Etiologia, objawy, metody diagnostyczne oraz terapeutyczne niesztowicy

Fot: GettyImages-CoffeeAndMilk

Niesztowica to zakaźna choroba skóry występująca u ludzi, spowodowana przez miejscową infekcję bakteryjną – jej czynnikami etiologicznymi są paciorkowce grupy A lub gronkowce złociste. Niesztowica objawia się zmianami skórnymi – początkowo pęcherzykowo-grudkowymi, które po pęknięciu przekształcają się w głębokie owrzodzenia.

Diagnostyka niesztowicy polega na wykonaniu badań mikrobiologicznych u osób z typowymi zmianami skórnymi. Wymaz z rany poddawany jest barwieniu lub hodowli, co pozwala na identyfikację czynnika chorobotwórczego. Leczenie niesztowicy opiera się na stosowaniu antybiotyków oraz regularnym oczyszczaniu i odkażaniu chorobowo zmienionej skóry.

Co to jest niesztowica i jakie są przyczyny jej rozwoju?

Niesztowica pojawiająca się u ludzi to ostra, zakaźna choroba skóry. Wywoływana jest przez zakażenie jednym mikroorganizmem lub często przez koinfekcję (wspólne zakażenie) skóry dwoma bakteriami – paciorkowcem z grupy A (Streptococcus pyogenes) oraz gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus). Zakażenie to równie często dotyczy dzieci, osób młodych i dorosłych. Najczęściej pojawia się w nisko rozwiniętych krajach tropikalnych, z niedostatecznym poziomem higieny.

Skóra jest naszą barierą ochronną – komórki naskórka ściśle przylegają do siebie, odczyn skóry (czyli jej pH) prawidłowo jest kwaśny, a na jej powierzchni znajdują się liczne substancje zabezpieczające przed rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów. Ludzka skóra nie jest sterylna i żyją na niej liczne bakterie, które nie powodują żadnych chorób. Jest to tzw. kolonizacja skóry. Jednakże czasem naturalna bariera chroniąca przed wniknięciem do organizmu drobnoustrojów zostaje uszkodzona, co może prowadzić do inwazji bakterii patogennych w głębsze obszary skóry i rozwoju miejscowego stanu zapalnego.

Przyczyną pojawienia się niesztowicy są wszystkie stany predysponujące do uszkodzeń skóry i rozwoju miejscowego stanu zapalnego, który ułatwia wnikanie bakterii do skóry. Zazwyczaj są to: niedostateczna higiena osobista; współistniejące przewlekłe choroby obniżające odporność (nowotwory, przewlekła choroba nerek, cukrzyca, AIDS); zaburzenia odżywiania prowadzące do niedożywienia; otarcia naskórka oraz głębsze rany skóry; choroby przebiegające z nasilonym świądem, który powoduje drapanie i w konsekwencji uszkodzenie naskórka (np. świerzb, atopowe zapalenie skóry, ospa wietrzna).

Jakie są objawy niesztowicy?

Niesztowica objawia się przede wszystkim obecnością głębokich i rozległych zmian skórnych, zlokalizowanych najczęściej na kończynach dolnych i pośladkach. Wykwity pierwotne mają charakter pęcherzyków lub krostek wypełnionych treścią surowiczą lub ropną. Skóra wokół nich wykazuje cechy zapalne – jest zaczerwieniona, obrzęknięta, może być bolesna podczas dotyku. Po kilku dniach zmiany pękają i przekształcają się w owrzodzenia pokryte żółtawym strupem. Pojawienie się owrzodzeń świadczy o zajęciu warstwy skóry właściwej. Zwykle po wygojeniu aktywnego stanu zapalnego pozostają przewlekłe blizny.

Ze względu na bakteryjny charakter choroby w jej przebiegu może się pojawić niewysoka gorączka oraz powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. U dzieci niesztowica przebiega w podobny sposób jak u osób dorosłych. Choroba trwa zwykle kilka tygodni. Niewłaściwie leczona może po wielu latach doprowadzić do rozwoju kłębuszkowego zapalenia nerek.

Na czym polega diagnostyka niesztowicy?

Diagnostyka mikrobiologiczna niesztowicy, mająca na celu określenie czynnika ją wywołującego, polega na wykonaniu badań mikroskopowych oraz posiewu ze zmiany skórnej. Pobierana jest płynna treść wydzielana przez miejsca chorobowe. Następnie barwiona jest ona specjalnymi odczynnikami (w metodzie Grama) i oglądana pod mikroskopem. Badanie ujawnia obecność bakterii w badanym materiale, gdyż zabarwiają się one na kolor różowy. Wymaz ze zmian skórnych może być także poddawany hodowli. W przypadku niesztowicy na specjalnych podłożach obserwuje się wzrost kolonii bakterii Streptococcus pyogenes lub Staphylococcus aureus.

Jak wygląda leczenie niesztowicy?

W leczeniu niesztowicy stosowane są leki przeciwbakteryjne – antybiotykoterapia obejmuje przyjmowanie leków doustnych oraz smarowanie chorych miejsc preparatami działającymi miejscowo. Należy także dbać o właściwy poziom higieny skóry wokół zmian – zalecane są regularne zmiany opatrunków ochronnych oraz stosowanie środków odkażających, również bezpośrednio na wykwity.

Jak jest zbudowana i jak działa skóra?

36,6

Bibliografia:

1. Lidia Ruszkowska, Choroby bakteryjne skóry. Obraz kliniczny i leczenie, „Lek w Polsce” 2015, vol. 25, s. 26–33.

Data aktualizacji: 14.06.2021,
Opublikowano: 16.06.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej