Fala uderzeniowa. Co to za zabieg i kiedy się go wykonuje?

Fot: romaset / gettyimages.com

Fala uderzeniowa, czyli ESWT (Extracorporeal shock wave therapy) to rodzaj zabiegu, który wykorzystuje wysokoenergetyczną falę mechaniczną. Terapia ta stosowna jest przede wszystkim u pacjentów, którzy zmagają się z chronicznym bólem w obrębie układu kostnego. Na czym polega taki zabieg i kiedy się go wykonuje?

Fala uderzeniowa, nazywana też akustyczną, stosowna jest przede wszystkim przez fizjoterapeutów. Powstaje pod ciśnieniem, a wytworzone w ten sposób impulsy aplikowane są do konkretnej partii ciała przez specjalną głowicę. Moc fali, a także czas trwania zabiegu dobiera się indywidualnie do pacjenta i rodzaju dolegliwości. Aby wytworzyć falę uderzeniową konieczny jest profesjonalny aparat.

Fala uderzeniowa – kiedy się ją stosuje?

Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej wykorzystywane są w szeroko rozumianej rehabilitacji. Polecane są szczególnie tym osobom, które zmagają się z przewlekłym bólem skupionym w obrębie układu kostnego. Fala uderzeniowa przyspiesza regenerację tkanek, poprawia krążenie krwi oraz zmniejsza stan zapalny. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej znalazły swoje zastosowanie także w medycynie estetycznej. Stosowana jest głównie w redukcji skórki pomarańczowej, czyli cellulitu.

Fala uderzeniowa stosowana jest najczęściej u pacjentów, którzy zmagają się z:

  • bólem nadgarstka lub barku;
  • łokciem tenisisty lub golfisty;
  • ostrogami piętowymi;
  • bólem w okolicach bioder lub pachwin
  • zapaleniem powięzi podeszwowej
  • zapaleniem przyczepów mięśni

Fala uderzeniowa – jak to działa?

Dzięki dużej sile z jaką działa fala uderzeniowa udaje się:

  • zmniejszyć stężenie substancji odpowiedzialnych za przekazywanie informacji bólowej do rdzenia kręgowego;
  • rozkurczyć naczynia krwionośne, tym samym poprawia się krążenie krwi w zmienionym miejscu, a to poprawia odżywianie tkanek, przyspiesza ich gojenie i przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych;
  • zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ból - fala uderzeniowa zaburza funkcjonowanie błon komórkowych, tym samym nie są one w stanie przekazywać impulsów i informacji o bólu.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o budowie układu kostnego:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Fala uderzeniowa – ile trwa zabieg?

Pojedyncza sesja terapeutyczna trwa ok. dziesięciu minut. Aby poczuć różnicę konieczne jest wykonanie 3-4 takich zabiegów, najlepiej w tygodniowym odstępie. Każdy kto zdecyduje się na tego rodzaju zabieg, musi sobie zdawać sprawę, że nie należy on do najprzyjemniejszych. To, jak silny będzie dyskomfort zależy przede wszystkim od tego, gdzie zlokalizowany jest problem. Jeśli ból skupia się np. w obrębie łokcia nieprzyjemne wrażenie będzie intensywniejsze. Spowodowane jest to większą ilością połączeń nerwowych w tym miejscu.

Fala uderzeniowa – jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Mimo że zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej jest bardzo skuteczny i bezpieczny, to są sytuacje, kiedy nie można go wykonać. Zabieg nie jest wykonywany u osób, które chorują na raka i są w trakcie leczenia, w ostatnich trzech miesiącach przeszły zawał serca. Fali uderzeniowej nie stosuje się także w przypadku problemów z krzepnięciem krwi oraz u kobiet w ciąży.

Przeciwwskazaniem jest także zaawansowana osteoporoza, terapia sterydami, ostra infekcja, której towarzyszy gorączka. Warto zaznaczyć, że fali uderzeniowej nie stosuje się bezpośrednio w okolicę lędźwiowo-krzyżową.

Fala uderzeniowa – powikłania po zabiegu

Po prawidłowo wykonanym zabiegu zazwyczaj nie pojawiają się żadne efekty ubocznej. Jedynie u niewielkiej grupy pacjentów może pojawić się:

  • opuchlizna
  • zaczerwienienie
  • krwiak

U ogromnej większości pacjentów wszelkie dolegliwości ustępują po upływie 2-3 dni.

Data aktualizacji: 28.06.2019,
Opublikowano: 24.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej