Domowe sposoby na wągry – maseczki, peelingi, plastry i inne metody

Fot: justocker / gettyimages.com

Domowe sposoby na usunięcie wągrów są rozmaite, ale wszystkie pozwalają na szybkie,skuteczne i przede wszystkim niedrogie pozbycie się tego nieestetycznego problemu. W domowych warunkach można przygotować specjalne maseczki, peelingi i płyny czyszczące.

Wągry, znane także jako zaskórniki, to rozszerzone pory, które są zatkane przez łój i martwe komórki skóry, bakterie oraz inne zanieczyszczenia. Występują na twarzy, a ich najczęstszą lokalizacją jest nos, podbródek i czoło (tzw. strefa T). Rozwijają się zwłaszcza u osób z tłustą i mieszaną cerą. Dużą popularnością cieszą się domowe sposoby na wągry. Jeśli jednak okażą się niewystarczające, należy zgłosić się do kosmetyczki, a najlepiej do dermatologa.

Znane domowe sposoby na wągry – peelingi

Znanych jest wiele domowych sposobów na wągry. Można je usunąć za pomocą peelingu. Dzięki niemu skóra odzyskuje blask, wygląda młodziej i jest nawodniona, drobne przebarwienia stają się mniej widoczne i poprawia się mikrokrążenie. W drogeriach dostępnych jest mnóstwo gotowych do użycia peelingów, z których najlepiej sprawdzają się powierzchniowe, działające wyłącznie na wierzchnie warstwy naskórka. Ich koszt jest niewielki, gdyż wynosi od 2 do 20 zł. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy peeling wykonuje się 2 razy w tygodniu.

Można przyrządzić także domowe peelingi na oczyszczanie twarzy z wągrów. Najczęściej stosowanym jest ten na bazie cukru. Pół szklanki cukru miesza się z 5 łyżkami oliwy lub śmietaną. Miksturę wciera się w skórę delikatnie, okrężnymi ruchami, przez kilka minut, po czym spłukuje letnią wodą. Korzystne efekty przynosi także peeling kawowy. Do drobno zmielonej kawy dodaje się oliwę z oliwek lub jogurt naturalny. Składniki miesza się w proporcji 2:1. Po nałożeniu ich na twarz delikatnie masuje się skórę, zostawia się je na około 10 minut i zmywa letnia wodą.

Czy trądzik pojawia się tylko u nastolatków? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Domowe sposoby na oczyszczenie twarzy z wągrów – maseczka z żelatyny

Domowym sposobem na oczyszczenie twarzy z wągrów są maseczki. Za najskuteczniejsze uważa się te na bazie żelatyny, mające postać tzw. maseczki peel off. Maseczka żelatynowa wskazana jest dla osób o cerze tłustej, trądzikowej i z rozszerzonymi porami. Jej regularne stosowanie wygładzi i oczyści skórę oraz wyostrzy rysy twarzy. Ponadto sprawi, że skóra stanie się aksamitna i elastyczna. Jest to także doskonały sposób na odmłodzenie cery, gdyż żelatyna uzupełnia niedobory kolagenu. Maseczka zwęża pory i reguluje wydzielanie sebum. Równoważy pH skóry. Staje się ona wygładzona, matowa i odświeżona.

Powszechne zastosowanie ma maseczka, w skład której wchodzą: 15 g żelatyny, 15 g miodu, 50 ml wody i 25 ml soku z cytryny. Do gotującej się wody dodaje się żelatynę. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji dodaje się 25 mln soku z cytryny i łyżkę stołową miodu. Maseczkę pozostawia się na 20 minut, po czym zmywa nadmiar zimną wodą. Innym znanym przepisem jest maseczka składająca się z: 125 ml soku jabłkowego, kilku kropli olejku eterycznego i 20 g żelatyny. Przygotowuje się ją na podstawie kąpieli wodnej, dlatego niezbędny będzie garnek z wrzącą wodą, na którym umieszczona zostanie miska ze składnikami. Żelatynę rozpuszcza się w soku jabłkowym. Miksturę pozostawia się do ostygnięcia. Następnie dodaje się do niej olejek eteryczny, miesza się ją i nakłada na twarz. Maseczkę można ściągnąć po około 25 minutach.

Domowy sposób na trądzik i wągry – maseczka octowo-otrębowa

Domowym sposobem na trądzik i wągry jest maseczka octowo-otrębowa, która ma działanie oczyszczające i przeciwzapalne. Ponadto odtłuszcza powierzchnię skóry oraz ułatwia przepływ krwi i limfy w wewnętrznych partiach skóry. Do jej przygotowania potrzebne są: otręby pszenne, ocet jabłkowy i niegazowana woda mineralna. Należy wymieszać 2 łyżki otrąb, 4 łyżki wody mineralnej i 1 łyżeczkę octu jabłkowego. Dokładne połączenie tych składników da gęstą papkę, którą należy równomiernie nałożyć na twarz i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie maseczkę spłukuje się letnią wodą.

Dlaczego u osoby dorosłej pojawia się trądzik? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Dlaczego u dorosłej osoby pojawia się trądzik? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak domowym sposobem pozbyć się wągrów? Inne metody

Skutecznym domowym sposobem na wągry na nosie są specjalne oczyszczające plastry, które wykazują ponadto działanie antyseptyczne. Koszt jednego z nich wynosi około 2 zł. Wągry można usunąć ręcznie lub za pomocą specjalnej łyżeczki, która wykonana jest ze stali nierdzewnej i jest bardzo prosta w użyciu. Można również wykorzystać miękką szczoteczkę do zębów. Skórę należy wcześniej przemyć płynem antybakteryjnym, umyć dłonie i zdezynfekować wszelkie wykorzystywane przybory. Zaskórniki najlepiej wyciskać przez chusteczkę higieniczną. Po wykonaniu tej czynności skórę należy przetrzeć płynem micelarnym lub domowym tonikiem z rumianku. Aby go przygotować, należy 15 g zioła zaparzyć w szklance wrzącej wody destylowanej, po czym zostawić pod przykryciem na 20 min. Usunięcie zaskórników znacznie ułatwi ciepły kompres, dzięki któremu skóra stanie się miękka. Najlepiej sprawdzają się zaparzone w ciepłej wodzie torebki ziół lub ziołowych herbat ekspresowych, które przykłada się do skóry na około 15 minut. Podobne efekty przyniesie gorąca kąpiel lub parówka.

Domowe sposoby na zaskórniki i wągry – jakie kosmetyki należy stosować?

Wszystkie wymienione domowe sposoby na zaskórniki i wągry okażą się nieskuteczne, gdy na problematyczną skórę nie będą stosowane odpowiednie kosmetyki. Należy dbać o nawilżenie twarzy. Najlepiej sprawdzą się kremy o konsystencji emulsji i żelu będące doskonałym źródłem substancji odżywczych, a zwłaszcza witaminy B3 i retinolu. Zaleca się wybieranie tych oznaczonych jako niekomedogenne. Jeśli żaden domowy sposób na wągry nie pomaga, należy zgłosić się do specjalisty.

Bibliografia:

1. van Braak H., von Kuster S., Ocet jabłkowy. Eliksir zdrowia i urody, Warszawa, Oficyna Wydawnicza ABA, 2015.

2. Ciepielewska B., BĄDŹ NATURALNIE PIĘKNA czyli domowe sposoby upiększania się, Konin, Psychoskok, 2015.

3. Hebda K., Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu, Warszawa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2017.

Jak działa skóra? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 31.12.2018,
Opublikowano: 20.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej