Dwa metry dystansu nie wystarczą, by ustrzec się przed zakażeniem?
Peter Dazeley/getty images
Krople śliny wyrzucane z ust podczas kaszlu przy wietrze o prędkości 4 km/h pokonują aż 5,5 metra. I to jedynie w czasie 5 sekund. Do takich wniosków doszli badacze, którzy wyniki swoich badań opublikowali w magazynie "Physics of Fluids".
Dystans społeczny
Obecnie zaleca się, by w ramach ochrony przed COVID-19 zachować dystans społeczny. Dotychczas mówiło się o dwóch metrach odstępu. Najnowsze badania dowodzą, że dwumetrowy dystans może nie wystarczyć, ponieważ kropelki śliny, które wyrzucamy z siebie podczas kaszlu, nawet przy niewielkim wietrze mogą pokonać odległość 5 metrów.
Chmura kropli może dotrzeć do dorosłych, jak i do dzieci o różnym wzroście. Niżsi dorośli i dzieci mogą być bardziej zagrożeni, jeśli znajdą się na drodze lecących kropli śliny - ostrzega Dimitris Drikakis z Uniwersytetu Nikozji (Cypr), współautor publikacji.
Temperatura ma wpływ na ślinę
Jak wyjaśniają badacze, na ślinę podczas jej drogi (z ust do zewnętrznego środowiska) wpływ ma wiele czynników. Między innymi wielkość i liczba kropli, ich oddziaływanie między sobą i z powietrzem. Istotne jest to jak krople śliny się rozprzestrzeniają, jak rozkłada się ich temperatura i masa, a także temperatura i wilgotność powietrza.
Naukowcy tłumaczą, że potrzebne są dalsze badania, które sprawdzą wpływ temperatury ziemi na zachowanie śliny w powietrzu.
Prace te są istotne, gdyż dotyczą zdrowia i zaleceń dotyczących bezpiecznych odległości. Pozwalają zrozumieć, jak rozprzestrzeniają się w powietrzu choroby, przez co pomagają wprowadzić odpowiednie środki zapobiegawcze -przekonuje prof. Drikakis.
Zobacz film: Suchy kaszel, gorączka, bóle mięśni - takie objawy koronawirusa znaliśmy do tej pory. Jakie sygnały się pojawiły?
źródło: 36,6
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 20.05.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?