Dlaczego bark boli? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Styl życia, brak ruchu, siedząca praca czy niewłaściwe przygotowanie do aktywności fizycznej sprawiają, że układ kostny nie ma łatwego życia. Coraz większa grupa chorych zgłasza się do lekarza z bólem barków. Skąd się bierze to schorzenie i jak sobie z nim radzić?

Do problemów z układem kostnym może przyczynić się bardzo wiele czynników. Zazwyczaj winne są siedzący tryb życia, brak ruchu czy niewłaściwa dieta. Czasem dolegliwości ze strony układu kostnego to konsekwencja przetrenowania lub niewłaściwego przygotowania do aktywności fizycznej. Do najczęściej rozpoznawanych dolegliwości należą zwichnięcia, skręcenia czy naderwania.

Coraz częściej do specjalistów przychodzą pacjenci z tzw. zamrożonym barkiem. Dolegliwość taka dotyka przede wszystkim kobiety między 40. a 60. rokiem życia. Schorzenie nie jest do końca poznane. Pojawia się u osób zdrowych bez żadnych istotnych przyczyn, np. urazów. Co więcej nie charakteryzuje go nic innego, jak pogrubienie torebki stawowej.

Zamrożony bark to schorzenie, które nie podlega leczeniu operacyjnemu. Chorym pozostaje jedynie rehabilitacja. Co ciekawe zabieg operacyjne u osób, z uszkodzonym barkiem wykonywane są stosunkowo rzadko.

Do operacji barku kwalifikowana jest mniej niż 1/3 pacjentów. Mamy bardzo szerokie spektrum zabiegów rehabilitacyjnych – mówi dr Jakub Ślusarki, ortopeda.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie kostnym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

U niektórych pacjentów przyczyną bólu są narośla kostne (osteofity). Ich obecność ma związek z chorobą zwyrodnieniową. Narośla nie tylko znacząco ograniczają ruchomość w stawie, ale także ocierają się o nerwy, co wywołuje trudny do wytrzymania ból. Jak sobie z nimi poradzić?

Zależnie od umiejscowienia osteofitu często istnieje możliwość usunięcia go artroskopowo – mówi specjalista.

Co zrobić kiedy bark boli?

Nie każdy ból wymaga konsultacji z lekarzem i leczenia. Zdecydowanych działań wymagają za to sytuacje, gdy dolegliwość nawraca lub bardzo długo się utrzymuje. Po analizie objawów lekarz powinien zlecić badania obrazowe. W pierwszej kolejności RTG bolącego stawu. Jeśli jego wynik będzie niejednoznaczny konieczne mogą być USG oraz rezonans magnetyczny.

Rehabilitacja to podstawa

Schemat leczenia zależy przede wszystkim od typu schorzenia. U części pacjentów konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznego zabiegu, innym pomaga właściwie dobrana farmakoterapia. Jednak to zdecydowanie za mało, aby powrócić do pełnej sprawności. Niezwykle ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja. Pacjenci muszą jednak zdawać sobie sprawę, że proces powrotu do pełnego zdrowia musi potrwać.

Po 4 miesiącach może utrzymywać się brak pełnej funkcji. Rehabilitacja po zabiegu barku często trwa powyżej 12 miesięcy – mówi specjalista .

Zespół ciasnoty podbarkowej, czyli co?

Innym problemem jest tzw. zespół ciasnoty podbarkowej. Co to za schorzenie?

Jest to zawężenie przestrzeni pomiędzy głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki. Może być związany z niewydolnością mięśni rotatorów lub zapaleniem kaletki podbarkowej. Często powoduje ból spoczynkowy, np. nocny lub dolegliwości bólowe przy odwodzeniu lub wysokim unoszeniu ramienia – tłumaczy specjalista.

Ból barku a problemy z sercem

Warto zaznaczyć, że ból barku wcale nie musi oznaczać problemów z układem kostnym. Zdarza się, że ból skupiony w tym miejscu ma związek z chorobą układu krążenia.

Istnieje pewien procent chorych leczonych kardiologicznie, którzy zgłaszają ból barku, a nie udaje się u nich znaleźć żadnej uchwytnej przyczyny w stawie ramiennym – mówi dr Jakub Ślusarski.

Data aktualizacji: 26.11.2018,
Opublikowano: 26.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej