Fish pedicure – na czym polega zabieg? Czy może stanowić zagrożenie dla zdrowia?

Fot. Sergiy1975 / Getty Images

Fish pedicure, czyli tzw. rybi pedicure, to nieco kontrowersyjny zabieg. Jego celem jest usunięcie martwego naskórka z powierzchni stóp, czym przypomina zwykły peeling. Na czym dokładnie polega fish pedicure i czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Fish pedicure znany jest też jako fish SPA czy ichtioterapia. Zabieg stanowi rodzaj naturalnego peelingu stóp, podczas którego nie trzeba używać specjalnych narzędzi i kosmetyków. Zgodnie z nazwą, podczas fish pedicure naskórek usuwany jest przez niewielkie ryby pływające w akwarium. Ten nietypowy sposób pielęgnacji stóp zyskał wielu zwolenników, którzy podkreślają jego naturalność i skuteczność. Okazuje się jednak, że fish pedicure może przynieść niepożądane skutki, w związku z czym do zabiegu należy podchodzić z ostrożnością.

Dlaczego warto dbać o stopy i robić im częste kąpiele i masaże? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Relaksujące masaże i kąpiele stóp - dlaczego warto je robić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Na czym polega fish pedicure?

Zasady fish pedicure są niezwykle proste. Najogólniej mówiąc, zabieg polega na włożeniu stóp do akwarium wypełnionego małymi rybkami. Ich zadaniem jest delikatne skubanie i obgryzanie zrogowaciałego naskórka. Przed zabiegiem stopy powinny zostać umyte i dokładnie zdezynfekowane specjalnym preparatem. Sam fish pedicure trwa ok. 20–30 minut. Po tym czasie można cieszyć się gładkimi stopami.

Do zabiegu fish pedicure wykorzystywane są ryby z gatunku brzana ssąca (Garra rufa). Pochodzą z rejonów Bliskiego Wschodu (można spotkać je w wodach okolic Turcji, Syrii i Jordanii). Ryby są niewielkie – dorastają do maksymalnie 12–14 cm. Charakteryzują się wydłużonym i nieco spłaszczonym kształtem oraz, co ważne, nie mają zębów. Dzięki temu fish pedicure nie jest bolesny i powoduje jedynie delikatne łaskotanie i uczucie mrowienia. Wielu klientów korzystających z fish SPA uznaje zabieg za bardzo przyjemny i odprężający.

Koszt fish pedicure zależy od salonu kosmetycznego. Cena waha się zazwyczaj między 30 a 150 zł. Należy pamiętać, aby dzień przed fish pedicure nie używać produktów pielęgnacyjnych na stopy (np. kremów), nie depilować nóg woskiem lub kremem do depilacji oraz nie malować paznokci lakierem ani ich nie zmywać. Dodatkowo zabieg nie może być wykonywany w kilku określonych przypadkach.

Kto nie może poddać się zabiegowi fish pedicure?

Choć zwolennicy fish pedicure podkreślają jego naturalność i bezpieczeństwo, nie wszyscy mogą skorzystać z tego typu zabiegu. Przede wszystkim nie jest on polecany osobom z obniżoną odpornością oraz stanami zapalnymi w obrębie skóry stóp. Fish pedicure nie powinien być wykonywany w przypadku:

Zagrożenie dla zdrowia związane z fish pedicure

Fish pedicure budzi żywe dyskusje. Jest to dość niekonwencjonalny zabieg, którego ewentualne skutki uboczne nie zostały do końca zbadane i potwierdzone. Mimo to zdaniem niektórych fish pedicure może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, w związku z czym sanepid ostrzega przed poddawaniem się tego typu zabiegom. Jeżeli podczas fish pedicure dojdzie do skaleczenia lub kontaktu zadrapanej skóry z rybkami, istnieje ryzyko zakażenia m.in. bakteriami gronkowca czy paciorkowca, a także wirusami powodującymi zapalenie wątroby typu B i C, a nawet wirusem HIV. W związku z potencjalnym zagrożeniem fish pedicure zakazany jest m.in. w Kanadzie i w niektórych stanach USA.

Głównym problemem związanym z fish pedicure jest fakt, że stan zdrowia ryb wykorzystywanych do zabiegu bardzo często nie jest sprawdzany. Nie zawsze można również uzyskać informacje związane z tym, z jakiej hodowli pochodzą. Dodatkowo w Polsce nie istnieją żadne przepisy lub regulacje prawne, które określałyby wymogi sanitarne dotyczące przeprowadzania fish pedicure. W znaczący sposób utrudnia to kontrolę warunków przeprowadzania tego typu zabiegów, a co za tym idzie, uniemożliwia jednoznaczne stwierdzenie, że ichtioterapia w salonach kosmetycznych jest w 100% bezpieczna.

Robiłaś kiedyś fish pedicure?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Co warto sprawdzić przed zabiegiem fish pedicure?

W przypadku zdecydowania się na niekonwencjonalny zabieg pielęgnacyjny, jakim jest fish pedicure, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy wybrać sprawdzony salon kosmetyczny, który przestrzega zasad higieny i dba o dezynfekcję sprzętu. Ponadto warto zwrócić uwagę na kilka elementów bezpośrednio związanych z fish pedicure.

O ile to możliwe, należy dowiedzieć się, skąd pochodzą ryby wykorzystywane do zabiegu oraz czy stan ich zdrowia został sprawdzony. Poza tym należy zapytać, czy i jak często wymieniana jest woda używana podczas fish pedicure. Trzeba pamiętać, że obowiązkiem pracowników salonu kosmetycznego powinno być wymienianie wody po każdym kliencie. Ponadto akwarium oraz brodzik muszą być każdorazowo myte. Ważne, aby woda, w której pływają ryby do fish pedicure, była cały czas filtrowana.

Data aktualizacji: 07.03.2019,
Opublikowano: 07.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej