Dysplazja stawu biodrowego u niemowlaka – sposoby leczenia

Fot: DonnaDiavolo /  gettyimages.com

Dysplazja stawów biodrowych diagnozowana jest zwykle po upływie 6. tygodnia życia. Wczesne i kompleksowe leczenie sprzyja odwróceniu nieprawidłowych zmian struktur stawowych i ogranicza wystąpienie powikłań związanych z zaburzeniem biomechaniki i dynamiki chodu w przyszłości.

Dysplazja bioder u niemowlaka to wada wrodzona, o wieloczynnikowej etiologii, której istotą jest niedorozwój panewki stawu biodrowego. Rokowania co do wyleczenia choroby maleją wraz z postępem wieku pacjenta. Rehabilitację zaburzonych struktur stawu można planować już w trakcie życia płodowego dziecka. Warto zapewnić mu po porodzie m.in. odpowiedni zestaw pieluch, ortez ortopedycznych i przygotować program ćwiczeń ruchowych.

Dysplazja stawu biodrowego u niemowlaka

Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt to wada wrodzona o wieloczynnikowej etiologii, charakteryzująca się niedorozwojem panewki stawowej, deformacją i przesunięciem głowy kości udowej oraz zwyrodnieniem innych struktur okołostawowych składających się na budowę stawu biodrowego. Podejrzenie wystąpienia schorzenia można stwierdzić już w trakcie badań prenatalnych na podstawie obserwacji ułożenia płodu. Potwierdzenie choroby zwykle staje się możliwe po upływie 6 tygodni życia dziecka w trakcie bilansu rozwojowego u ortopedy, podczas badań obrazowych i testów funkcjonalnych. Dysplazja bioderek u niemowląt prowadzi do stopniowego wysuwania się głowy kości udowej z panewki i oddalania się powierzchni stawowych. Zaburza rozwój prawidłowej biomechaniki stawu i wzorca chodu. Rokowania co do wyleczenia choroby maleją wraz z postępem wieku pacjenta. Dlatego wczesna i kompleksowa rehabilitacja dysplazji stawu biodrowego w znacznym stopniu warunkuje funkcjonalność motoryczną zajętej kończyny dolnej w przyszłości.

Doboru metod leczniczych i oceny skuteczności terapii schorzenia dokonuje się według klasyfikacji Grafa. Cztery stopnie dysplazji stawu biodrowego u niemowląt określają zaawansowanie zmian w linii dachu chrzęstno-kostnego oraz brzegu kostnego i kątów zawartych między tymi elementami.

Klasyfikacja Grafa przedstawia się następująco:

  • I stopień oznacza prawidłowo ukształtowany staw biodrowy, gdzie kąt α ⩾ 60°, a β > 55°;
  • II stopień oznacza występy kostne i inne cechy dysplazji bez decentracji głowy kości udowej, gdzie kąt α waha się od 43 do 59°, a β > 55°;
  • III stopień wskazuje na niedorozwój stawu biodrowego, gdzie kąt α < 43°,a β > 77°;
  • IV stopień to ciężka postać dysplazji bioderek z licznymi zwyrodnieniami i deformacjami struktur stawowych, ze stopniami przemieszczenia jak w III typie zmian.

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – objawy

Objawy dysplazji bioderek u niemowlaków zależą od stopnia zaawansowania choroby. Na obraz schorzenia składa się głównie:

  • asymetria fałdów udowych i pośladkowych oraz warg sromowych u dziewczynek;
  • większa wartość pomiaru obwodowego pośladkowego po zajętej stronie, czyli uwypuklenie i deformacja biodra;
  • różnica długości kończyn;
  • ograniczenie odwodzenia i rotacji na zewnątrz kończyny;
  • objaw przeskakiwania (Ortolaniego), czyli wyczuwalne i słyszalne przeskakiwanie głowy kości udowej podczas nacisku na zgięte udo przy maksymalnym odwiedzeniu;
  • objaw wyważania (Barlowa), czyli wyczuwalne przemieszczenie głowy kości udowej poza panewkę podczas manewru kończyną.

Jak jest zbudowany układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego Źródło: 36,6

Leczenie dysplazji stawu biodrowego niemowląt

Rehabilitacja dysplazji stawu biodrowego u niemowlaka powinna rozpocząć się możliwie wcześnie. Pierwszym krokiem jest zaniechanie owijania dziecka w becik i krępowania jego kończyn dolnych. Istotą leczenia schorzenia tego typu jest ustawienie ud w odwiedzeniu, zgięciu i rotacji wewnętrznej możliwie długo w ciągu doby. W tym celu zaleca się:

  • szerokie pieluchowanie dziecka, utrzymujące nogi w pozycji tzw. żabki; tego typu zabieg uskutecznia się poprzez złożenie w prostokąt dwóch pieluch tetrowych i nałożenie trzeciej w kształcie trójkąta na pozostałe. Konstrukcję można również założyć na pieluchę jednorazową;
  • układanie dziecka na brzuchu po 6. tygodniu życia;
  • specjalistyczne ortezy ortopedyczne, czyli aparaty utrzymujące kończyny dolne w odpowiedniej pozycji, zapewniające jednocześnie swobodę ruchów dystalnych części kończyn dolnych. W tym celu najczęściej zaleca się poduszkę Frejki, szelki Pavlika, szynę Koszli oraz pajacyk Gruzy.

Ponadto zachowawcze leczenie dysplazji bioderek niemowląt, polegające na prawidłowym ustawieniu elementów stawu i utrzymaniu ich w stałej pozycji przez odpowiednio długi czas, przewiduje:

  • ręczną repozycję struktur w znieczuleniu ogólnym oraz ustabilizowanie efektu zabiegu w opatrunku gipsowym przez 4–6 tygodni;
  • wyciągi, w trakcie których pacjent poddawany jest dodatkowo ćwiczeniom indywidualnym w łóżku.

W przypadku oporności tkanek stawu biodrowego na metody leczenia nieinwazyjnego dalsza terapia zachowawcza nie jest wskazana ze względu na ryzyko uszkodzenia stawu i pogłębienie zmian zwyrodnieniowych. Ostatecznym sposobem na dysplazję bioderek jest operacja chirurgiczna korygująca anomalie stawu i fizjoterapia pooperacyjna.

Zobacz film: Dystocja barkowa, czyli niewspółmierność porodowa – postępowanie

Biblioterapia:

1. Kruczyński J., „Ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy”, PZWL, Warszawa 2015.

2. Nawrotny J., „Zarys rehabilitacji w dysfunkcjach narządu ruchu”, AWF, Katowice 1990.

3. Marciniak W. „Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja”, PZWL, Warszawa 2003.

4. Zembaty A., „Kinezyterapia”, Kasper, Kraków 2002.

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 22.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej