Dekstrokardia – czym jest schorzenie i jakie są jego objawy?

Peter Dazeley / gettyimages.com

Dekstrokardia jest rzadko występującą chorobą, w której serce znajduje się po prawej stronie klatki piersiowej zamiast po lewej. Jest to schorzenie wrodzone, czyli występujące od narodzin.

Dekstrokardia jest wrodzoną chorobą, na którą cierpi mniej niż 1% światowej populacji. Diagnozę przeprowadza się za pomocą badań elektrokardiograficznych (EKG) lub obrazowania medycznego. Jeśli dodatkowo inne narządy (np. wątroba czy śledziona) znajdują się po niewłaściwych stronach, mowa o odwróceniu trzewi.

Zobacz także:

Ergospirometria – na czym polega badanie i kiedy należy je wykonywać?

Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie

Najczęstsze przyczyny kołatania serca

Przyczyny dekstrokardii

Dokładna przyczyna dekstrokardii nie została dotychczas poznana. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi o dziedziczeniu w sposób autosomalny recesywny genów, które odpowiadają za nieprawidłowe umieszczenie serca. Aby doszło do rozwoju dekstrokardii, jednostka musi odziedziczyć nieprawidłowy gen od obojga rodziców. Choroba dotyka 1 osobę na 12000 bez względu na płeć, rasę czy pochodzenie etniczne.

Istnieją dwie odmiany dekstrokardii:

  • dekstrokardia situs inversus – w której czubek serca wraz z czterema komorami skierowany jest w prawą stronę ciała;
  • dekstrokardia situs inversus totalis – w jej przebiegu nie tylko serce, ale również inne narządy leżące w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej znajdują się po przeciwnej stronie lub w pozycji odbicia lustrzanego.

Objawy dekstrokardii

Izolowana postać dekstrokardii najczęściej nie daje żadnych specyficznych objawów. Taki stan diagnozowany jest zwykle po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego lub rezonansu magnetycznego klatki piersiowej. Część pacjentów z dekstrokardią może mieć zwiększone ryzyko rozwinięcia infekcji, w tym zatok, oraz zapalenia płuc. Często pojawiają się także dysfunkcje rzęsek, które filtrują powietrze w płucach. W wyniku tej patologii dochodzi do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów, m.in. wirusów.

Pewien odsetek chorych miewa problemy z oddychaniem, szarością skóry, przewlekłym zmęczeniem oraz sinieniem ust. Dzieci z dekstrokardią mogą nie rozwijać się w sposób prawidłowy, dlatego niekiedy konieczne okazuje się wykonanie operacji serca w celu skorygowania poważnej wady (np. przegrody). Ponadto niski poziom tlenu w sercu wpływa niekorzystnie na stan wątroby, śledziony i innych narządów jamy brzusznej. Chorobą towarzyszącą niewłaściwej lokalizacji serca jest żółtaczka. Istnieje niewielkie ryzyko, że dziecko z dekstrokardią urodzi się bez śledziony. Wówczas od pierwszych dni życia obserwuje się u niego bardzo wysokie ryzyko wystąpienia infekcji różnego pochodzenia.

Leczenie dekstrokardii

Jeśli choroba uniemożliwia sercu prawidłową pracę, należy poddać pacjenta leczeniu. Najczęściej konieczne jest wszczepienie rozrusznika serca lub przeprowadzenie operacji naprawczej wady przegrody. Takie zabiegi odbywają się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie. W związku z tym, że osoba cierpiąca na dekstrokardię ma większą tendencję do infekcji, standardowo przyjmuje leki wzmacniające układu odpornościowy lub antybiotyki na infekcje bakteryjne. Pojawić może się również malrotacja jelit, czyli schorzenie, w którego przebiegu jelito rozwija się nieprawidłowo, a pacjent odczuwa bóle z powodu znacznych niedrożności (nieleczone, zagrażają życiu). Dlatego też konieczne jest przeprowadzenie właściwej operacji. Aby usprawnić oddychanie, lekarz przepisuje leki wykrztuśne lub usuwające nadmiar zalegającego śluzu.

Powikłania po dekstrokardii

W większości przypadków inna lokalizacja nie zaburza funkcjonowania narządów. Może jednak utrudniać diagnozę stanów chorobowych. Przykładem jest zapalenie wyrostka robaczkowego. W fizjologicznych warunkach ostry ból pojawia się w dolnej, prawej części brzucha. W przypadku dekstrokardii – po lewej. Trudniejsze staje się również klasyczne osłuchiwanie serca ze względu na zmianę pozycji zastawek. Różnice anatomiczne mogą ponadto utrudniać przeprowadzenie niektórych operacji.

Schorzenia towarzyszące

Dekstrokardia może być powiązana z innymi schorzeniami, w tym:

  • zespołem Kartagenera (pierwotną dyskinezą rzęsek) – ta genetyczna choroba powoduje nieprawidłowy rozwój rzęsek dolnych i górnych dróg oddechowych;
  • dekstrowersję (przesunięcie koniuszka serca w prawą stronę);
  • atrezję (zarośnięcie) zastawki trójdzielnej;
  • atrezję płucną, czyli zarośnięcie tętnicy płucnej;
  • wady wsierdzia, w tym infekcyjne zapalenia.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Bibliografia:

1. Yusuf S.W., Durand J.B., Lenihan D.J., Swafford J. (2009). Dextrocardia: an incidental finding. Texas Heart Institute journal, 36(4), 358–359.

2. Garg N., Agarwal B.L., Modi N., Radhakrishnan S., Sinha N. Dextrocardia: an analysis of cardiac structures in 125 patients. International Journal of Cardiology 2003;88(2–3):143–56.

Data aktualizacji: 28.04.2021,
Opublikowano: 28.04.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej