Eksperyment: Jak hałas wpływa na nasz mózg? Jak ochronić słuch?
Fot. Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek w trakcie eksperymentu dotyczącego wpływu hałasu na organizm / x-news.pl
Na hałas jesteśmy narażeni wszędzie, także w domu - dźwięk odkurzacza to prawie 100 decybeli, a używanie wiertarki może nawet przekroczyć 100 decybeli! Jak wpływa hałas na nasz organizm?
Ewa Drzyzga poddała się eksperymentowi - najpierw wypoczęta wykonywała proste ćwiczenia mające sprawdzić poziom jej koncentracji i koordynacji ruchu.
Zobaczcie, jaki był wynik doświadczenia na filmie poniżej:
Zobacz film: Eksperyment: Jak hałas wpływa na nasz organizm? Źródło: 36,6
Prowadząca program 36,6 °C po ekspozycji na hałas była zdenerwowana, obniżeniu uległ jej poziom koncentracji i koordynacji ruchowej. Dodatkowo była zestresowana i rozbolała ją głowa. Nie trzeba być lekarzem, by domyślić się, że hałas nie jest dla nas korzystny.
Co zrobić, aby ochronić słuch?
Najlepiej unikać ekspozycji na hałas. W dzisiejszych czasach, kiedy nawet elektryczna szczoteczka emituje dźwięk o wysokości około 40 decybeli, może być to trudne. Zatem co robić? Przede wszystkim należy pamiętać, że utrata słuchu następuje powoli. Wpływa na nią m. in. słuchanie głośnej muzyki, używanie słuchawek, ekspozycja na głośne dźwięki. Zobaczcie, jak hałas wpływa na słuch - eksperyment przeprowadzony w programie 36,6 °C dobitnie pokazuje, jak łatwo narazić swój słuch na uszczerbek":
Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.
Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie
Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.
Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.
Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania.
Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.
Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny.
Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba
Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.
Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.