Ekspert: Glejaka trzeba i można skutecznie leczyć

Fot: Hiroshi Watanabe / gettyimages.com

Zmiany w mózgu mogą się pojawić z bardzo wielu powodów i u każdego. Szacuje się, że glejaki są drugą najczęstszą - zaraz po białaczce - przyczyną zgonów u dzieci. Skąd się biorą? Jak skutecznie jej leczyć? Na te inne wasze pytania na specjalnym live czacie programu odpowiadał prof. Jacek Furtak, neurochirurg.

Guzy w mózgu zazwyczaj zaliczane są do tzw. guzów przerzutowych. Pojawiają się u tych pacjentów, którzy już zmagają się z chorobą onkologiczną. Innym rodzajem guzów są glejaki.

Glejaki to najczęściej występujące guzy pierwotne. Mogą się pojawić wewnątrz mózgoczaszki i w kanale kręgowym. Różnią się bardzo budową, stopniem złośliwości i podatnością na leczenie.

Podstawą jest wykonanie biopsji. Bez tego nie da się określić rodzaju guza, jego budowy oraz stopnia złośliwości. Dopiero kiedy mamy wiedzę z czym mamy do czynienia można zaplanować leczenie - mówi prof. Jacek Furtak, neurochirurg.

Jak wygląda leczenie guzów mózgu?

Guz mózgu - dla wielu osób równoznaczny jest z wyrokiem. Czy faktycznie z taką zmianą nie da się nic zrobić? Otóż nie!

Obecnie dysponujemy nie tylko bardzo dobrym sprzętem, który pozwala dokładnie zlokalizować i wizualizować zmianę, ale mamy także dostęp do nowoczesnych terapii. To dzięki temu możemy skutecznie leczyć chorych. Postawą leczenia powinna być operacja. Dzięki nowoczesnej technologii można uniknąć uszkodzenia ważnych obszarów w mózgu. Dodatkowo leczenie uzupełnia się o immunoterapię, chemio- lub radioterapię - mówi specjalista.

Jak podkreśla specjalista do każdego chorego trzeba podejść indywidualnie i dobrać terapię, która będzie dla niego najlepsza. Trzeba podkreślić, że glejaka można i trzeba leczyć.

Czy THC może leczyć glejaka?

Niestety nie każdą zmianę można usunąć. Cześć pacjentów, u których wykonanie zabieg nie jest możliwe i inne metody leczenia zawodzą sięgają po THC. Czy ten związek faktycznie może być pomocny?

Zdaniem prof. Furtaka na tę chwilę nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby skuteczność THC w leczeniu glejaka. Zdaniem specjalisty związek może jedynie uspokoić pacjenta i zmniejszyć ból.

Jak objawy może dawać glejak?

Glejak rozwija się bardzo szybko. Szacuje się, że od pojawiania się pierwszych komórek nowotworowych do rozwinięcia guza mija zazwyczaj pół roku. Co gorsza, nie ma też żadnych badań profilaktycznych, dzięki którym chorobę dałoby się wykryć wcześniej. Dlatego tak ważne jest, aby znać swój organizm i wyłapywać niepokojące sygnały. A co powinno niepokoić?

Przede wszystkim padaczka. Trzeba jednak pamiętać, że padaczka to nie tylko drgawki i utrata świadomości. Podczas ataku padaczki osoba może się np. całkowicie wyłączyć i nie reagować na to, co się dzieje wokół niej, mogą się pojawić także zaburzenia węchu. Konsultacji z lekarzem wymagają także bóle głowy oraz drętwienie twarzy czy kończyny - mówi specjalista.

Data aktualizacji: 28.05.2020,
Opublikowano: 28.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej