Długie drzemki zwiększają ryzyko chorób układu krążenia - ostrzegają chińscy naukowcy

Getty Images/Juzant

Za drzemkę w ciągu dnia można oddać... zdrowie. Okazuje się bowiem, że dłuższe spanie w dzień może prowadzić do chorób serca i w konsekwencji zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu.  A przynajmniej tak pokazują badania chińskich naukowców.

Długa drzemka dla zdrowia?

Wiele osób sądzi, że drzemka w dzień na pewno nie zaszkodzi. Jednak w czasie European Society of Cardiology Congress 2020 naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w kantonie przekonywali, że może być inaczej.

Dzienne drzemki są powszechne na całym świecie i generalnie uważa się je za zdrowy nawyk. Zwykle sądzi się, że poprawiają wydolność organizmu i zapobiegają szkodliwym skutkom niedoboru snu – mówi dr Zhe Pan. – Nasze badanie zaprzecza tym szeroko przyjętym opiniom – dodaje.

Wcześniejsze badania sprawdzające wpływ drzemek na ryzyko zgonu i chorób serca przynosiły sprzeczne wyniki – twierdzą naukowcy. Nie brały też zwykle pod uwagę długości snu w nocy.

Przeczytaj też: Co zrobić, by poprawić jakość snu?

Badacze z Chin przeanalizowali więc dostępne obecnie wyniki badań z udziałem ponad 300 tys. uczestników, aby sprawdzić zależności między drzemką a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i śmierci z dowolnej przyczyny.

Według wyników długa drzemka (ponad 60 minut) wiąże się z 30 proc. większym ogólnym ryzykiem zgonu i 34 proc. większym ryzykiem chorób układu krążenia w porównaniu do braku drzemki. Kiedy naukowcy uwzględnili sen nocny, okazało się, że długie drzemki towarzyszyły większemu ryzyku tylko, jeśli nocą dana osoba spała mniej niż sześć godzin.

W sumie, drzemki o dowolnej długości podnosiły ryzyko śmierci o 19 proc. Szczególnie widać to było u kobiet, które zagrożone były o 22 proc. bardziej i u osób starszych, u których zagrożenie rosło o 17 proc.

Krótkie drzemki nie miały przy tym związku z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. – Wyniki te sugerują, że krótsze drzemki (szczególnie mniej niż 30-45 minut) mogą poprawić zdrowie u ludzi, którzy nie wysypiają się w nocy – podkreśla dr Pan.

Jeśli ktoś chce zrobić sobie siestę, według naszego badania najbezpieczniej jest nie przekraczać godziny. Dla tych, którzy nie mają nawyku spania w dzień, nie ma dowodów przemawiających za tym, aby zaczynali go praktykować – dodaje.

Naukowcy nie podają, że znaleźli związki przyczynowo-skutkowe. Teoretycznie może więc to oznaczać, że gorsze zdrowie oraz drzemki są wynikiem działania jakichś innych czynników, np. kłopotów ze zdrowiem. Jeśli więc ktoś regularnie śpi długo w dzień, dobrze zrobi, jeśli uda się do lekarza.

Według niektórych badań długie drzemki nasilają stany zapalne w organizmie. Inne wskazują na związek drzemek z nadciśnieniem, cukrzycą i ogólnie słabym stanem zdrowia.

Ile powinna trwać drzemka?

Chińscy naukowcy twierdzą, że "bezpieczna" drzemka nie powinna przekraczać 60 minut. Wielu terapeutów snu uważa jednak, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest maksymalnie 25-minutowy sen w ciągu dnia. Dzięki temu mamy szansę nie tylko na szybką regenerację organizmu i świeżą dawkę energii, lecz także spokojny i zdrowy sen w ciągu nocy.

Przeczytaj też: "Jeśli cierpimy na bezsenność, tabletki nic nie dadzą" - o wspomagaczach zasypiania rozmawiamy z terapeutą snu

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 27.08.2020,
Opublikowano: 27.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Deska SUP – Twój plan na tegoroczne wakacje 

Zima to doskonały moment na planowanie letniego urlopu. Zanim najkorzystniejsze oferty noclegów, wczasów i wycieczek zostaną wykupione, warto stworzyć plan wakacyjnego wyjazdu, aby maksymalnie wykorzystać piękną letnią aurę oraz przerwę od pracy i szkoły. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie muszą szukać atrakcji za granicą. W popularnych polskich ośrodkach turystycznych nad morzem, rzekami czy jeziorami możemy aktywnie trenować, poznawać nowe dyscypliny i szkolić się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Od kilku sezonów miłośnicy sportów wodnych szaleją na punkcie stosunkowo nowego akcesorium pozwalającego pływać na otwartym morzu, rzekach i zamkniętych akwenach – deski SUP. Czym jest deska SUP? Jaką wybrać, aby dobrze rozpocząć przygodę z nową, fascynującą dyscypliną? Jakie akcesoria do deski SUP podniosą jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania? Sprawdź! 

Czytaj więcej
Dlaczego warto mieć materac antyalergiczny? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Jeśli cierpisz na alergię, z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby otaczać się przedmiotami, które nie podrażniają Twojej skóry i nie wywołują kichania, kaszlu czy łzawienia oczu. Jednym z takich przedmiotów jest materac antyalergiczny, który zapewnia Ci komfortowy i zdrowy sen. W tym artykule dowiesz się, czym jest materac antyalergiczny, jak go wybrać i jakie ma zalety dla Twojego zdrowia. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej