EKG wysiłkowe serca (próba wysiłkowa) - wskazania, przygotowania oraz przebieg badania

Fot: pixelaway / fotolia.com

Badanie EKG pokazuje jak pracuje serce w trakcie zwiększonego obciążenia fizycznego. Najczęściej badanie przeprowadza się u osób,u których spoczynkowe EKG nie wykazało zmian, a u których podejrzewa się zaburzenia ukrwienia mięśnia sercowego.

Do badania EKG wykorzystywany jest elektrokardiograf, który jest bardzo czułym miernikiem magnetoelektrycznym, dzięki któremu możliwy jest zapis pracy serca człowieka.

EKG wysiłkowe - co to jest?

Elektrokardiograficzny test wysiłkowy jest badaniem, na podstawie którego kardiolog może ocenić pracę serca w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Podczas badania lekarz sprawdza wydolność organizmu oraz kontroluje ciśnienie krwi. Dzięki próbie wysiłkowej można ocenić jak reaguje serce pacjenta, naczynia wieńcowe oraz jak funkcjonuje narząd podczas wzmożonego zapotrzebowania na tlen, funkcjonowanie narządu oraz przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. W trakcie badania EKG kardiolog, może ocenić, czy mięsień sercowy jest prawidłowo ukrwiony. U zdrowego człowieka, podczas wysiłku fizycznego zwiększa się przepływ krwi przez naczynia wieńcowe oraz wzrasta zapotrzebowanie serca na tlen. Dzięki wyznaczonym normom, kardiolog może podjąć leczenie u pacjenta, który ma zaburzone funkcje w obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Co wiesz o układzie krążenia? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

EKG wysiłkowe - wskazania

Na badanie EKG są skierowani często pacjenci bezobjawowi, którzy uprawiają sport. Badanie ma na celu wykluczyć ewentualne wady serca. Poza tym, na zabieg wysyła się osoby nie posiadające wyraźnych zmian w EKG spoczynkowym, podczas którego pacjent kładzie się na specjalnej leżance z odsłoniętymi kończynami oraz klatką piersiową, do których przyczepiane są elektrody zapisujące pracę mięśnia sercowego w trakcie spoczynku. Na badanie EKG są także wysyłane osoby z widocznymi zaburzeniami rytmu serca, w celu szczegółowej diagnostyki. Należy pamiętać jednak, że wiele wad serca po pierwsze nie wymaga wykonywania wysiłkowego EKG, jeśli zapis spoczynkowy pozwala na konkretne rozpoznanie, a po drugie w przypadku wielu wad serca, EKG wysiłkowe jest przeciwwskazane. Wskazaniem do przeprowadzenia próby wysiłkowej jest również kwalifikacja pacjenta do kolejnego etapu rehabilitacji po zawale lub przeszczepie serca.

Zobacz także: Na czym polega badanie Holtera EKG? - przebieg, wyniki, wskazania, zalety i normy

EKG wysiłkowe - przeciwwskazania

Istnieje szereg przeciwwskazań, które dyskwalifikują pacjenta w trakcie badania EKG. Do głównych należy świeży zawał mięśnia sercowego (do dwóch dni po zawale), a także ból w klatce piersiowej. W próbie wysiłkowej nie mogą wziąć udziału osoby, które mają rozpoznaną niestabilną dusznicę bolesną lub niestabilną chorobę wieńcową. Jeśli pacjent ma nadciśnienie tętnicze powyżej 180/110 mm Hg lub niebezpieczne zaburzenia rytmu serca, również nie może podjąć się próby wysiłkowej. Tak samo jest w przypadku infekcji, która zakłóciłaby odczyt badania oraz pacjentów mających problemy z narządami ruchu oraz układu nerwowego. Można wyróżnić także względne przeciwwskazania wykonania próby, do których należy:

  • zwężenie pnia lewej tętnicy wieńcowej,
  • tachyarytmia,
  • bradyarytmia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • zwężenie zastawki aortalnej.

Zobacz film: Na czym polega badanie EKG? Źródło: 36,6

EKG wysiłkowe - przygotowanie

Do badania elektrokardiograficznego należy się przygotować. Cztery godziny przed badaniem nie wolno jeść, aby generować wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Zabronione jest również palenie papierosów oraz sięganie po używki, które sprawią, że zapis pracy serca będzie zaburzony. Na próbę wysiłkową należy wziąć wygodne ubranie (np. dres) oraz buty (np. adidasy) niekrępujące ruchów. Warto również przyjść co najmniej pół godziny przed wyznaczoną wizytą, aby odpocząć przed wzmożoną aktywnością ruchową. Przed badaniem pacjent jest zazwyczaj poddawany wstępnej ocenie kardiologicznej, podczas której oceniane są możliwości chorego, jego rytm serca oraz ciśnienie tętnicze.

EKG wysiłkowe - jak wygląda badanie?

EKG wysiłkowe wykonywane jest na ruchomej bieżni lub rowerku ergonometrycznym. Do ciała pacjenta przyklejane są elektrody odprowadzeń przedsercowych (6) oraz elektrody odprowadzeń kończynowych (4) zlokalizowanych w:

  • lewym dołku podobojczykowym,
  • prawym dołku podobojczykowym,
  • lewej przedniej linii pachowej,
  • pod prawym łukiem żebrowym.

Jednostką mocy, która określa wielkość wysiłku na rowerku jest WAT, natomiast na bieżni - MET (metabolicequivalent). Co trzy minuty pacjent pokonuje coraz większe obciążenie. Badanie kończy się, kiedy pacjent osiągnie ustaloną wcześniej maksymalną częstotliwość rytmu serca lub kiedy skarży się na ból w klatce piersiowej bądź blednie. Na kolejnym etapie elektrokardiograf zapisuje normalizowanie się pracy serca. EKG trwa ok. 5-10 minut.

EKG wysiłkowe - interpretacja wyników

Interpretacja wyników EKG przekazywana jest pacjentowi kilka godzin po przeprowadzeniu badania. Dodatni wynik testu elektrokardiograficznego może oznaczać występowanie choroby niedokrwiennej serca, którą mogą potwierdzić kolejne badania, w tym koronarografia, czyli inwazyjne, obrazowe badanie, podczas którego do tętnic wieńcowych podany jest kontrast, pozwalający na uwidocznienie wszelkich zwężeń w obrębie tętnic wieńcowych i ich odgałęzień. Ujemny wynik próby wysiłkowej oznacza, że istnieje małe ryzyko istotnych zaburzeń w przepływie wieńcowym i zaburzeń ukrwienia oraz dotlenienia mięśnia sercowego. 

Zobacz film: Badanie wysiłkowe EKG. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej