Dlaczego kaszel nie ustępuje? Lekarz zdradza najczęstsze powody

Getty Images

Uporczywy kaszel, na którego nie działają żadne leki wcale nie musi być objawem poważnej choroby. Co więc może go powodować? Przeczytaj!

Męczy cię kaszel i nie wiesz, co może być jego powodem? Cóż, jeśli utrzymuje się dłużej niż 14 dni, warto udać się do lekarza. Specjalista może przepisać ci bowiem odpowiednie leki, a przede wszystkim wysłać na rentgen klatki piersiowej. Zanim jednak zdenerwujesz się, że kaszel jest symptomem czegoś poważnego, wiedz,  że nie zawsze musi on wiązać się z infekcją. Kaszel pojawia się w ponad 100 jednostkach chorobowych.

Najczęstsze przyczyny nieustającego kaszlu

Zapytaliśmy lekarza Michała Domaszewskiego o to, co według niego najczęściej powoduje uporczywy i długo utrzymujący się kaszel. Na co wskazał nasz ekspert? W pierwszej kolejności wymienił suche powietrze, które powoduje odruch kaszlowy. Jest to nierzadka przyczyna suchego kaszlu - szczególnie zimą. Dlaczego? Gdy rozkręcamy kaloryfery, zapominamy o nawilżaczach. Ale spokojnie, nie trzeba od razu inwestować w profesjonalny sprzęt. Wystarczy bowiem powiesić na grzejniku pojemniczki z wodą.

Kolejny powodem długotrwałego kaszlu może być przebyta infekcja. Warto zdawać sobie sprawę, że po chorobie receptory kaszlu są szczególnie wrażliwe na różnego rodzaju bodźce. Taki kaszel może utrzymywać się nawet do 8 tygodni.

Do częstych problemów z kaszlem może przyczynić się też alergia bądź jego nieodpowiednie leczenie (np. suchy kaszel leczony syropem wykrztuśnym).

Uporczywy kaszel, który prowadzi aż do odruchów wymiotnych może być także objawem krztuśca. Wówczas koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ niezbędna okaże się w tym przypadku antybiotykoterapia.

Jak leczyć kaszel domowymi sposobami?

Czy można zwalczyć kaszel domowymi sposobami? Próbować zawsze warto, ale pamiętaj, że gdy taki stan utrzymuje się długo, nie obejdzie się bez kontroli lekarskiej. Zanim jednak udasz się do specjalisty, możesz wypróbować metodę naszych babć, czyli syrop z cebuli. Jak go zrobić? Pokrój jedną, dużą cebulę, a następnie dodaj do niej kilka łyżeczek cukru i miodu. Tak powstałą mieszankę przerzuć do szklanego słoika i odstaw na dobę. Po upływie tego czasu przecedź miksturę przez gazę lub sitko, a następnie podawaj syrop rano i wieczorem. Preparat ten poradzi sobie zarówno z suchym, jak i mokrym kaszlem. Czy istnieje jakaś alternatywa dla tego sposobu? Wypróbuj inhalacje na przykład z miętowym olejkiem. Dzięki nim drogi oddechowe zostaną nawilżone.

Kim jest nasz ekspert - Michał Domaszewski?

Michała Domaszewski to lekarz rodzinny, który na co dzień zajmuje się zdrowiem zarówno małych, jak i dużych pacjentów. Jest on absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację rozpoczął w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a w Warszawie, a w 2019 roku uzyskał dyplom specjalisty w dziedzinie Medycyny Rodzinnej. Aktualnie pracuje w Poradniach Medycyny Rodzinnej oraz jako lekarz „investigator” w badaniach klinicznych nad lekami. W 2019 roku uczestniczył też w projekcie P&M Partners wdrożenia działań projakościowych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Obecnie prowadzi również coaching zdrowotny w postaci szkoleń - „Zdrowie w pracy”, w których zwraca uwagę na to, jak być maksymalnie wydajnym pracownikiem, jednocześnie zdrowo żyjąc. Internautom przybliża również wiedzę medyczną na swoim blogu oraz Instagramie.

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 25.03.2020,
Opublikowano: 24.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej