Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Przyczyny, objawy i terapia syndromu DDD

Getty Images/ mrs

Symbolem DDD oznacza się zespół objawów dotyczący tzw. dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Skutki deficytów z okresu dzieciństwa i dorastania układają się w specyficzny syndrom, utrudniają normalne funkcjonowanie i mogą poważnie zaburzać relacje w tworzonych przez te osoby związkach.

Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych pochodzą z różnych środowisk. Syndrom obejmuje nie tylko objawy charakterystyczne dla dorosłych dzieci z rodzin alkoholowych (DDA), ale też te, które w okresie dziecięcym i młodzieńczym doświadczyły w rodzinie innych trudnych sytuacji.

Czym jest syndrom DDD?

Syndrom DDD jest zespołem występującym u dorosłych osób, które na skutek nieprawidłowego funkcjonowania rodziny, w jakiej się wychowywały, mają tendencję do określonych nieprawidłowych zachowań. Niekiedy kopiują wadliwe wzorce do tworzonych przez siebie związków. W efekcie osoby z DDD mogą wychowywać dzieci z tą samą dysfunkcją.

Przyczyny powstawania zespołu DDD

Zespół DDD rozwija się w związku z doświadczeniami jednostki w okresie dzieciństwa i dorastania. Niewłaściwe funkcjonowanie rodziny stawia dziecko przed wyzwaniami, z którymi nie spotkałoby się w normalnych warunkach, powstającymi jako skutek np.:

  • uzależnień rodziców,
  • przemocy fizycznej lub emocjonalnej,
  • rozpadu rodziny,
  • choroby psychicznej bliskiej osoby,
  • śmierci jednego lub obojga rodziców,
  • krańcowej biedy.

W związku z trwającym konfliktem czy brakiem jednego z rodziców dziecko często czuje się nieważne, ponieważ nie cieszy się należną mu uwagą i nie otrzymuje dostatecznego wsparcia, czułości i oznak miłości. W wielu wypadkach narracja opiekunów zaprzecza temu, co młody człowiek obserwuje. To dodatkowo wpływa negatywnie na kształtowanie się jego tożsamości i obrazu świata.

Problem narasta, jeśli dziecko jest szantażowane emocjonalnie (np. „jeśli nie będziesz grzeczny, to tata/mama znowu przyjdzie pijany/pijana do domu”), doświadcza przemocy fizycznej czy molestowania seksualnego. Często pod wpływem otoczenia (np. słysząc „odkąd się urodziłaś, wszystko jest nie tak”) albo w związku z własnymi wyobrażeniami – towarzyszy mu poczucie winy związane z rozpadem rodziny, przemocowymi zachowaniami, zdradami czy kłótniami rodziców. Narastający wskutek dysfunkcji stres, obniżona samoocena i poczucie braku własnej wartości stają się przyczyną licznych problemów w dorosłym życiu.

Role dzieci w rodzinie dysfunkcyjnej

Wśród typowych dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych ról najczęściej opisywane są cztery:

  • bohater – stara się dostarczać rodzicom powodów do dumy, jest zaradny, przejmuje opiekę nad młodszym rodzeństwem, dba o całe otoczenie i bierze za nie odpowiedzialność;
  • kozioł ofiarny – uważa się za przyczynę wszystkich problemów, a wchodząc w tę rolę, sprawia trudności wychowawcze, czyli zachowuje się nieodpowiedzialnie, arogancko itp.;
  • maskotka – obawiając się eskalacji konfliktu w domu, stara się rozładowywać napiętą sytuację, uspokajać rodziców przytulaniem czy dowcipami w chwilach narastających emocji;
  • dziecko niewidzialne – unika bliskiego kontaktu z członkami rodziny, chroniąc się w ten sposób przed wybuchami agresji czy koniecznością uczestniczenia w konfliktach.

Objawy DDD

Objawy syndromu dorosłego dziecka z rodziny dysfunkcyjnej ujawniają się na różnych etapach życia. Osoby z tym zespołem mają często zaburzony sposób przeżywania rzeczywistości. Charakteryzuje je smutek, niepokój emocjonalny, poczucie zagrożenia i niepewności, przesadna troska o przyszłość. Osoby z DDD mają obniżone poczucie własnej wartości, nie wierzą w swoją wiedzę i umiejętności, boją się ryzyka, porażki. Obawa, że nie uda się zrealizować planowanych przedsięwzięć, sprawia, że niejednokrotnie rezygnują z ich podejmowania.

W obliczu niskiej samooceny osoby z DDD mogą wykonywać pracę nieadekwatną do swoich umiejętności albo wchodzić w związki, których nie zawarłyby po krytycznej analizie. Łączą się częściej niż inni ludzie z osobami o podobnych dysfunkcjach, szukają wsparcia u osób o niedopasowanych charakterach i preferencjach albo o zdecydowanie niższym poziomie intelektualnym. Charakterystyczne dla dorosłych z DDD są także trudności z pełnieniem ról społecznych i budowaniem relacji międzyludzkich, co wynika z braku zaufania do innych i oczekiwania na nieuchronne, raniące zakończenie.

Specyficzne problemy wiążą się z przeżywaniem patologii domu rodzinnego przez kobiety – tak zwane dorosłe dziewczynki z rodzin dysfunkcyjnych. Ich problemy dotyczą nie tylko sfery bezpieczeństwa, wartości i uczuć, ale też seksualności – nie doceniają swej kobiecości i walorów, czują się niepełnowartościowe jako partnerki i niegodne uczuć.

Terapia dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych

Osoby z syndromem DDD wymagają pogłębionej diagnostyki i leczenia w sytuacji, kiedy do ich własnego, dorosłego życia wkradają się trudności z samorealizacją lub w relacjach z innymi ludźmi. Terapię prowadzić można w różnych nurtach – w zależności od charakteru indywidualnych problemów. Przynosi ona dobre i trwałe efekty, ale po długim czasie.

Bibliografia:

  • Dysfunkcje rodziny, red. nauk. A. Kotlarska-Michalska, Poznań 2011.
  • Bliskość w rodzinie: więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości, red. nauk. B. Tryjarska, Warszawa 2012.

Zobacz, w jaki sposób rozwód rodziców wpływa na dziecko.

Źródło: x-news


Data aktualizacji: 24.08.2020,
Opublikowano: 24.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej