Depresja podnosi ryzyko wystąpienia problemów z układem krążenia

Fot: Justin Case / gettyimages.com

Depresja to choroba, która może rozwinąć się u każdego. Wiek, płeć czy status społeczny nie mają w tym przypadku żadnego znaczenia. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Kanady pokazują, że depresja zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Depresja odbija się nie tylko na psychice chorego, ale na całym organizmie chorego. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Kanady pokazały, że depresja ma olbrzymi wpływ na układ krążenia. Może podnosić ryzyko wystąpienia problemów z serce, a także przyczynić się do przedwczesnej śmierci pacjenta.

Jak depresja wpływa na układ krążenia?

Analiza przeprowadzona przez zespół prof. Scotta Leara na grupie 145 862 osób z 21 krajów, wykazała, że związek między depresją a chorobami układu krążenia jest bardzo wyraźny. Badacze dowiedli, że występowanie co najmniej czterech objawów typowych dla depresji aż o 20 proc. podnosi ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych i przedwczesnego zgonu. To ryzyko było dwukrotnie wyższe u osób (głównie mężczyzn), które mieszkały w miastach.

Zdaniem badaczy zmiany i zawirowania, które wywołała pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 może jeszcze nasilić problem i osób z depresją czy innymi zaburzeniami psychicznymi będzie coraz więcej. Dlatego też warto rozważyć umieszczenie depresji na liście czynników, które mogą sprzyjać chorobom serca, tak samo jak palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze czy podwyższony cholesterol.

Leczenie i zapobieganie zaburzeniom psychicznym powinno być włączone do podstawowej opieki zdrowotnej. Potrzebna jest też większa świadomość - zarówno u lekarzy, jak i społeczeństwa - zagrożeń wynikających z chorób i zaburzeń psychicznych.

Depresja, czyli co?

Depresja to choroba, która charakteryzuje przede wszystkim obniżonym nastrojem. Chorzy czują się zmęczeni, nie mają na nic siły ani ochoty, są smutni, płaczliwi, często odczuwają silny niepokój. Zdarza się, że osoby z depresją mają problemy ze snem, są apatyczne, nie mają apetytu lub jedzą zbyt dużo.

warto podkreślić, że każdy z nas może mieć gorszy dzień, ale w sytuacji, gdy powyższe objawy nie mijają i utrzymują się co najmniej dwa tygodnie warto rozważyć konsultację ze specjalistą.

Szacuje się, że z depresją zmaga się nawet 350 mln ludzi na całym świecie. W Polsce może ona dotyczyć 1,5 mln osób.

Zobacz film i dowiesz się więcej o tym, jak wygląda leczenie depresji:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.06.2020,
Opublikowano: 20.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej