Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?

Fot.: contrastwerkstatt / stock.adobe.com

Fizjoterapia może pomóc przy schorzeniach układu mięśniowego, nerwowego, oddechowego i układu krążenia. W niektórych sytuacjach może nawet uchronić pacjenta przed operacją.

Jeszcze całkiem niedawno pacjenci trafiali do fizjoterapeuty po skierowaniu przez ortopedę, neurologa lub reumatologa. Dziś bardzo często sami się do niego zgłaszają. Fizjoterapeuci, niegdyś nazywani rehabilitantami, są dziś najczęściej wyspecjalizowani w jednej z form fizjoterapii.

Fizjoterapia – co to jest?

Do fizjoterapii zaliczamy zabiegi, w których wykorzystuje się zjawiska fizyczne i reaktywność organizmu na różnego rodzaju bodźce. Może być stosowana samodzielnie oraz jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego lub operacyjnego.

Fizjoterapia – zabiegi

Do metod fizjoterapeutycznych zaliczane są:

  • Masaże lecznicze – w zależności od schorzenia stosuje się ich różne rodzaje, takie jak masaż klasyczny, wibracyjny czy podwodny
  • Kinezyterapia, czyli rehabilitacja ruchowa
  • Hydroterapia – leczenie wodą poprzez kąpiele, natryski, okłady, polewanie czy łaźnię fińską itp.
  • Termoterapia – terapia, przy której wykorzystywany jest przepływ energii cieplnej. Może polegać na rozgrzewaniu (ciepłoterapia) lub schładzaniu organizmu (krioterapia)
  • Klimatoterapia – opiera się na leczniczych właściwościach środowiska naturalnego. Zaliczamy do niej m.in. kąpiele morskie i słoneczne
  • Balneoterapia – należą do niej zabiegi z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych. Mogą to być kąpiele, terapie przy wykorzystaniu wód pitnych, inhalacje czy płukanie jam ciała
  • Światłolecznictwo, czyli naświetlanie promieniowaniem podczerwonym, widzialnym lub ultrafioletowym
  • Elektroterapia – leczenie z wykorzystaniem prądu stałego lub impulsowego
  • Magnetoterapia – zabiegi, w których wykorzystuje się działanie pola magnetycznego
  • Ultrasonoterapia, czyli leczenie ultradźwiękami
  • Aerozoloterapia – terapia polegająca na wprowadzaniu substancji leczniczych w postaci aerozolu do układu oddechowego
  • Terapia manualna – polega na umiejętnym uciskaniu bolących miejsc na ciele chorego

Jakie surowce wykorzystuje się w fizjoterapii?

W większości wymienionych metod fizjoterapii wykorzystuje się różne rodzaje energii. W kilku z nich jednak (hydroterapia, aerozoloterapia, a przede wszystkim balneoterapia) zastosowanie mają znajdujące się w naturalnym środowisku surowce, takie jak wody mineralne, solanki i gazy lecznicze. Najczęściej wykorzystywane wody mineralne to wody wydobywające się z głębi Ziemi i zawierające co najmniej 1000 mg składników stałych na litr. Ich skład zależny jest od składu chemicznego skał, w jakich się znajdują, temperatury i ciśnienia. Solanki o inaczej wody o stężeniu chlorku sodu wynoszącym minimum 1,5%. Oprócz soli zawierają też wiele innych dobroczynnych pierwiastków. Gazy lecznicze to przede wszystkim dwutlenek węgla, siarkowodór, radon, tlen, oraz powietrze. Terapia gazami polega na inhalacjach lub kąpielach w wodzie, w której są one rozpuszczone.

Na co pomaga fizjoterapia?

Fizjoterapeuci zajmują się leczeniem zaburzeń układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Dokładniej mówiąc, fizjoterapia może pomóc wyleczyć lub złagodzić objawy takich schorzeń jak:

Korzyści płynąc z fizjoterapii

Fizjoterapia może pomóc pacjentowi poradzić sobie z bólem, pozwalając jednocześnie zmniejszyć ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach dzięki fizjoterapii możliwe jest uniknięcie leczenia operacyjnego. Fizjoterapia ma szczególne znaczenie dla pacjentów po różnego rodzaju urazach i wypadkach, ułatwia prawidłowe funkcjonowanie zmagającym się z paraliżem lub skutkami niedotlenienia mózgu. Jest też bardzo korzystna dla osób starszych, cierpiących z powodu problemów związanych z wiekiem. Pomaga utrzymać wewnętrzną równowagę organizmu.

Fizjoterapia jest też czasami elementem treningu sportowego. Dodatkowe wzmacnianie poszczególnych partii ciała poprzez zabiegi pozwala zwiększyć możliwości sportowców.

Fizjoterapia dla dzieci

Fizjoterapia może być też sposobem na problemy zdrowotne u dzieci – nawet niemowląt. Rodzice malucha mogą rozważyć wizytę u fizjoterapeuty, jeżeli widzą u niego wady postawy, problemy z koordynacją i równowagą ciała lub nieprawidłowe napięcie mięśniowe (zbyt słabe lub nadmierne). Fizjoterapia może też pomóc w terapii dziecka po nieprawidłowym porodzie i doznanych urazach ortopedycznych. 

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 21.01.2018,
Opublikowano: 22.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej