Eksperymentalna metoda leczenia niszczy raka bez żadnych leków 

Fot: ANDRZEJ WOJCICKI / gettyimages.com

Naukowcy z Singapuru opracowali nowatorską metodę leczenia raka. Badacze wyodrębnili cząsteczkę, która oszukuje komórki rakowe, a następnie całkowicie je niszczy. Czy czeka nas rewolucja w walce z nowotworami?

Metoda opracowana przez badaczy z Nanyang Technological University w Singapurze (NTU Singapur) została oparta na nanotechnologii. Wyodrębniona przez nich cząsteczka udaje związek, który odżywia komórki rakowe, a w rzeczywistości skutecznie je niszczy.

Na czym polega nowa metoda leczenia raka?

Aby oszukać komórki nowotworowe, badacze pokryli maleńką cząsteczkę krzemionki aminokwasem o nazwie L-fenyloalanina. To jeden z aminokwasów egzogennych, czyli tych, które organizm otrzymuje wraz z pożywieniem. Wspomniany aminokwas stanowi pożywkę także dla komórek nowotworowych.

Cząsteczka jest 30 tysięcy razy cieńsza niż ludzki włos i została nazwana przez badaczy nanoskopowym porowatym aminokwasem naśladującym fenyloalaninę, w skrócie Nano-pPAAM (ang. Nanoscopic phenylalanine Porous Amino Acid Mimic). Znajdujący się na jej powierzchni aminokwas umożliwia cząsteczce wniknięcie do wnętrza komórki nowotworowej. Kiedy już tam trafi, aktywuje nadmierne wydzielane reaktywnych form tlenu (RTF), które niszczą komórki nowotworowe. Dla zdrowych komórek cząsteczka jest obojętna.

Jakie nowotwory może leczyć cząsteczka?

Testy przeprowadzone na myszach pokazały, że cząsteczka pokryta aminokwasem zabiła aż 80 proc. komórek nowotworowych u gryzoni z rakiem piersi, skóry oraz żołądka. Podobne rezultaty daje związek  cisplatyny -  stosowany w chemioterapii. W ocenie badaczy opracowana metoda może być doskonałą alternatywą dla tej formy leczenia. Czasem zdarza się, że komórki nowotworowe uodparniają się na podawane w jej trakcie leki.

Kolejne badania mają na celu zwiększyć skuteczność leku i ocenić, z jakimi innymi nowotworami może sobie jeszcze poradzić. Naukowcy chcą również połączyć opracowaną przez siebie metodę z  immunoterapią, która wykorzystuje układ odpornościowy chorego do walki z rakiem.

Nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Na które nowotwory Polacy chorują najczęściej? Dowiesz się tego z naszego tekstu: 8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków

Zobacz film i dowiedz się więcej o nowoczesnych metodach leczenia raka:

Zobacz film: Jak leczy się nowotwory? Źródło: 36,6

Źródło: sciencealert.com

Data aktualizacji: 29.09.2020,
Opublikowano: 29.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej