Drętwienie palców: przyczyny i leczenie

Fot: Astrid Gast / fotolia.com

Drętwienie palców u nóg i rąk może występować jednocześnie, jeśli powodem tego typu zaburzeń są niedobory witamin, minerałów lub choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca. Drętwienie palców może być też objawem m.in. uszkodzenia nerwów.

Parestezje takie jak drętwienie i mrowienie występują przeważnie razem. Czucie opaczne, bo tak brzmi inna nazwa tego zjawiska, polega na odczuwaniu nietypowych wrażeń w danych partiach ciała. Oprócz drętwienia do parestezji zalicza się też mrowienie, przebieganie „prądu” czy uczucie zimna lub gorąca na skórze.

Drętwienie palców u nóg: przyczyny i leczenie

Drętwienie palców u nóg najczęściej odczuwane jest wtedy, gdy długo przebywa się w jednej pozycji. Najczęściej siedząc z nogą na nogę, po turecku lub na nogach, ogranicza się przepływ krwi w kończynach dolnych, co może powodować ich drętwienie. W takich przypadkach parestezje mijają po kilku minutach od zmiany pozycji i rozprostowania nóg.

Drętwienie palców u nóg przyczyny może mieć też poważniejsze, w tym zwyrodnienia kręgosłupa. W następstwie zmian zwyrodnieniowych odcinków lędźwiowego i krzyżowego może dojść do ucisku na nerwy lub zaburzeń przewodnictwa nerwowego. Objawem takich zmian jest drętwienie palców kończyn dolnych. Zmiany zwyrodnieniowe mogą być następstwem wypadnięcia dysku lub choroby zwyrodnieniowej stawów.

To nie jedyny przykład zależności drętwienie palców u nóg a kręgosłup. Parestezje nóg, w tym palców, mogą być odczuwane także przez osoby cierpiące na raka kości dolnych części kręgosłupa.

Drętwienie jest też częstym objawem zespołu Guillaina-Barrégo – dotyka ono najpierw palców nóg, a następnie całych nóg, z czasem także palców dłoni i rąk. To choroba autoimmunologiczna prowadząca do uszkodzenia nerwów.

Palce u nóg drętwieć mogą także wtedy, gdy przepływ krwi w nogach jest zaburzony przez choroby. Najczęściej dotyczy to chorych na miażdżycę, cukrzycę (neuropatia cukrzycowa) czy osób z niedoborem witamin i minerałów, w tym witamin z grupy B, magnezu oraz wapnia.

Leczenie parestezji może być przyczynowe, jeśli znany jest powód czucia opacznego. Niekiedy wystarczy suplementacja witamin i minerałów, a czasem konieczne są zabiegi chirurgiczne lub rehabilitacja. Przewlekłe drętwienie palców u stóp powinno być skonsultowane z lekarzem.

Przyczyny i leczenie drętwienia palców u rąk

Drętwienie palców u rąk jest częstsze niż parestezje palców u stóp, ale może wynikać z tych samych powodów, w tym:

  • niedoboru witamin lub minerałów,
  • zaburzonego przepływu krwi przez naczynia w rękach – zwłaszcza drętwienie palców u rąk podczas snu w efekcie spania na ręce lub jej niewygodnego ułożenia czy przyciśnięcia,
  • miażdżycy.

Także zwyrodnienia i nowotwory kręgosłupa mogą wpływać na odczuwanie w górnych kończynach, jeśli zlokalizowane są w odcinkach kręgosłupa położonych wyżej od odcinka lędźwiowego. Drętwienie palców u rąk najczęściej powodują urazy i zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jak działa układ nerwowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Drętwienie palców u rąk podczas snu mogą powodować także takie choroby jak:

  • zespół cieśni nadgarstka lub zespół kanału nadgarstka nerwu łokciowego – najczęściej występujące u osób pracujących rękoma, np. przy komputerze; osoby z tymi schorzeniami odczuwają też drętwienie opuszków palców,
  • stany zapalne ścięgien dłoni,
  • reumatoidalne zapalenie stawów obejmujące stawy rąk.

Parestezje dłoni mogą być także skutkiem chorób układu krwionośnego, w tym wspomnianej już miażdżycy, systemowego zapalenia naczyń, zawału mięśnia sercowego czy przejściowego niedokrwienia mózgu.

Drętwienie palców u rąk bywa skutkiem chorób układu nerwowego, w tym chorób mózgu. Najczęściej dolegliwości w postaci parestezji kończyn górnych powodują:

  • zespół Guillaina-Barrégo,
  • nowotwory mózgu,
  • udar niedokrwienny mózgu (drętwienie ręki i nogi występuje tylko po jednej stronie ciała),
  • zatrucie ołowiem zaburzające przewodnictwo nerwowe,
  • stwardnienie rozsiane – drętwienie palców u rąk występuje przeważnie łącznie z drżeniem dłoni,
  • neuropatia obwodowa – zaburzenie przewodnictwa nerwowego na skutek stanu zapalnego nerwów, ucisku na nerwy lub ich niedokrwienia, często neuropatia obwodowa jest następstwem urazów, nadmiernego obciążenia kończyn i zwyrodnień układu kostno-stawowego,
  • alkoholizm – powoduje uszkodzenie nerwów i tym samym m.in. drżenie dłoni i drętwienie kończyn górnych,
  • neuropatia cukrzycowa – drętwienie palców rąk i nóg jest równie częste, z czasem mogą pojawiać się też zaburzenia w odczuwaniu temperatury w kończynach,
  • padaczka – niekiedy drętwienie palców i rąk może zwiastować atak drgawek.


Jak dbać o kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu:

    Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

    Uszkodzić nerwy i wywołać objawy neuropatii mogą także niektóre leki, zwłaszcza te stosowane w leczeniu chorób nowotworowych.

    Leczenie drętwienia palców rąk powinno być przyczynowe. Aby złagodzić dolegliwości, można stosować ćwiczenia na ręce, szczególnie w przypadku zespołu cieśni nadgarstka czy parestezjach z przeciążenia kończyn.

    Drętwienie palców u rąk w ciąży

    Najczęstszą przyczyną drętwienia palców rąk u ciężarnych jest zatrzymywanie wody w organizmie. Powoduje to obrzęk stawów, w wyniku którego uciskane są nerwy biegnące przez nadgarstek. Rezultatem tego może być drętwienie palców, dłoni, a także ból promieniujący nie tylko do dłoni, ale też do łokcia, a niekiedy nawet do ramienia i barku.

    Data aktualizacji: 05.12.2018,
    Opublikowano: 22.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (1)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany

    Józef Bagiński 06.07.2018r.

    bardzo trafna diagnoza proszę o lekarstwo

    Zobacz wszystkie 1 komentarzy
    Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

    Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

    Czytaj więcej
    Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

    Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

    Czytaj więcej
    Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

    Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

    Czytaj więcej
    Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

    Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

    Czytaj więcej
    5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

    Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

    Czytaj więcej
    Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

    Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

    Czytaj więcej
    Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

    Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

    Czytaj więcej
    Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

    Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

    Czytaj więcej
    Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

    Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

    Czytaj więcej
    Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

    Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

    Czytaj więcej