Enterokinaza – charakterystyka, działanie. Czym skutkuje niedobór tego enzymu?

Fot: KATERYNA KONSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Enterokinaza, nazwana enteropeptydazą, to jeden z enzymów produkowanych w początkowym odcinku jelita cienkiego. Wytwarzany przez enterocyty, jest swoistym katalizatorem w reakcji przemiany enzymatycznej. Jego rolą jest ochrona trzustki przed samostrawieniem.

Enterokinaza, jako katalizator, jest niezbędna w przemianie trypsynogenu w trypsynę – enzym produkowany przez zewnątrzwydzielniczą część trzustki i dbający o prawidłowy odpływ żółci oraz soków trawiennych. Brak katalizatora i możliwości tej przemiany może skutkować ostrym zapaleniem trzustki.

Budowa i funkcje trzustki

Trzustka to niewielki narząd położony zaotrzewnowo, a dokładnie w górnej części tylnej ściany jamy brzusznej na wysokości I i II kręgu lędźwiowego. Kształtem przypomina literę S o wysokości około 15–20 centymetrów i wadze nie większej niż 90 g. Jej miąższ jest zwarty i dość lekki, a barwa szaroróżowa bądź żółta. Budowa trzustki nie jest skomplikowana. Składa się na nią głowa objęta pętlą dwunastnicy, trzon i ogon sięgający aż do śledziony.

W organizmie człowieka trzustka pełni dwie funkcje: wewnątrzwydzielniczą, inaczej hormonalną, dzięki której dochodzi do powstania ważnych dla człowieka hormonów: insuliny i glukagonu oraz polipeptydu trzustkowego i zewnątrzwydzielniczą, nazywaną trawienną. To ona jest odpowiedzialna za wydzielanie enzymów, w tym trypsyny, która swoje istnienie zawdzięcza enterokinazie.

Czym jest enterokinaza?

Enterokinaza, nazywana również enteropeptydazą, to enzym produkowany przez enterocyty. Nazywa się je również komórkami jelita cienkiego, ponieważ wspólnie z innymi budują nabłonek błony śluzowej tego fragmentu przewodu pokarmowego. Produkowana przez nie enterokinaza jest niezwykle ważna dla procesu trawienia. Jako jedna z endopeptydaz bierze bowiem udział w reakcji chemicznej, przyspieszając hydrolizę wiązania peptydowego.

Endopeptydazy są grupą enzymów hydrolitycznych rozbijających wiązania peptydowe wewnątrz jednego łańcucha. Nazywa się je swoistymi katalizatorami, ponieważ rozkładają cząsteczkę białka na małe fragmenty i odcinają od niej reszty aminokwasowe. W ten sposób tworzą enzymy trawienne niezbędne do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Reakcję chemiczną, w której biorą udział, nazywa się katalizą enzymatyczną. To w jej wyniku enterokinaza produkuje enzym trypsynę, która jest jednym ze składników soku trzustkowego.

Kataliza enzymatyczna trypsynogenu

Trypsynogen jest jednym z proenzymów wydzielanych przez zewnątrzwydzielniczą część trzustki. W organizmie człowieka pełni funkcję składnika soku trzustkowego, który jest transportowany do dwunastnicy i tam poddawany reakcji chemicznej. Z udziałem niewielkich ilości enterokinazy ulega on aktywacji do trypsyny, niezbędnej w procesie trawienia.

Trypsyna a nieszczelny zwieracz Oddiego

Trypsyna powstała na skutek reakcji katalizy, jest enzymem trawiennym. Podobnie jak inne enzymy trzustkowe jest odpowiedzialna za prawidłowe trawienie oraz rozkład niektórych substancji odżywczych. Jej niedobór lub nadmiar w organizmie może się przyczynić do szeregu problemów zdrowotnych. Są poważne, jeśli u chorego zostanie zdiagnozowany nieszczelny zwieracz Oddiego.

Zwieracz ten jest mięśniem, który ma zdolność do kurczenia się lub rozkurczania w zależności od potrzeb. Zlokalizowany w miejscu ujścia przewodów trzustkowych umożliwia odpływ z nich żółci wytwarzanej przez wątrobę oraz soków trawiennych produkowanych przez trzustkę. Jego dysfunkcja objawia się silnym skurczem lub zwężeniem poprzedzonym stanem zapalnym, a nawet zesztywnieniem, co manifestuje się dolegliwościami bólowymi o dużym natężeniu. Chory wymaga pilnej pomocy medycznej, w tym leczenia farmakologicznego.

W wyniku patologicznej dysfunkcji zwieracza Oddiego w organizmie człowieka może dojść do przedwczesnej aktywacji trypsynogenu np. w świetle przewodów trzustkowych, czego konsekwencją będzie ostre zapalenie trzustki.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Inhibitory enzymów

Enzymy jako cząsteczki są niezbędne w wielu procesach biologicznych, ale ich aktywność może być hamowana. Czynnikiem hamującym są tzw. inhibitory enzymów. Reakcje te mogą być odwracalne bądź nieodwracalne. Decyduje o tym sposób, w jaki ta aktywność będzie zablokowana. Jej brak na skutek działania inhibitora określa się terminem inhibicji. Wyróżnia się następujące jej typy:

  • inhibicja kompetycyjna, w której zarówno substrat, jak i inhibitor konkurują między sobą o fragment cząsteczki enzymu;
  • inhibicja akompetencyjna, w której inhibitor wiąże się z enzymem, lecz nigdy z jego aktywną częścią;
  • inhibicja mieszana, w której zarówno inhibitor, jak i substrat mogą związać się z cząsteczką enzymu.

Inhibicję można nazwać też nieodwracalną. Ma to miejsce w momencie, gdy inhibitor wiąże się na stałe z łańcuchami białkowymi enzymu, co skutkuje całkowitym unieczynnieniem tej cząsteczki i problemami ze zdrowiem.

Bibliografia:

1. L. Stryer, Biochemia, Wyd. 6., Wydawnictwo PWN, Warszawa 2009 s. 207.

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 27.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej