Dur plamisty – objawy, powikłania, leczenie i szczepienie

Fot. Jovanmandic / Getty Images

Dur plamisty, inaczej tyfus plamisty, to rzadka choroba. Częściej można spotkać się z postacią łagodną, nawrotową. Dur plamisty może wystąpić w Centralnej i Wschodniej Afryce, w Azji, a także w Ameryce Południowej. Wybierając się do krajów epidemicznych, należy pomyśleć o szczepionce.

Dur plamisty to jedna z chorób wywołanych przez bakterie Rickettsia, określane jako riketsjozy. Dur plamisty to inaczej dur epidemiczny, dur wysypkowy, tyfus plamisty. Wywołany jest przez Rickettsia prowazekii – dur wysypkowy (dur epidemiczny, tyfus plamisty), a przenoszony jest przez wesz ludzką. Rezerwuarem bakterii odpowiedzialnej za dur plamisty i źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakazić można się w czasie żerowania wszy na skórze człowieka lub poprzez wtarcie kału wszy w uszkodzoną skórę.

Dur plamisty – co to jest?

Dur plamisty, inaczej tyfus plamisty, to choroba przenoszona przez bakterie Rickettsia prowazeki. Obecnie jest to bardzo rzadkie zakażenie. Dur plamisty może mieć postać epidemiologiczną przenoszoną przez wszy, a także nawrotową, mogącą pojawić się nawet po kilku latach po zakażeniu durem epidemicznym. To właśnie w tej drugiej postaci, nawrotowej, dur plamisty występuje w czasach współczesnych. Źródłem zakażenia tyfusem plamistym jest człowiek. Zakażenie przenosi wesz, która wydala bakterie wraz z kałem, a te z kolei dostają się do organizmu przez uszkodzoną skórę (wystarczy niewielkie zadrapanie). Choroba wylęga się przez tydzień lub dwa. Tyfus atakuje drobne naczynia tętnicze i włosowate, stopniowo doprowadzając do uszkodzenia narządów. Uszkodzeniu mogą ulec nerki, skóra, serce, układ nerwowy.

W Polsce zakażenia durem plamistym nie są współcześnie odnotowywane, choć mogą wystąpić na całym świecie. Sprzyjają im złe warunki sanitarne, higieniczne, mocno zatłoczone skupiska ludzi, występowanie wszy ludzkich, bez których trudno o zakażenie.

Objawy tyfusu

Początek choroby najczęściej jest nagły. Obejmuje takie objawy, jak:

  • wysoka gorączka oscylująca w granicach 40℃,
  • bóle głowy,
  • objawy grypopodobne – uczucie zmęczenia czy bóle mięśni i osłabienie,
  • dreszcze,
  • nudności lub wymioty,
  • zaparcia,
  • kaszel,
  • zaburzenia pracy serca,
  • bóle kończyn i pleców.

Jak sama nazwa wskazuje, dur plamisty powoduje plamistą wysypkę. Pojawia się ona po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Są to plamy krwotoczne, którym jednocześnie towarzyszą zaburzenia świadomości, aż po utratę przytomności, zaburzenia psychiczne, takie jak omamy, zakrzepica żył prowadząca do owrzodzeń i zgorzeli.

W postaci nawrotowej choroba nie ma tak ciężkich objawów i przebiega zdecydowanie łagodniej. Wtedy też gorączka trwa około tygodnia, a wysypka krwotoczna znika już po jednym dniu, jeśli w ogóle się pojawia.

Dur plamisty – powikłania

Dur plamisty może być przyczyną licznych powikłań, do których należą m.in.: zakrzepowe zapalenie żył czy tętnic, owrzodzenia, zgorzele, zapalenia nerek, opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, płuc, opłucnej czy ślinianki przyusznej. Brak wdrożenia leczenia często skutkuje śmiercią.

Leczenie duru plamistego

Leczenie duru plamistego opiera się przede wszystkim na antybiotykoterapii z wykorzystaniem tetracyklin. Istnieje również profilaktyka duru plamistego w postaci szczepionki. Co prawda po zachorowaniu człowiek wymaga zatrzymania w szpitalu, jednak choroba w przypadku właściwego leczenia ustępuje dość szybko, bo nawet już po 2–3 dniach można zaobserwować ogromną poprawę stanu ogólnego. Bardzo ważna jednak jest profilaktyka, czyli zachowanie właściwej higieny osobistej.

Zobaczcie, jakie szczepienia warto wykonać przed wyjazdem poza granice Polski:

Zobacz film: Szczepionki obowiązkowe przed wyjazdem za granicę. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 08.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej