Duszności przy COVID-19. Jak je złagodzić, zanim przybędzie pomoc?

Fot: da-kuk / gettyimages.com

Duszności są jednym z najbardziej charakterystycznych i niebezpiecznych objawów COVID-19. Nasilające się problemy z oddychaniem to sygnał , by wezwać pogotowie. W oczekiwaniu na profesjonalną pomoc, można próbować samemu złagodzić duszności. W jaki sposób?

Zakażenie nowym koronawirusem SARS-CoV-2 nie u wszystkich przebiega tak samo. W sytuacji, gdy chory ma "jedynie" gorączkę, kaszel i czuje się zmęczony - można leczyć się w domowym zaciszu. O tym, po jakie leki warto sięgnąć piszemy w naszym materiale: Koronawirus. Jakie leki warto mieć w domu, by złagodzić objawy COVID-19.

Jeśli jednak objawy zaczną się nasilać i pojawią się duże problemy z oddychaniem - należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. Takim pacjent wymaga już specjalistycznej pomocy. Domowe sposoby na duszności nie przyniosą rozwiązania problemu, ale mogą je złagodzić i pomóc przetrwać do czasu przybycia fachowej pomocy.

Zobacz także:

Duszności. Jak złagodzić duszności?

Istnieje kilka pozycji, zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia, które pomogą nam w takiej sytuacji. Dlatego, w czasie oczekiwania na przyjazd pogotowania, warto przyjąć jedną z nich 

- mówi dr Joanna Pietroń internistka z Centrum Medycznego Damiana.

Zatem, jak sobie pomóc, kiedy dokuczają nam duszności? Możemy:

  • płożyć się na boku z lekko ugiętymi nogami, głowa i szyja powinny być podparte poduszkami;
  • usiąść przy stole i pochylić górną część tułowia do przodu w taki sposób, aby głowa i szyja oparły się o poduszkę ułożoną na stole (można ją wykonać również bez podparcia), ramiona należy luźno ułożyć na stole;
  • usiąść na krześle i pochylić do przodu, tak, aby łokcie oparły się na kolanach lub podłokietnikach fotela;
  • stojąc, pochylić się do przodu i oprzeć się rękoma o parapet lub inny stabilny przedmiot, ręce można ułożyć również tuż nad kolanami;
  • oprzeć się się plecami o ścianę, ręce ułożyć luźno wzdłuż tułowia, następnie lekko rozstawić stopy i odstawić je od ściany na odległość  około 30 centymetrów.

Warto zaznaczyć, że spora grupa pacjentów po przechorowaniu COVID-19 dalej odczuwa uciążliwe dolegliwości. W przypadku duszności, mogą oni sobie pomóc przyjmując jedną z powyższych pozycji lub wykonując ćwiczenia oddechowe.

Jak robić ćwiczenia oddechowe?

  • usiądź wygodnie na krześle, postaraj się rozluźnić,
  • jedną rękę połóż na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu,
  • weź głęboki wdech nosem i po chwili wypuść powietrze ustami. 

Kluczowe znaczenie ma to, aby całkowicie skupić się na oddychaniu (zamknięcie oczu bardzo to ułatwia).

Osoby, które chorują, obawiają się zakażenia lub pokonały chorobę powinny zaopatrzyć się w pulsoksymetr.

Z jego pomocą można sprawić, czy uczucie duszności faktycznie odpowiada realnemu spadkowi saturacji - dodaje specjalistka.

Jak zapanować nad trudnościami w oddychaniu? Zobacz wideo:

Źródło: Dzień Dobry TVN

Duszności w COVID-19. Dlaczego są tak niebezpieczne?

Badania wykazały, że wystąpienie duszności może sugerować ciężki przebieg COVID-19. Z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Instytutu Zdrowia Globalnego Collegium Uniwersyteckiego w Londynie wynika, że pacjenci z dusznościami prawie 4 razy częściej ciężko pochodzili infekcję i prawie 7 razy częściej trafiali na oddział intensywnej terapii.

Naukowcy wykazali także, że średni wiek chorych, którzy wymagali takiej opieki to 62,4 lata. Co ciekawe, badania po raz kolejny wykazały, że to panowie gorzej znoszą infekcję. Okazało się, że mężczyźni stanowili ponad 67 proc. wszystkich hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Duszności - skąd się biorą?

Duszność to uczucie bardzo subiektywne, które nie zawsze ma związek z chorobą (np. astma, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc) czy infekcją. Bardzo często problemy z oddychaniem mają podłoże psychosomatyczne i towarzyszą napadom lęku czy paniki.

W ocenie duszności pierwszym krokiem powinien być kontakt z lekarzem prowadzącym, czy lekarzem rodzinnym, który najlepiej nas zna. Lekarz internista czy pulmonolog często będzie potrafił zdiagnozować i ocenić duszność nawet na podstawie teleporady

- dodaje dr Joanna Pietroń.

Źródło: "Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19", informator WHO opracowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów

Jak mogą być objawy COVID-19? Do jakich powikłań może doprowadzić infekcja? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Objawy COVID-19 - co może świadczyć o chorobie? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 17.11.2020,
Opublikowano: 17.11.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Fokus 19.04.2021r.

Człowiek który ma astmę też ląduje razem z chorym na oddziele z chorym na covid bo zamiast buforu do sprawdzania testu używa się soli fizjologicznej

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej