Czyrak gromadny – przyczyny i leczenie

Fot.: anetlanda / stock.adobe.com

Czyrak gromadny jest dość poważnym schorzeniem skóry. Objawia się występowaniem skupisk bolesnych ropni, będących konsekwencją zakażenia gronkowcem złocistym. Leczenie czyraka gromadnego polega na stosowaniu antybiotyków, a często także na chirurgicznym drenażu ropni.

Czyrak gromadny często nazywany jest czyrakiem mnogim lub karbunkułem. Powstaje w wyniku rozprzestrzenienia się zakażenia sąsiadujących ze sobą mieszków włosowych gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus), czyli bakterią powszechnie występującą na skórze. Jej nosicielami często są członkowie personelu szpitalnego, co powoduje szerzenie się wywołanych drobnoustrojami chorób w placówkach służby zdrowia. Czyrak gromadny jest jednym z wielu schorzeń wywoływanych przez gronkowca złocistego; występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Czyrak gromadny – co należy o nim wiedzieć?

Czyrak gromadny to gronkowcowe zakażenie licznych mieszków włosowych, objawiające się występowaniem skupisk zlanych ze sobą czyraków – czerwonych, bolesnych zgrubień (wielkości ziarna grochu lub większych), które z czasem wypełniają się ropą. Zanim pękną, musi utworzyć się na nich żółty czop.

W przypadku pojedynczych czyraków po wydobyciu się ropy na zewnątrz zazwyczaj szybko mija ucisk i ból, który był spowodowany przez dojrzewający ropień. Czyrak gromadny ma jednak charakter bardziej przewlekły, powoduje również więcej dolegliwości. Oprócz bólu, podrażnienia i zaczerwienienia skóry wokół ropnia schorzeniu często towarzyszą swędzenie, gorączka, osłabienie, zmęczenie oraz ogólnie złe samopoczucie.

Leczenie czyraka gromadnego

Leczenie czyraka gromadnego wymaga zwykle konsultacji lekarskiej. Lekceważenie tego schorzenia może prowadzić do rozprzestrzeniania się zmian ropnych na znacznych obszarach skóry, a także spowodować bardzo poważne powikłania.

Zobacz film: Czyrak. Źródło: 36,6.

Pojedyncze czyraki goją się dość szybko, choć czasami, we wczesnym stadium rozwoju ropni, konieczne jest zastosowanie antybiotyków, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się zakażenia, zwłaszcza w przypadku dużych czyraków, wysokiej temperatury i złego samopoczucia osoby dotkniętej dolegliwością. W przeciwieństwie do pojedynczych czyraków omawiany czyrak gromadny jest trudny do wyleczenia metodami domowymi, ale niektóre z nich warto stosować, by złagodzić objawy.

Ulgę przynoszą zwłaszcza gorące okłady, wykonywane co 2–3 godziny. Do ich przygotowania wystarczy zwykła przegotowana woda. Dobroczynne właściwości mogą mieć też napary z żywokostu, łopianu lekarskiego, ziela jeżówki czy siemienia lnianego, które zmiękczając czyraki, ułatwiają ich pęknięcie i opróżnienie.

Czasami sugeruje się wyeliminowanie z diety cukru oraz produktów mogących wywoływać uczulenia. Warto jeść natomiast pokarmy bogate w cynk (który może zapobiegać nawrotom czyraków) oraz przyjmować preparaty z witaminami A, C i E.

W przypadku czyraka gromadnego zwykle konieczne jest stosowanie antybiotyków. Ropnie, na których wytworzył się czop, można (ale tylko w sterylnych warunkach) naciąć chirurgicznie, by usunąć ropę i przyspieszyć proces gojenia. Nigdy nie należy samodzielnie wyciskać czyraka, ponieważ istnieje ryzyko, że dojdzie do rozprzestrzenienia się zakażenia.

W razie nacięcia bardzo dużych i głębokich czyraków umieszcza się w jamie po ropniu dren lub sączek z gazy, co ułatwia wyeliminowanie pozostałych bakterii. Po opanowaniu infekcji są one usuwane. Po takim zabiegu pozostaje zwykle niewielka blizna.

Prawidłowe leczenie czyraka gromadnego jest konieczne, ponieważ zaniedbane schorzenie grozi poważnymi powikłaniami, np. rozwojem ropni nerki, umiejscowionych na zewnętrznej warstwie kory nerki, najczęściej wywołanych przez gronkowca złocistego, znajdującego się we krwi, a pochodzącego z czyraka gromadnego. Objawami ropni nerki są wysoka, ale zmienna gorączka oraz ból i wrażliwość okolic lędźwiowych. Także w tym wypadku leczenie polega na stosowaniu antybiotyków oraz chirurgicznym drenażu ropni.

Czyrak gromadny rozwijający się w okolicy wargi górnej, oczodołu i skroni może prowadzić do rozprzestrzenienia się zakażenia na zatoki jamiste i opony mózgu. Innym powikłaniem nieleczonego czyraka jest ropowica – niebezpieczny stan zapalny tkanki podskórnej, który może szybko rozszerzać się na inne narządy, prowadząc do ich niewydolności. Konsekwencją tego schorzenia bywa sepsa, czyli specyficzna reakcja organizmu, prowadząca często do śmierci.

Czyrak gromadny twarzy

Czyrak gromadny może rozwinąć się w każdym miejscu ciała, gdzie rosną włosy. Najczęściej są to okolice najbardziej narażone na tarcie (np. podczas ubierania się) oraz gromadzenie potu czy zanieczyszczeń, czyli:

  • twarz,
  • owłosiona skóra głowy,
  • szyja,
  • kark,
  • pachwiny,
  • pośladki.

Przyczyny czyraka gromadnego twarzy mogą być bardzo różne. Rozwój zmian ropnych niekiedy bywa konsekwencją niedostatecznej higieny osobistej czy noszenia odzieży z materiałów podrażniających skórę. Czyraki mogą też świadczyć o niewłaściwej diecie czy niedożywieniu, ale również o obniżonej odporności organizmu na zakażenia, spowodowanej zaburzeniami immunologicznymi albo chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą (schorzeniu sprzyja podwyższony poziom stężenia glukozy we krwi). Ropnie często tworzą się na skórze osób mających częsty kontakt z chemikaliami, a także u ludzi otyłych.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 05.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej