Dzień Przytulania wypada 31 stycznia. Co nam daje bliskość?

Fot: nd3000 / fotolia.com

Międzynarodowy Dzień Przytulania przypada na 31 stycznia. Co nam daje przytulanie i bliskość drugiej osoby? Czy ze zdrowotnego punktu widzenia przytulanie jest korzystne?

Przytulanie sprawia, że czujemy się lepiej. Dosłownie - w naszym mózgu wytwarza się oksytocyna, czyli hormon odpowiedzialny za rozwój takich uczuć, jak miłość, przywiązanie czy sympatia. Redukuje także stres poprzez obniżenie kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za zdenerwowanie. Oksytocynę produkuje podwzgórze mózgu, zaś przysadka uwalnia ją do krwi. Skoro jesteśmy dzięki temu szczęśliwsi to zdecydowanie warto się przytulać! Jakby tego było mało - panowie z dużą ilością oksytocyny są o wiele bardziej czuli. 

Oczywiście przytulanie to nie jedyny bodziec do wytwarzania oksytocyny. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Oksytocyna – za co odpowiada tzw. hormon miłości u mężczyzn i u kobiet?

Międzynarodowy Dzień Przytulania wypada 31 stycznia. Z tej okazji możemy bez przeszkód cały dzień spędzić w ramionach bliskich. Przytulanie sprawia, że poprawia się odporność naszego organizmu oraz poprawia praca serca. Czułość ma także ogromny wpływ na rozwój, zwłaszcza tych najmłodszych. Jak wykazały liczne badania naukowe dotyk jest ważny u maluchów - dzieci pozbawione czułości rozwijają się gorzej, częściej chorują, nie przybierają na wadze.

Lekarz Johns Hopkins dowiódł, że brak dotyku zmniejsza szansę niemowląt na przeżycie. Z jego doświadczenia wynikało, że w sierocińcach, gdzie nie dawano maluchom bliskości, większość z dzieci nie dożywała nawet roku.

Międzynarodowy Dzień Przytulania to dobra okazja, aby odnowić bliskość. Dlaczego? Otóż przytulanie wpływ na tworzenie się więzi oraz utrzymywanie bliskości fizycznej. Czyli jest wskazane w związku!

Gdy się przytulamy, serce zwalnia tempo, spada ciśnienie krwi, dzięki czemu może być skutecznym środkiem ułatwiającym zasypianie i głęboki sen. A wysypianie się to podstawa zdrowego trybu życia. Pamiętajmy także, że poprzez redukcję poziomu kortyzolu, przytulanie pomaga nam ukoić nerwy. Więcej o negatywnym wpływie stresu na nasze życie znajdziecie na filmie:

Zobacz film; Stres - skąd się bierze i kiedy szkodzi? Źródło: 36,6

Międzynarodowy Dzień Przytulania - kiedy go obchodzimy?

Międzynarodowy Dzień Przytulania powinien trwać cały rok. Taka jest prawda - święto powstało w USA, gdzie ludzie niechętnie okazywali sobie bliskość. Dzień Przytulania miał to zmienić i zachęcić ich do tulenia się, które jest przecież i zdrowe, i potrzebne. Dzień Przytulania możemy obchodzić także 10 maja i 24 czerwca. 

Polecamy: Związek na odległość - jak go utrzymać i co zrobić, by miłość na odległość miała sens?

Data aktualizacji: 29.01.2019,
Opublikowano: 30.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej