Frustracja – definicja, przyczyny frustracji i sposoby radzenia sobie z nią

Fot. izusek / Getty Images

Frustracja to zespół negatywnych emocji związanych z brakiem realizacji potrzeb czy przeszkodami piętrzącymi się na drodze realizacji założonych celów. W zależności od jakości i natężenia tych emocji, frustracja może popychać do działania lub skłaniać do zaniechania określonych dążeń.

Człowiek jest sfrustrowany wówczas, kiedy mimo dążenia do określonego celu nie jest w stanie go osiągnąć. Negatywne uczucia pojawiają się, gdy dany zamiar jest możliwy do zrealizowania. W przypadku braku obiektywnej możliwości zaspokojenia potrzeb mówi się raczej o deprywacji niż o frustracji.

Co to jest frustracja?

Frustracja to szereg emocji, jakie pojawiają się w obliczu niemożności realizacji własnych planów, ambicji. To, które uczucia dominują w określonym przypadku, uzależnione jest od temperamentu jednostki, jej ogólnej sytuacji życiowej, wcześniejszych doświadczeń itd. Frustracja może wyrażać się poprzez złość, irytację, smutek, lęk, bezradność czy wycofanie. W optymalnych warunkach następuje stan mobilizacji do działania służącego rozwiązaniu problemu.

Człowieka frustruje wiele codziennych sytuacji, np. czekanie na spóźnionych znajomych, hałas za ścianą, psujący się samochód. Poważniejsze powody do negatywnych emocji to brak czasu na wypoczynek, niespłacone kredyty czy nielojalny partner. Frustracja w pracy dotyka niemal każdego – ze względu na zbyt niskie zarobki, brak spodziewanego awansu, niemożność zrealizowania własnych projektów czy rozwinięcia swoich talentów.

Im więcej spraw wymyka się spod kontroli, im liczniejsze są niezaspokojone potrzeby i popędy, tym wyższy jest poziom ogólnej frustracji i powiązanego z nią niezadowolenia z życia. O ile umiarkowana frustracja stymuluje do zintensyfikowania działań zmierzających do realizacji założonych celów, przeciążenie problemami sprawia, że jednostka nie jest w stanie adekwatnie stawiać im czoła. Wówczas na niezaspokojenie swoich potrzeb reaguje agresją lub wycofaniem.

Jak rozpoznać pierwsze objawy depresji? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji. Źródło: 36,6

Przyczyny frustracji

Frustracja jest zjawiskiem nieuniknionym. Jej przyczyn jest tyle, ile ludzkich potrzeb, marzeń, ambicji. Dzisiejsze czasy generują zdecydowanie więcej powodów do niezadowolenia, niż doświadczano jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Błyskawiczny obieg informacji, jaki zapewnia internet, otwarcie państwowych granic, powszechny dostęp do edukacji – to tylko niektóre ze źródeł rozdźwięku pomiędzy oczekiwaniami ludzi a ich aktualnym poziomem życia.

Psychologowie wskazują okoliczności, w których frustracja staje się wyjątkowo dojmująca. Należą do nich:

  • wysokie oczekiwania związane z celem – im mocniej danej osobie na czymś zależy, tym silniejsza będzie jej frustracja, jeśli potrzeby nie zostaną zaspokojone,
  • bliskość celu – im bardziej w zasięgu możliwości jednostki znajduje się realizacja celu, tym silniej rozczarowana jest ona niepowodzeniem,
  • zaskoczenie – sytuacja, w której uczucie niespełnienia pojawia się niespodziewanie, np. w związku z nagłą utratą pracy,
  • niezrozumienie – frustrację nasila nieznajomość lub niejasność powodów, dla których określone oczekiwania nie mogą zostać spełnione,
  • wcześniejsze niepowodzenia – kolejne porażki w dążeniu do określonego celu pogłębiają ogólne uczucie frustracji.

Frustrację u danego człowieka mogą potęgować także cechy jego osobowości. Z poczuciem niespełnienia gorzej radzą sobie osoby lękliwe, chwiejne emocjonalnie, przesadnie ambitne czy nadwrażliwe na własnym punkcie. Silna frustracja pozostaje w korelacji z różnego typu zaburzeniami psychicznymi, np. z depresją.

Frustracja – jak sobie z nią radzić?

Niezaspokojenie potrzeb może wywołać szereg zróżnicowanych zachowań. Wiele osób reaguje na frustrację agresją skierowaną na innych ludzi lub samego siebie. Inni popadają w apatię, zniechęcenie, rezygnują z dalszego dążenia do celu. Frustracji mogą towarzyszyć także zjawiska fiksacji (uporczywego powtarzania działań, które nie prowadzą do realizacji zamierzonego celu) i regresji (wycofania do zachowań właściwych wcześniejszemu etapowi rozwoju, czyli sprzed okresu podjęcia dążeń, których nie udaje się zrealizować). Żadna z powyższych postaw nie jest konstruktywna – nie służy rozwiązaniu problemów, a wręcz je pogłębia.

Najwłaściwszą reakcją na frustrację jest zmobilizowanie wszystkich zasobów i dążenie do pokonania czy ominięcia przeszkody, która znalazła się na drodze do upragnionego celu. Zgodnie z większością koncepcji psychologicznych, frustracja to podstawa rozwoju, ponieważ bez niej nikt nie miałby potrzeby sięgać po więcej, niż ma w danym momencie. Dlatego w pewnym sensie brak zaspokojenia potrzeb jest zjawiskiem pozytywnym i warto myśleć o nim w taki sposób.

Dążenie do wyznaczonych celów często wymaga czasu, cierpliwości, wysiłku, rezygnacji z realizacji innych zamierzeń. Potrzeby nawarstwiają się i w konsekwencji osiągnięcie stanu umysłu całkowicie wolnego od frustracji okazuje się abstrakcyjne. W praktyce zatem radzenie sobie z frustracją oznacza nie tylko nieustanny rozwój i spełnianie własnych marzeń, ale też pogodzenie się z faktem, że zawsze jakieś pozostaną niezrealizowane. Spokój w obliczu takiego stanu rzeczy można osiągnąć na wiele sposobów:

  • biorąc odpowiedzialność za dokonywane wybory i ucząc się akceptacji własnych negatywnych emocji,
  • doceniając i pielęgnując to, co osiągnęło się dotychczas,
  • dbając o pozytywne relacje z bliskimi ludźmi, których wsparcie ułatwia przeżywanie codziennych frustracji.

Niezwykle istotne znaczenie dla radzenia sobie z frustracją ma psychoedukacja, którą najlepiej wdrażać już od najwcześniejszego dzieciństwa:

  • ucząc dzieci radzić sobie z negatywnymi emocjami,
  • uświadamiając im, że porażki są naturalnym elementem życia,
  • nie krytykując ich i nie porównując z innymi, gdy przeżywają niepowodzenia,
  • doceniając wysiłki, jakie wkładają w różne działania, niezależnie od ich efektów,
  • wskazując pozytywne aspekty trudnych sytuacji,
  • zachęcając dzieci do analizy przyczyn niepowodzenia i wyciągania konstruktywnych wniosków.

Rozwiązaniem dla osób dorosłych, które nie radzą sobie z uczuciem frustracji, może być psychoterapia.

Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 22.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej