Dysbioza, czyli zaburzenie mikroflory jelit – przyczyny, objawy i leczenie

Fot. ipopba / Getty Images

Dysbioza jelit powinna być leczona właściwą dietą, opartą na zasadach zdrowego żywienia, bogatą w błonnik i ubogą w wysokoprzetworzone produkty. Do leczenia należy także włączyć probiotyki.

Terminem „dysbioza” określa się zaburzenie w składzie mikroflory jelitowej człowieka. Dysbioza odrywa ogromną rolę w powstawaniu wielu chorób, jak np. zespół jelita drażliwego, nieswoiste choroby zapalne jelit, cukrzyca, otyłość, czy nawet choroby ze spektrum autyzmu.

Dysbioza a naturalna flora bakteryjna jelit

Cały przewód pokarmowy zasiedlony jest przez bakterie. Odczyn pH, dostępność tlenu czy czas zalegania pożywienia wpływają na rodzaj bakterii bytujących w danym odcinku. Skład mikroflory jelitowej kształtuje się przez całe życie. Już sama technika porodu (poród naturalny czy cesarskie cięcie) wpływa na kolonizację przewodu pokarmowego. Dalej wpływ ma m.in. dieta. Czynniki genetyczne nie pozostają bez znaczenia.

Jak karmić dziecko? Co powinien jeść malec? Na filmie znajdziecie produkty polecane dzieciom:

Zobacz film: Jak karmić dziecko? Produkty polecane dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bakterie w przewodzie pokarmowym są konieczne dla prawidłowych procesów trawienia, przyswajania witamin, bariery przed czynnikami szkodliwymi, wspomagania układu odpornościowego, działania niektórych leków, niwelowania toksyn. Pod wpływem różnych czynników zewnętrznych może dojść do dysbiozy, czyli zachwiania równowagi mikrobiologicznej w jelitach. Niesie to poważne konsekwencje, w postaci chorób związanych nie tylko z przewodem pokarmowym. Okazuje się, ze dysbioza może mieć nawet wpływ na rozwój chorób ze spektrum autyzmu. Może mieć udział w etiopatogenezie nieswoistych chorób zapalnych jelit, chorób z grupy schorzeń autoimmunologicznych czy innych chorób obejmujących pozostałe narządy i układy.

Dysbioza jelit – objawy

Dysbioza jelit daje następujące objawy (choć zawsze są one swoiste dla przewodu pokarmowego i nie występują na raz):

  • zgaga,
  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha i wzdęcia,
  • zmiana konsystencji stolca,
  • utrata wagi,
  • zaburzenia wzrostu,
  • brak apetytu.

Jakie są przyczyny dysbiozy jelit?

Zaburzenia mikroflory jelitowej najczęściej pojawiają się po antybiotykoterapii. Antybiotyk bowiem nie potrafi działać selektywnie na dany rodzaj bakterii. Wobec czego dochodzi do usunięcia również tych dobrych bakterii z organizmu. Do dysbiozy przyczynia się istotnie dieta. Wysoce przetworzona żywność, niezdrowe jedzenie wpływają na zaburzenia mikroflory jelitowej. Nie mówiąc już o alkoholu, używkach czy lekach. Okazuje się, że brak aktywności fizycznej również można tu zaliczyć.

Dysbioza jelit – leczenie

Podstawą leczenia dysbiozy jest wyeliminowanie jej potencjalnych przyczyn. Konieczne są właściwa dieta i aktywność fizyczna. Wspomagająco stosuje się probiotyki, czyli suplementy ułatwiające kolonizację jelit dobrymi bakteriami. Dieta w dysbiozie powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia. Bardzo ważne jest właściwe nawadnianie organizmu. Są teorie, według których w dysbiozie dobrze sprawdza się błonnik pokarmowy. Unikać należy podczas takiej diety roślin wzdymających w postaci kalafiora, brokułu, fasoli czy bobu.

Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy człowieka oraz jak sposób gryzienia wpływa na trawienie:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 18.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej