E-skierowania - na jakie świadczenia lekarz może wystawić e-skierowanie?

Fot. Hero Images / Getty Images

E-skierowania, czyli skierowania od lekarza w formie elektronicznej, wejdą w życie w 2021 roku. Obecnie trwa pilotażowy program wdrażania e-skierowań w ramach Internetowego Konta Pacjenta. Na jakie usługi możemy otrzymać elektroniczne skierowanie?

W październiku 2018 roku wystartował w wybranych prawie 200 placówkach w Warszawie program wdrażania e-skierowań. Ostatecznie program ma być wprowadzony w całej Polsce w 2021 roku. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że będzie to kolejny projekt, mający na celu poszerzenie funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Jakie korzyści płyną z e-skierowań?

  • brak potrzeby dostarczenia skierowania do wybranej placówki,
  • możliwość zdalnej rejestracji,
  • zredukowanie problemu nieczytelności skierowań,
  • zwiększone bezpieczeństwo,
  • eliminacja zgubienia skierowania,
  • możliwość śledzenia historii leczenia w Internetowym Koncie Pacjenta. 

Elektroniczne skierowania w ramach projektu pilotażowego mają być wystawiane na:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (czyli badania diagnostyczne, np. krwi, moczu),
  • leczenie szpitalne, 
  • wybrane procedury diagnostyczne (np. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, badanie echokardiograficzne płodu).

Jak to działa?

Z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Zdrowia dowiadujemy się:

Po otrzymaniu danych dostępowych pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie ma być zrealizowane (placówka musi brać udział w pilotażu). Następnie w wybranym przez siebie podmiocie leczniczym (osobiście lub telefonicznie) podaje dane dostępowe: kod (z numerem PESEL) lub klucz. Podmiot leczniczy przesyła otrzymane dane do systemu P1. System weryfikuje otrzymane dane. W przypadku pozytywnej weryfikacji podmiot zapisuje pacjenta na wizytę.

E-zwolnienia

Od 1 grudnia 2018 roku wszedł w życie projekt e-zwolnień. Oznacza on, że lekarze mają obowiązek wystawiać zwolnienia z pracy w formie elektronicznej

Polecamy: E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?

Więcej na temat e-zwolnień dowiecie się także z filmu:

Zobacz film: Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej - na czym polega rewolucja? Źródło: Dzień Dobry TVN

E-recepty

To kolejna rewolucja - Ministerstwo Zdrowia zakłada, że e-recepty będą wystawiane obligatoryjnie od 1 stycznia 2020 roku (to termin ostateczny, prace nad projektem dążą do tego, by weszły one w życie wcześniej). Jakie problemy rozwiąże wprowadzenie recept w formie elektronicznej?

  • problem nieczytelnych recept;
  • zwiększą bezpieczeństwo pacjentów - nie będzie możliwości złego odczytania recepty i wydania niewłaściwego leku;
  • przewlekle chorzy pacjenci nie będą musieli iść do lekarza po odbiór kolejnej recepty;
  • elektroniczną receptę będzie można zrealizować w kilku aptekach (zakup każdego leku w innej aptece);
  • jasne i czytelne informacje o dawkowaniu leku;
  • usprawnienie procesu leczenia - lekarze i farmaceuci, a także pacjenci, będą mieć dostęp do historii choroby (wypisywanych leków).

Polecamy: Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach

Data aktualizacji: 15.02.2019,
Opublikowano: 15.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej