Zbyt mała ilość snu odbiera radość życia - dowodzą naukowcy

Getty Images/ fizkes

Większość z nas myśli, że mała dawka snu skutkuje co najwyżej  sennością i zmęczeniem. Niestety, naukowcy dowodzą, że negatywne rezultaty niedosypiania mogą nie tylko prowadzić do poważnych schorzeń, lecz także... odbierać radość z życia. 

Ziewanie, podkrążone oczy, blada cera czy oklapnięte włosy to nie jedyne "kłopoty", jakie ściągamy na siebie wraz ze zbyt małą ilością snu. Na liście negatywnych wpływów niedoboru nocnego relaksu znajdzie się również problem z koncentracją, rozdrażnienie, bóle głowy, obniżenie odporności czy nawet większe ryzyko cukrzycy. Według najnowszych badań kanadyjskich naukowców, opublikowanych w czasopiśmie Health Psychology, niedobory snu przyczyniają się także do "wysysania" z człowieka radości życia.

Przeczytaj też: Dieta na dobry sen. Co jeść, aby dobrze spać?

Skutki braku snu

Jedna z autorek badania – psycholog Nancy Sin z University of British Columbia stwierdziła, że nawet niewielkie niedobory snu mogą mieć już wpływ na to, w jaki sposób reagujemy na wydarzenia w codziennym życiu. Ekspertka wyjaśnia, że ludzie, którzy nie śpią odpowiedniej ilości godzin, czerpią mniejszą radość z przytulania czy spędzania czasu na łonie natury. Dla osoby, która się wysypia są to zwykle radosne chwile. Co ciekawe, ta zasada działa też i w drugą stronę. Jeśli odpowiednio długo śpimy, radujemy się z życia jeszcze bardziej. Dobry sen ma szczególnie duże znaczenie dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, ponieważ zostając dłużej w łóżku, można zmniejszyć pewne dolegliwości.

Nancy Sin i jej współpracownicy analizowali dane zebrane od prawie 2000 dorosłych osób w przedziale między 33. a 84. rokiem życia. Na czym polegało badanie? W pierwszej kolejności określono „stan wyjściowy”, a następnie poproszono respondentów o to, by przez osiem kolejnych dni odnotowywali czas swojego snu, a także pozytywne i negatywne doświadczenia związane z codziennymi wydarzeniami. Jak twierdzi autorka, analiza ta niestety może posiadać słabe punkty, ponieważ badanie opierało się wyłącznie na pamięci pacjentów, a to nigdy nie daje dokładnych wyników.

Przeczytaj też: Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie

Niedobór snu – globalny problem

Choć większość z nas zdaje sobie sprawę, że odpowiednia ilość snu to klucz do zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, okazuje się, że spora część ludzi na całym świecie ma problem z nocnym relaksem. Jednym z głównych powodów jest stres. Mało śpimy również ze względu na natłok obowiązków. Istnieją badania, które pokazują, że jedna trzecia dorosłych Amerykanów śpi krócej niż zalecane siedem godzin w ciągu doby, a 12 procent Australijczyków odpoczywa mniej niż 5,5 godziny w ciągu dnia.

Zobacz też, jak sen może pomóc walczyć z jesienną chandrą. 

Źródło: x-news


Data aktualizacji: 17.09.2020,
Opublikowano: 17.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej