Dodatkowa śledziona – czy jest się czego bać?

SEBASTIAN KAULITZKI/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Dodatkowa śledziona to jedno z najczęstszych zaburzeń anatomicznych, które występuje u około 10% ludzi. Z reguły nie daje żadnych objawów, nie stanowi także zagrożenia dla zdrowia lub życia. Dodatkowa śledziona może się pojawić m.in. w mosznie.

W organizmie może występować nie tylko jedna śledziona. Dodatkowe narządy z reguły zlokalizowane są po lewej stronie ciała. Mogą znajdować się w pobliżu wnęki śledzionowej, aczkolwiek zdarza się, że mieszczą się w płucach, a nawet w sercu.

Dodatkowa śledziona – co to za zaburzenie?

Dodatkowa śledziona to drugi, z reguły mniejszy, narząd zlokalizowany najczęściej lewostronnie. Zdarza się, że w organizmie występuje kilka śledzion. Rozwijają się one w okolicach wnęki śledzionowej i trzustki. Znaleźć je można również w więzadłach śledzionowych, torbie sieciowej, a rzadziej w połączeniu śledzionowo-mosznowym (w mosznie), płucach czy w sercu. Ta anomalia anatomiczna, bo tak należy określać pojawienie się dodatkowej śledziony, z reguły diagnozowana jest przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego (USG) wykonywanego z zupełnie innego powodu. Śledziony mogą osiągać wielkość od 1 do 10 cm.

Dodatkowa śledziona – przyczyny

Dodatkowa śledziona najczęściej pojawia się w wyniku zmian zachodzących na wczesnym etapie rozwoju. Normalnie człowiek ma jedną śledzionę, która waży około 150 g, a jej podstawową funkcją jest udział w procesie produkcji immunoglobulin oraz usuwanie z organizmu starych komórek (chodzi przede wszystkim o erytrocyty, leukocyty i trombocyty, a więc o komórki układu krwionośnego). Z pozoru tylko jest to więc „zbędny narząd”, jak niektórzy określają czasami śledzionę.

Przyczyną pojawienia się dodatkowej śledziony u dziecka może być zaburzenie na wczesnym etapie rozwoju, kiedy zalążek organu zaczyna podlegać podziałom, w wyniku których tworzy się kilka tych samych narządów. Pacjent może mieć ich nawet 4. Drugą przyczyną anomalii może być splenoza, czyli pojawianie się w śledzionie ognisk autoprzeszczepu narządu. Dochodzi do niego m.in. w wyniku zabiegu operacyjnego lub urazu, kiedy naruszona została tkanka śledziony. W takim przypadku powstałe zmiany najczęściej nie mają jednak wnęki, charakterystycznej dla dodatkowych śledzion.

Dodatkowa śledziona – objawy

Dodatkowe śledziony właściwie nie wysyłają objawów – nie przyczyniają się do powstawania bólu ani żadnych innych niepokojących dolegliwości. Symptomy występują jedynie, gdy w obrębie narządu dojdzie do rozwoju jakiejś patologii (ropnia lub krwotoku). Tego typu procesy mogą jednak pojawić się również u osób z jedną śledzioną. Ich najczęstszym objawem jest po prostu ból. Koniecznie należy udać się wówczas do lekarza.

Jakie badania trzeba wykonać przy dodatkowej śledzionie?

Śledziona dodatkowa to zaburzenie, które jest wykrywane najczęściej przypadkowo podczas USG jamy brzusznej. Badanie to jednak nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy dostrzeżona masa tkankowa jest śledzioną. W tym celu należy wykonać badania różnicujące. Nie są one związane z ewentualnym ryzykiem wystąpienia dodatkowej śledziony. Wykonuje się je w celu wykluczenia:

  • powiększonych węzłów chłonnych,
  • guza w pobliżu trzustki,
  • guza w pobliżu nadnerczy,
  • zmiany nowotworowej przewodu pokarmowego.

Śledziona dodatkowa nie jest groźna, niebezpieczne są natomiast zmiany, które mogą ją przypominać. Z tego też powodu każde podejrzenie ich na obrazie USG powinno zostać dokładnie zbadane i ocenione. W tym celu wykonuje się m.in. tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Jeśli jednak śledziona funkcjonuje prawidłowo, nie ma powodów do niepokoju. Z dodatkową śledzioną żyje około 10% populacji. U większości pacjentów narząd przez całe życie nie daje żadnych objawów.

Czy dodatkową śledzionę trzeba leczyć?

Dodatkowej śledziony nie leczy się w żaden sposób, tym bardziej się jej również nie usuwa, jeśli tylko w jej obrębie nie rozwijają się żadne patologiczne procesy. Jeśli się tak dzieje, to na początek zaleca się leczenie. Przykładem patologii wymagającej terapii jest obecność w miąższu śledziony niepokojących zmian (ropni).

Zabieg usunięcia śledziony (splenektomia), zarówno tej właściwej, jak i dodatkowej, wykonuje się, gdy u pacjenta stwierdzony zostaje hipersplenizm. Jest to sytuacja, w której powiększeniu śledziony towarzyszą niedokrwistość, leukopenia oraz trombocytopenia. W efekcie dojść może do nadmiernego rozkładu składników krwi (leukocytów, erytrocytów, trombocytów). W przypadku pacjentów z dodatkową śledzioną usunięcie śledziony „właściwej” może nie rozwiązywać problemu, dlatego często zaleca się splenektomię dodatkowego narządu.

Zobacz film: Śledziona

źródło:x-news

Literatura:

1. Joanna Walczyk, Maria K. Walas, Błędy w diagnostyce ultrasonograficznej śledziony, „Journal of Ultrasonography”, 13/2013.

2. Khaled M. Elsayes, Akram M. Shaaban, Christine O. Menias, Jama brzuszna i miednica. Pułapki diagnostyczne i klasyczne objawy, pod red. Marka Sąsiadka, Wrocław 2016.

Data aktualizacji: 11.09.2020,
Opublikowano: 13.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej