Ergometr wioślarski: technika ćwiczenia, zaangażowanie mięśni, efekty treningu

Fot. Robert Daly / Getty Images

Ergometr wioślarski to maszyna treningowa, angażująca do wysiłku fizycznego około 90% mięśni posturalnych. Ćwiczenia na wioślarzu zapewniają intensywną rozgrzewkę przed częścią główną sesji i mogą też stanowić jej uzupełnienie. Urządzenie sprzyja ogólnej poprawie kondycji amatorów sportu.

Wioślarz treningowy ma opcję regulowania obciążenia na górne i dolne partie mięśni, a także odciąża częściowo stawy. Wobec tego sprawdza się w rehabilitacji ogólnousprawniającej i stopniowym powracaniu do aktywności fizycznej. Efekty ergometru wioślarskiego zależą od jakości wykonywania ćwiczeń, czyli techniki.

Ergometr wioślarski

Ergometr wioślarski, tzw. wioślarz, to urządzenie do ćwiczeń imitujące ruch prawdziwego wiosłowania na wodzie. Maszyna, stworzona początkowo dla profesjonalnych zawodników wioślarstwa w celu utrzymania przez nich formy w sezonie zimowym, zyskała popularność wśród amatorów aktywności fizycznej. Trening wioślarski tego typu aktywizuje i wzmacnia blisko 90% mięśni posturalnych, dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest w ramach rozgrzewki przed główną częścią sesji bądź jest jej uzupełnieniem. Wioślarz powszechnie stanowi również część ogólnousprawniającego wysiłku o charakterze wytrzymałościowym, czyli treningu cardio, i z powodzeniem wykorzystywany jest w pracy o charakterze interwałowym. Ergometr wioślarski występuje w wielu wariantach, różniących się przede wszystkim systemem napędu, hamowania i oporu. Urządzenie częściowo odciąża stawy, stwarzając warunki do ćwiczeń również osobom w trakcie rehabilitacji ogólnokondycyjnej oraz powracającym do aktywności sportowej po długiej przerwie i bezczynności ruchowej. Ćwiczenia na wioślarzu wymagają dbałości o technikę wykonania, dlatego przed przystąpieniem do pierwszych treningów warto skonsultować się z trenerem personalnym.

Zobaczcie, jak wybrać sport dla siebie:

Zobacz film: Motywacja do bycia fit. Źródło: Fit bez męki i udręki

Wioślarz – jakie mięśnie pracują podczas ćwiczeń?

Ergometr wioślarski pobudza do pracy brzuch, kończyny oraz obręcz barkową i biodrową. W zależności od fazy ruchu wiosłowania aktywizowane są odpowiednio partie mięśniowe zginaczy i ich antagonistów, czyli:

  • zginanie kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego aktywuje mięśnie brzucha, szczególnie mięsień prosty, podczas wyprostu wzmacniany jest gorset prostowników pleców, głównie mięsień prostownik grzbietu;
  • zgięcie stawu ramiennego powoduje pracę mięśnia naramiennego w części obojczykowej oraz mięśnia piersiowego większego, a za wyprost w stawie odpowiedzialne są mięśnie: naramienny w części grzebieniowej, najszerszy grzbietu i obły większy;
  • zgięcie stawu łokciowego wzmacnia mięsień dwugłowy ramienia, ramienny i ramienno-promieniowy, z kolei prostowanie w trakcie ćwiczenia na wioślarzu uruchamia mięsień trójgłowy ramienia;
  • zgięcie w stawie biodrowym wzmacnia mięśnie biodrowo-lędźwiowe, proste uda oraz napinacz powięzi szerokiej i mięsień krawiecki, a ich antagonistów trenuje ruch wyprostu w stawie;
  • zgięcie kolana wpływa na mięsień półbłoniasty, półścięgnisty i grupę mięśni kulszowo-goleniowych, z kolei wyprost w stawie buduje włókna mięśnia czworogłowego uda;
  • praca stóp odpowiada za kondycję mięśni podudzia.

Jak ćwiczyć na wioślarzu? Technika

Ćwiczenia na wioślarzu wymagają dbałości o technikę. Nieodpowiednia metodyka ruchu nie przynosi upragnionych efektów, męczy organizm i grozi kontuzją. Trening wioślarski na ergometrze składa się z kilku faz, które należy wykonywać płynnie, bez zatrzymywania się, czyli:

  • faza chwytu to etap przybrania pozycji wyjściowej na maszynie z nogami możliwie najbliżej koła zamachowego urządzenia; ręce są wyprostowane, czyli nadgarstki i przedramiona znajdują się w linii prostej, tułów jest lekko pochylony do przodu;
  • faza przyciągania to etap najbardziej intensywnej pracy kończyn dolnych w pierwszej części ruchu podczas prostowania nóg, z kolei druga część fazy to uruchomienie mięśni rąk w momencie znalezienia się trzymanego uchwytu nad kolanami;
  • faza odchylenia i powrotu to etap całkowitego wyprostu nóg, przyciąga się uchwyt do brzucha i lekko odchyla korpus w tył, a następnie powraca się do pozycji wyjściowej poprzez pochylenie tułowia do przodu, zgięcie kolan oraz rozluźnienie rąk, przy jednoczesnym utrzymywaniu ich w napięciu.

Wioślarz na odchudzanie i budowanie masy, czyli efekty ergometru

Trening na ergometrze wioślarskim wpływa na pracę mięśni, ale także usprawnia wydolność krążeniowo-oddechową oraz pobudza rozwój ogólnej wytrzymałości, a także przyspiesza metabolizm i wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Ilość spalonych kalorii w ergometrze wioślarskim zależy od intensywności i czasu trwania treningu. Ponadto wioślarz wzmacnia układ immunologiczny i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób na tle metabolicznym i naczyniowo-sercowym, usprawnia wydalanie cholesterolu z krwi i kwasu mlekowego z mięśni oraz poprawia samopoczucie, a także pozwala zmniejszyć uczucie napięcia emocjonalnego i stresu. Odpowiednio dobrany plan treningowy na ergometrze wioślarskim może dostarczyć nowych bodźców treningowych i urozmaicić dotychczasowy wysiłek siłowy czy aerobowy.

Bibliografia:

1. King I., „Nowoczesny trening siłowy”, Galaktyka, Łódź 2013;

2. Krupecki K., „Wioślarstwo. Rys historyczny. Technika. Metodyka. Trening”, Wydawnictwo Naukowe US, Szczecin 2006.

Opublikowano: 28.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej