Nie jest żadną tajemnicą, że Arechin - lek produkowany przez firmę Adamed - stosuje się w leczeniu COVID-19. Polski koncern farmaceutyczny przekaże go oddziałom zakaźnym i szpitalom jednoimiennym.
Od kilku tygodni wiadomo już, że lek produkowany przez polski koncern farmaceutyczny Adamed włączony jest do leczenia pacjentów cierpiących na COVID-19. Zresztą odkąd media poinformowały o tym społeczeństwo, Arechin wyprzedawał się z aptecznych półek w rekordowym tempie. I choć docierały do nas później również informacje o tym, że preparat nie działa profilaktycznie, a co za tym idzie, nie uchroni nas przez zarażeniem SARS-CoV-2, ludzie i tak robili jego zapasy.
Arechin w formie darowizny zostanie przekazany szpitalom
Na szczęście jednak koncern dystrybuował kolejne partie leku do szpitali i aptek. A gdyby tego było mało, część partii podarował w formie darowizny oddziałom zakaźnym i szpitalom jednoimiennym.
Rozumiejąc powagę aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju, Adamed podjął decyzję o przekazaniu leku w formie darowizny dla szpitali i oddziałów zakaźnych w całej Polsce, wskazanych przez Ministra Zdrowia do leczenia pacjentów z Covid-19. Adamed również nieodpłatnie dostarczy, tzn. zapewni transport produktu do szpitali – można przeczytać w komunikacie spółki.
Dodajmy również, że od 2 kwietnia zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, Arechin będzie wydawany wyłącznie w szpitalach jednoimiennych i poszczególnych szpitalach zakaźnych w całej Polsce. Pacjenci, którzy stosują go na inne schorzenia niż COVID-19 (środek ten brany jest podczas leczenia między innymi reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego czy porfirii skórnej późnej), zakupią lek na tych zasadach, co do tej pory.
Zobacz film: Skutki koronawirusa a przemysł farmaceutyczny. „Jeśli zabraknie leków z Chin, to pojawią się z innych stron świata”
Źródło: UWAGA! TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 03.04.2020,
Opublikowano: 02.04.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?