Dlaczego mężczyźni borykają się z zapaleniem żołędzia? Jakie są jego objawy i leczenie?

Fot. dragana991 / Getty Images

Zapalenie żołędzi prącia to częsta przypadłość mężczyzn, którzy niedostatecznie dbają o higienę osobistą. Powodem powstawania stanu zapalnego jest najczęściej nieusuwanie mastki spod napletka, ale przyczyną może być też reakcja alergiczna lub infekcja. Dolegliwość leczy się farmakologicznie. 

Jedyne możliwości leczenia zapalenia żołędzi to maść przeciwzapalna i doustna antybiotykoterapia. Objawy można próbować łagodzić domowymi sposobami, lecz nie zawsze są one skuteczne. Ulgę przyniosą okłady i częste mycie narządów intymnych płynami o neutralnym pH.

Czym jest zapalenie żołędzi i dlaczego powstaje?

Zapalenie żołędzi prącia to dolegliwość powstała na skutek alergii, infekcji lub za sprawą niedokładnej higieny osobistej. Cierpią na nie głównie dorośli mężczyźni, ale nie jest to reguła. Zapalenie żołędzi i napletka u dziecka wynika zazwyczaj z uczulenia na noszoną bieliznę i braku higieny, choć zdarza się też, że jest rezultatem urazów mechanicznych. Objawy stanu zapalnego można złagodzić za pomocą domowych sposobów i farmakoterapii.

Rodzaje stanów zapalnych żołędzi

Wyróżnia się kilka rodzajów stanów zapalnych. Należą do nich:

  • drożdżakowe zapalenie żołędzi – spowodowane grzybami z rodzaju Candida. Przenoszą się one na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną lub przedmiotami przez nią używanymi;
  • paciorkowcowe lub gronkowcowe zapalenie żołędzi – jego przyczyną jest zakażenie bakteryjne, którego leczenie wymaga podania antybiotyków;
  • zapalenie żołędzi wywołane urazem mechanicznym – dotyka głównie małych pacjentów, ale może się zdarzyć także dorosłym mężczyznom;
  • zapalenie żołędzi prącia na tle alergicznym – przyczyną stanu zapalnego jest uczulenie na materiał bieliźniany lub proszki do prania.

Stan zapalny żołędzi mogą wywołać także choroby przenoszone drogą płciową. Jest to częste zjawisko przy rzeżączce, kile i opryszczce narządów intymnych.

Jak zbudowany jest męski układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest męski układ rozrodczy? Źródło: 36,6.

Polecamy: Jakie są choroby penisa i ich powikłania? Jak je leczyć?

W jaki sposób objawia się zapalenie żołędzi prącia?

Charakterystycznym objawem zapalenia żołędzi prącia jest zaczerwienienie skóry wokół napletka i tuż pod nim, co powoduje nie tylko dyskomfort, ale i uporczywy świąd. Drapanie nie przynosi ulgi, a uszkodzona skóra jest idealnym podłożem do rozwoju bakterii. Infekcja prowadzi do uszkodzenia tkanek i powstawania ropnych zmian, które trzeba będzie leczyć farmakologicznie. U chorego może się pojawić ból i pieczenie przy oddawaniu moczu oraz podczas odbywania stosunku seksualnego. Część dystalna penisa jest bardzo wrażliwa na dotyk i obrzęknięta, a cewka moczowa podrażniona.

Jak rozpoznać zapalenie żołędzi prącia?

W rozpoznaniu zapalenia żołędzi prącia pomocne jest badanie fizykalne i szczegółowy wywiad przeprowadzony z pacjentem. Zmiany skórne w okolicy penisa i widoczne zaczerwienienie kwalifikują do badań diagnostycznych. Podstawą jest posiew wykonany z wymazu pobranego z cewki moczowej. Dalsze postępowanie terapeutyczne jest zależne od wyniku tego badania.

Polecamy: Grzybica penisa – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Leczenie stanów zapalnych żołędzi

Zapalenie żołędzi prącia można leczyć kilkoma sposobami. Najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny osobistej i stosowanie do mycia narządów intymnych płynów o neutralnym pH. Chorym nie zaleca się używania mydła, ponieważ może ono podrażniać skórę i zmieniać jej odczyn, czego skutkiem jest często pogłębienie zakażenia. Ulgę w bólu przynoszą okłady z rumianku, kwiatu nagietka lub kory dębowej, ponieważ zioła te działają przeciwzapalnie i ściągająco. Nie jest to jednak metoda polecana osobom aktywnym i nie będzie skuteczna przy poważnych zakażeniach bakteryjnych, które wymagają farmakoterapii.

Drożdżakowe zapalenie żołędzi leczy się maściami zawierającymi klotrimazol 0 – substancję czynną o działaniu przeciwgrzybiczym i łagodzącym świąd. Jej działanie można wzmocnić flukonazolem, który jest dostępny w postaci kapsułek lub tabletek doustnych. Kupuje się go wyłącznie na receptę lekarską.

Stany zapalne żołędzi i napletka wywołane paciorkowcem lub gronkowcem wymagają podania antybiotyku. Odpowiedni lek można dobrać po wyniku posiewu. Kuracja trwa od kilku dni do kilku tygodni. Leków na receptę wymagają też choroby weneryczne, których obecność zostanie potwierdzona przez testy serologiczne. Leczeniem należy objąć obydwoje partnerów, aby nie doszło do zakażenia osób trzecich.

Ważną rolę odgrywa zmiana nawyków żywieniowych. Z diety chorego powinny zniknąć produkty o dużej zawartości cukru oraz napoje zawierające drożdże. Warto też zwrócić uwagę na detergenty, z którymi pacjent ma codzienny kontakt. Mogą być one jednym z czynników wywołujących alergię, której konsekwencją jest stan zapalny. Bielizna osoby chorej powinna być przewiewna i pozbawiona domieszek materiałów elastycznych.

Bibliografia:

  1. T. Deja, Choroby skóry prącia o etiologii nienowotworowej i nieinfekcyjnej, [w:] „Przegląd Urologiczny”, 2006/2 (36).
Data aktualizacji: 11.07.2019,
Opublikowano: 11.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej