Depresja u mężczyzn - objawy. Jak pomóc?

Fot: Wacharaphong / gettyimages.com

Depresja u mężczyzn bardzo często ma źródło w dzieciństwie – utarte schematy wychowania chłopców często zakazują im wyrażać emocje, takie jak smutek. Jednak mężczyźni, podobnie jak kobiety, aby zachować zdrowie psychiczne, muszą uzewnętrzniać swoje uczucia. Społeczeństwo nakazuje mężczyźnie zawsze być twardym. Tłumione emocje, warunki środowiskowe, konflikty wewnętrzne lub traumatyczne przeżycia mogą wywołać depresję u mężczyzn. Jak pomóc, kiedy pojawiają się objawy tej choroby u bliskiego mężczyzny? 

Zdiagnozowanie depresji u mężczyzny jest dość trudne. Panowie bardzo niechętnie mówią o swoich problemach emocjonalnych i codziennych trudnościach, z którymi się stykają. Depresja u mężczyzn może dawać inne objawy niż u kobiet, z tego powodu często jest niediagnozowana. W Polsce na depresję cierpi 1,5 miliona osób. Na całym świecie aż 350 milionów ludzi leczy się na depresję. W USA leczy się na depresję aż 5 milionów mężczyzn.

Depresja u mężczyzn – objawy

Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Panowie tak samo jak kobiety odczuwają trudne emocje, jak apatia, niska samoocena, smutek i lęk. Bardzo rzadko jednak o nich mówią. Chętniej za to opowiadają lekarzom o objawach somatycznych, które ich dręczą. Pojawiają się ciągłe zmęczenie, ból głowy, mięśni, drażliwość, zaburzenia apetytu. Mężczyzna w depresji, nawet dotychczas trzymający emocje na wodzy, potrafi być agresywny i wybuchać z byle powodu. Żony i partnerki mężczyzn z depresją skarżą się, że ich partnerzy stają się „czepliwi”, denerwują ich szczegóły, na które wcześniej nie zwracali uwagi. Przez depresję u mężczyzn cierpi również życie seksualne wyżej wymienionych par. Panowie nie mają ochoty na zbliżenia, ich libido jest niezwykle niskie. Objawem tej choroby może być również zamykanie się w domu – rezygnowanie ze spotkań z kolegami, wspólnych wyjść na piwo czy bilard. Mężczyźni w depresji mają tendencję do uciekania w uzależnienia – alkohol, papierosy, hazard, a często nawet narkotyki.

Depresja u mężczyzn po 40. roku życia różni się od tej, która występuje po 20. Dzieje się tak, ponieważ panowie mają z reguły odmienne priorytety i zainteresowania – zmieniają się one z biegiem życia. O ile 20-latek przejawia brak chęci do imprez, spotkań towarzyskich i nauki na studiach, tak mężczyzna po 40. traci zainteresowanie sprawami żony, dzieci i zawodowymi. Mężczyźni zmagający się z depresją również mogą kompulsywnie objadać się i szybko przybierać na wadze.

Czytaj takżeKompulsywne objadanie się – jak sobie z nim radzić i jak je leczyć?

Kobiety radzą sobie z depresją lepiej niż mężczyźni. Dzieje się tak, ponieważ łatwiej jest im mówić o trudnych emocjach i dręczących ich problemach, dlatego też szybciej trafiają do specjalisty. Dość zaskakujący jest fakt, że nie tylko panie mają problemy z nastrojem po urodzeniu dziecka. Depresja poporodowa u mężczyzn zdarza się dość często. Istnieją badania, które mówią, że zmaga się z nią nawet 25% młodych ojców. Przyczyny depresji poporodowej u mężczyzn wynikają z obaw przed odpowiedzialnością, jaką niesie ze sobą opieka nad dzieckiem i jego wychowanie. W życiu świeżo upieczonego ojca następuje duża zmiana. Depresja poporodowa u mężczyzn związana jest również z mniejszym zaangażowaniem partnerki w związek. Kobiety po porodzie całą uwagę skupiają na dziecku i wszystkich związanych z nim aspektach.

Jak wygląda leczenie depresji? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji? Źródło: 36,6

Depresja u mężczyzn – jak pomóc?

Jeśli u mężczyzny zostaje zauważona depresja, należy działać natychmiast. Należy jednak pamiętać, że wsparcie musi być delikatne i racjonalne. Pomocna będzie szczera rozmowa. Należy wyjaśnić, jaki problem się zauważyło, zapewnić o chęci pomocy i zaproponować rozwiązanie. Mężczyzna powinien mieć pole, aby wybrać je sam. Subtelne sugestie na temat leczenia, pobliskich przychodni i gabinetów lekarskich pomogą mu zdecydować się na wizytę u psychiatry. Warto okazywać również wsparcie – pokazać mężowi, tacie czy bratu swoją gotowość do niesienia pomocy. Nie należy za to używać takich zwrotów, jak „Weź się w garść”, „Wyjdź do ludzi”, „Jutro będzie lepiej” – wpędzają one chorego w jeszcze większe poczucie winy i mogą spowodować, że mężczyzna jeszcze bardziej się zamknie. O wiele lepiej jest zapytać: „Co mogę zrobić, aby ci pomóc?” albo „Czy potrzebujesz czegoś?”. Złym pomysłem jest również traktowanie dorosłego mężczyznę jak dziecko. Często należy pokazywać mu, jak jest ważny i potrzebny w życiu rodziny. Nie wolno więc odcinać go od codziennych obowiązków. Taka postawa sprawi, że poczuje się zmotywowany i podniesie się jego samoocena.

Data aktualizacji: 16.06.2020,
Opublikowano: 16.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej