Metoda opracowana przez badaczy z Nanyang Technological University w Singapurze (NTU Singapur) została oparta na nanotechnologii. Wyodrębniona przez nich cząsteczka udaje związek, który odżywia komórki rakowe, a w rzeczywistości skutecznie je niszczy.
Na czym polega nowa metoda leczenia raka?
Aby oszukać komórki nowotworowe, badacze pokryli maleńką cząsteczkę krzemionki aminokwasem o nazwie L-fenyloalanina. To jeden z aminokwasów egzogennych, czyli tych, które organizm otrzymuje wraz z pożywieniem. Wspomniany aminokwas stanowi pożywkę także dla komórek nowotworowych.
Cząsteczka jest 30 tysięcy razy cieńsza niż ludzki włos i została nazwana przez badaczy nanoskopowym porowatym aminokwasem naśladującym fenyloalaninę, w skrócie Nano-pPAAM (ang. Nanoscopic phenylalanine Porous Amino Acid Mimic). Znajdujący się na jej powierzchni aminokwas umożliwia cząsteczce wniknięcie do wnętrza komórki nowotworowej. Kiedy już tam trafi, aktywuje nadmierne wydzielane reaktywnych form tlenu (RTF), które niszczą komórki nowotworowe. Dla zdrowych komórek cząsteczka jest obojętna.
Jakie nowotwory może leczyć cząsteczka?
Testy przeprowadzone na myszach pokazały, że cząsteczka pokryta aminokwasem zabiła aż 80 proc. komórek nowotworowych u gryzoni z rakiem piersi, skóry oraz żołądka. Podobne rezultaty daje związek cisplatyny - stosowany w chemioterapii. W ocenie badaczy opracowana metoda może być doskonałą alternatywą dla tej formy leczenia. Czasem zdarza się, że komórki nowotworowe uodparniają się na podawane w jej trakcie leki.
Kolejne badania mają na celu zwiększyć skuteczność leku i ocenić, z jakimi innymi nowotworami może sobie jeszcze poradzić. Naukowcy chcą również połączyć opracowaną przez siebie metodę z immunoterapią, która wykorzystuje układ odpornościowy chorego do walki z rakiem.
Nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Na które nowotwory Polacy chorują najczęściej? Dowiesz się tego z naszego tekstu: 8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków
Zobacz film i dowiedz się więcej o nowoczesnych metodach leczenia raka:
Źródło: sciencealert.com