Czyszczenie jamy macicy – na czym polega? Powikłania i przebieg

Fot. Keith Brofsky / Getty Images

Czyszczenie macicy nie boli, ponieważ jest wykonywane w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym. Po zabiegu kobieta może odczuwać niewielki dyskomfort w podbrzuszu. Powikłania mogą obejmować infekcje, krwawienie, niewydolność szyjki macicy, jednak są one bardzo rzadkie.

Czyszczenie macicy to zabieg określany profesjonalnie jako abrazja. Zabieg czyszczenia macicy jest procedurą zarówno diagnostyczną, jak i leczniczą. Z tym pojęciem mogą spotkać się najczęściej kobiety po menopauzie, u których wykonuje się tzw. łyżeczkowanie jamy macicy celem diagnozy krwawień z dróg rodnych. Często czyszczenie macicy wykonywane jest u kobiet po poronieniu.

Na czym polega czyszczenie jamy macicy?

Zabieg czyszczenia jamy macicy wykonuje się w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, ogólnym. Kobieta nie czuje bólu, jest nieświadoma tego, co się dzieje. Można to przyrównać do chwilowej utraty przytomności, całkowicie kontrolowanej przez anestezjologa. Wentylowana jest przez maseczkę i natychmiast po zabiegu budzi się, stopniowo dochodzi do siebie. Zabieg jest krótki, trwa jedynie kilka minut. Pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, w pozycji jak do badania ginekologicznego. Kiedy znieczulenie zaczyna działać, ginekolog wprowadza przez kanał rodny specjalne łyżki (dlatego też zabieg ten określa się łyżeczkowaniem jamy macicy). Za pomocą tych łyżek złuszcza endometrium czy też zmiany, które chce poddać dalszym badaniom. Pobrany materiał lekarz oddaje do badania histopatologicznego.

Po zabiegu czyszczenia jamy macicy mogą pojawić się powikłania. Część pacjentek doświadcza mniej lub bardziej nasilonego krwawienia lub plamienia. Konsekwencją zabiegu może być niewydolność szyjki macicy, pojawienie się blizn lub zrostów w jamie macicy. To ostatnie jest jednak najczęściej powikłaniem zbyt głębokiego łyżeczkowania. Tak naprawdę komplikacje po czyszczeniu macicy są bardzo sporadyczne, wobec czego ten zabieg ginekologiczny uznawany jest za bezpieczny.

Czyszczenie macicy – wskazania

Czyszczenie jamy macicy poprzez wykonanie łyżeczkowania jamy macicy wykonuje się z wielu ginekologicznych bądź położniczych powodów. Najczęściej jest to jeden z elementów diagnostyki niepłodności lub rozszerzenia rozpoznania nieprawidłowych zmian w błonie śluzowej macicy, które uwidaczniają się w badaniu ultrasonograficznym przezpochwowym. W tym drugim przypadku główną przyczyną są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych u kobiet w wiek rozrodczym, jak i po menopauzie.

Zabieg czyszczenia macicy służy również usunięciu polipów z jamy macicy, resztek jaja płodowego po poronieniu czy resztek łożyska po porodzie.

Czyszczenie jamy macicy po menopauzie

Wykonanie zabiegu czyszczenia jamy macicy po menopauzie ma ogromną wartość diagnostyczną w rozpoznaniu raka endometrium (wewnętrznej warstwy ściany macicy). Ryzyko rozpoznania raka endometrium u kobiet, u których występuje krwawienie po menopauzie, jest zdecydowanie wyższe niż u kobiet, u których te krwawienia nie występują.

Co trzeba wiedzieć o macicy? Zobaczcie na filmie poniżej:

Zobacz film: Macica - co warto o niej wiedzieć? Źródło: 36,6

Oczyszczanie macicy po porodzie

Po wydostaniu się dziecka na świat przez kanał rodny w drugiej fazie porodu następuje okres wydalenia łożyska. Łożysko stopniowo oddziela się od ścian macicy i zostaje wydalone na zewnątrz. Po wydaleniu położna ocenia, czy ma ono gładkie powierzchnie, czy zostało wydalone w całości. Jeśli istnieje podejrzenie, że nie zostało ono wydalone w całości, konieczne jest wykonanie czyszczenia macicy. Najczęściej jednak łożysko ulega całkowitemu oddzieleniu, a kobieta nie wymaga zabiegu łyżeczkowania. Po porodzie następuje jednak zawsze samoistne oczyszczanie macicy, które jest procesem fizjologicznym. Jest to okres połogu, czyli obkurczania się macicy i złuszczania się wewnętrznej warstwy błony śluzowej wyściełającej macicę. Takie fizjologiczne oczyszczanie ma również miejsce w czasie miesiączki. Endometrium ulega złuszczeniu, a złuszczone komórki zostają usunięte na zewnątrz.

Czy jest możliwe zajście w ciążę po zabiegu czyszczenia macicy?

Młode kobiety często obawiają się, że po czyszczeniu macicy nie będą mogły zajść w ciążę. Jest to złożona kwestia, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego powodu był przede wszystkim przeprowadzany zabieg. Biorąc pod uwagę samo czyszczenie macicy, rzadko przyczynia się ono do powstania blizn czy zrostów skutkujących niemożliwością późniejszego zagnieżdżenia się zarodka. Natomiast utrudnieniem może stać się pierwotna przyczyna, z jakiej wykonany został zabieg łyżeczkowania, jak poronienia czy zmiany patologiczne w obrębie endometrium. Po zabiegu czyszczenia macicy po poronieniu zaleca się około 2 cykli przerwy, zanim para będzie starać się o ciążę. Warto bowiem, jeśli nie ma żadnych innych przeciwwskazań, by zarówno endometrium, jak i szyjka macicy zregenerowały się po zabiegu. Specjaliści zalecają odczekać około 3–6 miesięcy. Taki czas pozwala nie tylko na właściwą regenerację i odzyskanie równowagi. Zbyt szybkie podjęcie próby zajścia w ciążę po poronieniu, bez diagnostyki przyczyny poronienia, może skutkować kolejną stratą, co bardzo obciąża nie tylko organizm kobiety, ale również wpływa na osłabienie jej kondycji psychicznej.

Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 08.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej