Flebografia (wenografia) – obrazowa metoda badania żył z kontrastem

Fot: grinvalds / gettyimages.com

Flebografia to zabieg uwidocznienia żył w technice rentgenowskiej, który wykonuje się jako uzupełnienie wcześniejszej angiografii lub badania ultrasonograficznego z głowicą dopplerowską. Najczęściej służy dokładnemu poznaniu anatomii żył i ich niedrożny chodcinków przed zabiegiem operacyjnym.

Flebografię wykonuje się przeważnie w sytuacji, gdy dochodzi do zaburzenia odpływu krwi z narządów. Badaniu poddaje się najczęściej układ głębokich żył kończyn dolnych. W zależności od techniki podania kontrastu do żyły można uwidocznić albo pojedynczą drogę odpływu przez konkretną żyłę, albo starać się zobrazować całą sieć naczyń, które odprowadzają krew wspólną drogą.

Dlaczego stosuje się flebografię?

Wykonanie flebografii jest uzupełnieniem wcześniej wykonanych badań. Zwykle lekarz prowadzący ma już w momencie zlecania tego zabiegu wyrobione zdanie na temat funkcjonowania układu żylnego chorego. Podstawowe znaczenie mają tutaj objawy kliniczne. Najczęściej chory ma obrzęki, naczynia oboczne (czyli te, które stanowią zastępczą trasę odpływu krwi w przypadku zablokowania pierwotnej drogi) są poszerzone i żylakowato zmienione. Dodatkowo w badaniu ultrasonograficznym stwierdza się zaburzenia przepływu krwi przez naczynia żylne (spowolnienie lub pełną niedrożność). Badanie takie wykonuje się urządzeniem z przysadką dopplerowską, która umożliwia pomiar prędkości krwi w żyłach.

Zobacz film: Jak powstają żylaki? Źródło: 36,6.

Dodatkowe źródło wcześniejszej diagnostyki mogą stanowić wyniki angiografii (podania substancji kontrastowej do tętnicy i obserwowania późnej fazy żylnej), ale w przypadku niedrożności żyły metoda ta nie pozwala ocenić, na jakiej długości występuje zniekształcenie i jaki jest kształt naczynia na dalszym odcinku. Wówczas wskazane jest wykonanie flebografii (wenografii). Dzięki takiemu badaniu żył z kontrastem lekarz uzyskuje szczegółowy obraz struktury budowy naczyń i wie, czy ich przebieg wśród innych tkanek zapewnia możliwość odtworzenia prawidłowego odpływu krwi. Poprawia to znacząco wyniki leczenia chirurgicznego, a sama operacja przebiega szybciej i sprawniej.

Flebografia – wykonanie badania

Właściwe wykonanie flebografii nie jest łatwe i wymaga wprawy. Substancję kontrastową podaje się do żyły i w odpowiednich odstępach wykonuje za pomocą aparatu rentgenowskiego serię zdjęć albo film obrazujący jej przepływ przez naczynia żylne. W zależności od potrzeb i stanu pacjenta wybiera się jedną z dwóch metod badania. Wenografia wstępująca polega na podaniu kontrastu do małej żyły znajdującej się obwodowo – czyli nisko, na stopie albo w okolicach kostki. Metoda to pozwala na dokładne prześledzenie odpływu krwi z tego właśnie miejsca wzdłuż całej kończyny. Nie znajduje jednak zastosowania, kiedy droga odpływu jest zablokowania przez zmiany zakrzepowe lub zarostowe badanych naczyń. Kontrast nie przechodzi dalej i podstawową pozyskaną informacją jest określenie punktu niedrożności.

Zobacz film: Metoda leczenia żylaków: klejenie żylaków. Źródło: 36,6.

Zstępująca metoda flebografii to badanie żył z kontrastem podanym zwiększonym ciśnieniem do dużego naczynia (w okolicy uda lub w dole podkolanowym). Celem jest wymuszenie wstecznego przepływu substancji – „pod prąd” przepływu krwi. Dzięki temu można uwidocznić wszystkie naczynia zasilające żyłę, do której podano kontrast. Metoda pozwala też wskazać miejsca, w których znajdują się wydolne zastawki żylne – specjalne fałdy zlokalizowane w świetle naczynia. Pozwalają na zatrzymanie wstecznego przepływu krwi, np. przy skurczach mięśni albo długim staniu. U osób z chorobami żył zwykle nie funkcjonują one prawidłowo ze względu na rozszerzenie naczyń i postępującą deformację pod wpływem podwyższonego ciśnienia w naczyniach. Istnienie funkcjonujących zastawek żylnych jest zawsze brane pod uwagę przy planowaniu sposobu wykonania zabiegu operacyjnego i wpływa na ostateczny wynik leczenia.

Jak wykonuje się flebografię?

Na flebografię kieruje się chorych najczęściej w chwili, gdy nie ma objawów zaostrzenia zapalenia żył albo nasilonych objawów ich niewydolności. Przed zleceniem badania trzeba  zebrać od pacjenta wywiad na temat jego skłonności do alergii. Należy w szczególności uwzględnić to, czy objawy uczulenia nie pojawiły się w przeszłości podczas stosowania środków kontrastowych.

Chory nie musi się do zabiegu specjalnie przygotowywać, ale wskazane jest powstrzymywanie się od spożywania pokarmów w ciągu kilku godzin poprzedzających badanie, co zapobiega powikłaniom przy ewentualnym wystąpieniu gwałtownej reakcji alergicznej na podany środek (wstrząsu anafilaktycznego).

Jeśli żyła, do której ma być podany kontrast, jest dobrze widoczna, wkłuwa się do niej kaniulę i już pod aparatem rentgenowskim podaje się szybko środek kontrastowy. Jeśli wybrane naczynie nie jest dobrze dostępne, niezbędne może być jego chirurgiczne wypreparowanie w znieczuleniu miejscowym (wenesekcja).

Badanie wykonuje się za pomocą klasycznego aparatu rentgenowskiego lub – w uzasadnionych przypadkach – tomografu komputerowego (CT). W trakcie badania pacjenta ustawia się we właściwej, często stojącej, pozycji, tak by środek kontrastowy właściwie się przemieszczał. Jest to szczególnie istotne w przypadku flebografii zstępującej, czyli wstecznej. Po wykonaniu zabiegu chory jest jeszcze obserwowany przez 30–60 minut (reakcja alergiczna na kontrast może wystąpić z opóźnieniem), a następnie może być zwolniony do domu.

Zobacz film: Zabieg Klejenia Żylaków - VenaSeal - koszy zabiegu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.05.2018,
Opublikowano: 23.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej