże może zmniejszyć wielkość guza, a nawet zapobiegać jego nawrotom.

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (7)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Sandra 03.12.2018r.

Na moim palcu wskazującym pojawił się maleńki ledwo widoczny guzek, który w ciągu miesiąca urósł tak, że nie sposób było go ukryć. Widok niezbyt przyjemny dla otoczenia, zatem przez kilka dni zaklejałam go plastrem. Jako, że w naszym kraju trudno z tzw. marszu dostać się do konkretnego specjalisty (droga przez mękę-totalna porażka), postanowiłam szukać informacji w Internecie i oczywiście zdiagnozowałam się sama. Mój ganglion był z początku nietypowy, twardy i nieprzesuwalny. Ale od momentu, gdy zaczęłam zaklejać go plastrem urósł i stał się bolesny i przeźroczysty. Dziś pomyślałam sobie , ze muszę pomoc sobie sama i przeprowadziłam eksperymentalny zabieg...Igła poszła w ruch..Że środka wypłynęła galartowata substancja...Jestem ciekawa co będzie dalej...Póki co palec boli mniej...Minęło 30 min. od zabiegu...żyję:) Jutro kupię olejek kadzidłowy lub żel kasztanowy może mi przejdzie... ;)))

danio 07.11.2018r.

Można prosić o podpowiedź o jaki olejek kadzidłowy chodzi? Czy zwykły eteryczny za 5zł czy jakiś specjalny??

Mona K 31.08.2018r.

Olejek jest skuteczny w 100 % , ale (!!!) nalezy uzyc tylko 3 , 4 kropelki i koniecznie rozcienczyc go z kremem do twarzy, do ciala itd. Rozcienczona forme nalezy wmasowac. ( Uwaga! skoncentrowany olejek moze poparzyc skore).

Kasia 31.05.2018r.

W moim przypadku pomógł żel kasztanowy

Lenka 20.02.2018r.

Od kilku dni stosuje u dziecka olejek kadzidlowy na ganglion w mieści smarowanym skóra jest zaczerwieniona czy to działanie niepożądane czy tak ma byc?

Michał 19.02.2018r.

Czy gangolin można samemu nakłuwac i usuwać galaretowatą zawartość?

jerzyzaj 06.01.2018r.

Piszecie o domowych sposobach,a podajecie tylko jeden!?

Zobacz wszystkie 7 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej