Elastaza trzustkowa – normy i wykorzystanie w diagnostyce chorób

Fot. iurii maksymiv / Getty Images

Trzustka wydziela wiele hormonów i enzymów, potrzebnych między innymi do trawienia białek. Jednym z nich jest elastaza, którą wykorzystuje się także do diagnozy zaburzeń związanych z wydzielaniem hormonów w trzustce.

Elastaza w kale jest parametrem, który wykorzystuje się w diagnozowaniu niewydolności trzustki. Jej poziom może obrazować skuteczność zastosowanego leczenia. Badanie jest łatwo wykonywalne i dostępne, co sprawiło, że elastazę w kale zleca się coraz częściej przy podejrzeniu chorób trzustki.

Elastaza trzustkowa – funkcje

Trzustka to narząd wydzielania zewnętrznego oraz wewnętrznego, część układu pokarmowego, który wydziela enzymy trawiące substancje przyjmowane przez organizm, w głównej mierze białka, do dwunastnicy. Do enzymów trzustkowych zalicza się: trypsynogen, chymotrypsynogen, amylazę, elastazę oraz lipazę. Trzustka reguluje poziom cukru we krwi za pomocą insuliny oraz glukagonu. Jest to ważny narząd, bez którego niemożliwe jest przeżycie.

Elastaza to enzym trzustkowy, należący do enzymów części zewnątrzwydzielniczej, który odpowiada za trawienie niektórych białek, dostarczonych organizmowi z pokarmem, za pomocą hydrolizy i rozkładanie ich na prostsze peptydy. Jest enzymem proteolitycznym. Działa w pH lekko zasadowym (około 7–9). Wydzielana jest jako proenzym, który przekształcany jest do aktywnej elastazy i działa w przewodzie pokarmowym. Elastaza trzustkowa jako jedyna nie ulega przemianom po wykorzystaniu w organizmie, nie dochodzi do jej metabolizmu, w postaci niezmienionej zostaje wydalona razem z kałem, co pozwala na użycie jej do diagnozy zaburzeń wydzielniczych trzustki w przeciwieństwie do innych enzymów.

Elastazy używa się do diagnozowania chorób trzustki doprowadzających do jej niewydolności, np. przewlekłego zapalenia trzustki, w którym aktywność zewnątrzwydzielnicza jest zaburzona. Inne przyczyny niewydolności trzustki obejmują choroby, takie jak mukowiscydoza, cukrzyca, rak trzustki, schorzenia dróg żółciowych, wady rozwojowe trzustki już w pierwszych dobach życia niemowlęcia. Na badania kieruje się pacjentów z cukrzycą ze względu na to, że mają oni wysokie ryzyko rozwoju zaburzeń z układu zewnątrzwydzielniczego trzustki, szczególnie osoby z cukrzycą typu pierwszego.

Jakie są choroby trzustki i czym się objawiają? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Choroby trzustki - jakie dają objawy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Objawy niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki to:

  • biegunka tłuszczowa, wywołana przez niestrawione składniki pokarmowe zalegające w układzie pokarmowym,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • spadek apetytu,
  • uczucie sytości i pełności w jamie brzusznej,
  • niestrawność,
  • zaburzenia wchłaniania.

Do przewlekłego zapalenia trzustki predysponują w głównej mierze alkoholizm i problemy z drogami żółciowymi.

Elastaza trzustkowa: wskazania do badania i przebieg

Poziom elastazy w kale oznacza się w przypadku, gdy podejrzewana jest niewydolność trzustki. Badanie jest powszechnie dostępne, nieinwazyjne. Nie należy jednak do tanich – bez skierowania trzeba za nie zapłacić około 150 zł. Najczęściej jest więc wykonywane podczas diagnostyki na oddziale.

Badanie poziomu elastazy jest proste, wystarczy pobrać do specjalnego pojemniczka próbkę kału z jednego wypróżnienia i wysłać do laboratorium, gdzie zostanie oznaczony poziom enzymu wydalonego z organizmu. Badanie wykonuje się specjalną metodą – ELISA, co sprawia, że jest bardzo czułe. Określa ono tylko poziom elastazy powstałej w organizmie, nie wykrywa tej, która jest suplementowana wraz z innymi enzymami trzustkowymi. Ma również doskonałe zastosowanie w diagnostyce u dzieci, szczególnie w rozpoznawaniu mukowiscydozy.

Elastaza trzustkowa w kale – norma. Niska elastaza

Wartości referencyjne dla elastazy trzustkowej to >200 μg/g kału.

Wartości powyżej 200 μg/g uznawane są za prawidłowe.

Jeżeli wartość tego parametru jest niższa, oznacza to, że aktywność wewnątrzwydzielnicza trzustki spadła – produkowane jest mniej elastazy trzustkowej. Wartości poniżej 100 µg/g świadczą o poważnej i głęboko zaawansowanej niewydolności trzustki, natomiast wartości od 100 µg/g do 200 µg/g – o umiarkowanej niewydolności trzustki.

Poziom elastazy trzustkowej w kale 500 µg/g i powyżej wyklucza zaburzenia czynności zewnątrzwydzielniczej. Wynik może być fałszywie dodatni z powodu nadmiernego rozcieńczenia stolca w przebiegu biegunki o innej przyczynie niż przewlekłe zapalenie trzustki.

Bibliografia:

1) Szczeklik A., „Interna Szczeklika”, Medycyna Praktyczna, 2018.

2) Solnica B., „Diagnostyka laboratoryjna”, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2014.

3) Szczepanek M., „Rozpoznawanie i leczenie przewlekłego zapalenia trzustki. Omówienie wytycznych europejskich (HaPanEU)”, 2016.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Roman123 13.03.2022r.

Czy w takim razie elastaza na poziomie 800 jest prawidłowa?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej