Flebolog – w jakich chorobach się specjalizuje? Czym zajmuje się flebologia?

Fot.: gpointstudio / stock.adobe.com

Flebolog jest specjalistą zajmującym się chorobami układu żylnego. Flebologia z kolei to jedna z bardziej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny. Obecnie najczęściej diagnozowanymi chorobami w obrębie układu żylnego są: pajączki naczyniowe, żylaki kończyn dolnych, a także zakrzepica żylna.

Terminy flebolog i flebologia wywodzą się z greckiego słowa phlebos, które oznacza żyłę. Dziedzina medycyny, która zajmuje się problemami związanymi z zaburzonym funkcjonowaniem układu żylnego, w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeżywa swój dynamiczny rozwój, ponieważ tego typu schorzenia są jednymi z najczęstszych.

Jakimi schorzeniami zajmuje się flebologia?

Flebologia jest uznawana za gałąź chirurgii naczyniowej i zajmuje się leczeniem zarówno stanów ostrych, np. w przypadku aktywnego zapalenia żył, jak i przewlekłych np. choroby żylnej lub zespołów pozakrzepowych. Jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, ale zyskuje coraz większą popularność. Należy jednak pamiętać, że w Polsce nie istnieje jeszcze taka specjalizacja lekarska, więc żaden lekarz na terenie naszego kraju nie ma prawa nazywać się flebologiem (jeżeli chodzi o posiadaną specjalizację lekarską, w rozumieniu ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty) chociaż to pojęcie jest już coraz częściej wykorzystywane.

Z konsultacji flebologa warto skorzystać w przypadku niepokojących zmian, które uwidaczniają się głównie w okolicy kończyn dolnych np. w postaci:

  • widocznych przez skórę, poszerzonych i krętych żył, które mogą oznaczać żylaki;
  • drobnych, rozszerzonych naczynek, najczęściej koloru niebieskiego lub czerwonego – pajączki naczyniowe;
  • obrzęków zlokalizowanych wokół kostek, które zazwyczaj nasilają się pod koniec dnia;
  • brązowych przebarwień skóry i wyprysków, które często zlokalizowane są przy kostkach;
  • ciężko gojących się ran na podudziach – owrzodzenia podudzi.

Powodem do podjęcia leczenia flebologicznego są także: stany zapalne żył, pęknięcia żylaków, a także zakrzepica. Obecnie działa na rynku wiele klinik flebologii, które na co dzień zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób układu żylnego, które obejmują ponadto: zakrzepicę żył układu głębokiego i powierzchownego, owrzodzenie żylne goleni, niewydolność żylną miednicy i żylaki okolic intymnych, żylaki atypowe, zespół pozakrzepowy, dysplazje naczyniowe (zespół Klippel-Trenaunay'a), malformacje żylne, a także żylne zespoły uciskowe.

Kto to jest lekarz flebolog?

Flebolog to lekarz, który zajmuje się wykorzystywaniem różnych technik diagnostyki obrazowej chorób naczyniowych. Należy jednak pamiętać, że w polskim systemie kształcenia podyplomowego lekarzy nie istnieje jeszcze tego typu specjalizacja lekarska. Flebologią zajmują się najczęściej lekarze posiadający specjalizację z zakresu innych dziedzin, np. angiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, dermatochirurgii, chorób wewnętrznych, radiologii i diagnostyki obrazowej, radiologii interwencyjnej, a także urologii czy medycyny estetycznej. Specjalistów z tej dziedziny można spotkać nie tylko w klinice zajmującej się tego typu schorzeniami czy przychodni medycznej, ale także w gabinetach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Lekarz flebolog zajmuje się bowiem leczeniem zarówno poważnych chorób, jak i rozwiązywaniem problemów z pogranicza medycyny i kosmetyki.

Flebolog – jakie metody leczenia chorób układu żylnego stosuje?

Flebolog dobiera odpowiednią terapię na podstawie diagnozy zawierającej ocenę zaawansowania schorzenia. Leczenie obejmuje przede wszystkim zabiegi laserowe, operacyjne i ostrzykiwania.

W celu rozpoznania choroby żylnej nie wystarczy jedynie badanie tzw. fizykalne. Wymagana jest ocena stopnia zaawansowania choroby i określenie zajętych przez nią obszarów, co oznacza konieczność wykonania badania USG z Dopplerem. Jest to procedura nieinwazyjna i nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony osoby, która się jej poddaje. Pozwala jednak na bardzo dokładną ocenę zmian w naczyniach i możliwości ich leczenia. W niektórych przypadkach pełniejszy obraz daje dodatkowa tzw. fotopletyzmografia, na podstawie której oceniana jest możliwość odprowadzania krwi nie tylko związana z żyłami, ale także z pracą mięśni. Niestety wykonanie tego badania zależne jest od wyposażenia ośrodka medycznego w specjalistyczny sprzęt.

Leczenie większości schorzeń układu żylnego z zastosowaniem nowoczesnych technik nie wymaga obecnie hospitalizacji, a powrót do pełnej sprawności możliwy jest bez skomplikowanej i długotrwałej rehabilitacji. Ponieważ są już specjalistyczne kliniki, które zajmują się flebologią, można skorzystać z ich usług, ale możliwości leczenia refundowanego przez NFZ są mocno ograniczone. Powszechnie chorobami układu żylnego w Polsce zajmują się przede wszystkim chirurdzy oraz interniści i to właśnie u tych specjalistów należy szukać pomocy w pierwszej kolejności.

Zobacz film: USG Dopplera. Źródło: Życie bez wstydu


Data aktualizacji: 14.11.2017,
Opublikowano: 14.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej