Czym są stereotypie ruchowe? Przyczyny i leczenie zaburzeń

Fot. Deagreez / Getty Images

Stereotypie ruchowe to powtarzające się czynności, które są wykonywane bez celu. Najczęściej pojawiają się u osób niepełnosprawnych umysłowo lub u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Stereotypie ruchowe pojawiają się najczęściej w momencie napięcia emocjonalnego. Leczenie obejmuje terapię z psychologiem lub pedagogiem.

Wykonywanie bezcelowych i powtarzalnych ruchów jest najczęściej przypisywane dzieciom, które przejawiają także inne objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Zdarzają się jednak stereotypie ruchowe u zdrowych dzieci, które pojawiają się zwykle w momencie ekscytacji lub stresu i najczęściej nie są groźne. Niektórzy badacze uważają, że stereotypie ruchowe są sposobem organizmu na rozładowanie napięcia i zmniejszenie pobudzenia.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o zespole Aspergera: 

Zobacz film: Asperger: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Co to są stereotypie ruchowe?

Stereotypie ruchowe to czynności, które pacjent wykonuje bez celu i bezustannie je powtarza, zawsze w ten sam sposób. Mogą składać się na nie ruchy proste lub złożone. Bardzo często są one rytmiczne, skoordynowane i bezużyteczne, ale zdarzają się także aktywności autodestrukcyjne, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń ciała. Stereotypie ruchowe należy różnicować z patologicznymi ruchami mimowolnymi, zaburzeniami ruchu o podłożu organicznym i tikami.

Stereotypie ruchowe u dzieci najczęściej pojawiają się w przebiegu autyzmu, zespołu Aspergera, schizofrenii lub niepełnosprawności intelektualnej. W stanach dużego napięcia emocjonalnego mogą towarzyszyć im stereotypie językowe, czyli mimowolne powtarzanie pewnych wyrażeń, a nawet niecenzuralnych słów. Zdarzają się również stereotypie ruchowe u zdrowych dzieci. Są one subtelne, niegroźne i zwykle pozostają niezauważone przez otoczenie. Występują w sytuacjach stresowych lub powodujących duże napięcie emocjonalne.

Jak wyglądają stereotypie ruchowe?

Stereotypie ruchowe u dzieci najczęściej przyjmują formę powtarzania rytmicznych czynności. Dzieli się je na ruchy autodestrukcyjne oraz takie, które nie prowadzą do uszkodzenia ciała. Do pierwszej grupy zalicza się:

  • uderzanie głową w ścianę,
  • uderzanie się po twarzy,
  • gryzienie wargi, rąk lub innych części ciała,
  • wciskanie gałek ocznych,
  • uporczywe drapanie,
  • wyrywanie włosów z głowy.

Stereotypie ruchowe, które nie powodują uszkodzenia ciała, to między innymi: rytmiczne kiwanie się lub kołysanie, chodzenie na palcach, machanie rękami i nogami, nakręcanie włosów na palec, strzelanie palcami, obgryzanie paznokci, klepanie się po brodzie, chodzenie w kółko, nadmierne mruganie, kręcenie się wokół własnej osi oraz przestawianie, przesuwanie, układanie jakichś przedmiotów. Natomiast stereotypie u niemowlaka mogą przyjmować postać machania rączkami, natrętnego ssania paluszka, kręcenia głową.

Polecamy: Katatonia – na czym polega? Metody leczenia

Przyczyny stereotypii ruchowych

Za przyczynę stereotypii ruchowych u zdrowych dzieci uważa się stres, dużą ekscytację i nadmierne napięcie emocjonalne. Dzięki pojawieniu się dobrowolnych, powtarzalnych i rytmicznych ruchów organizm rozładowuje powstałe pobudzenie. Występowanie bezcelowych i powtarzalnych czynności nie jest związane z żadną patologią, zalecane jest jednak kontrolne badanie neurologiczne.

Częściej jednak stereotypie ruchowe towarzyszą dzieciom, u których zdiagnozowano autyzm, niepełnosprawność intelektualną lub schizofrenię. Według profesor Uty Frith z Zakładu Rozwoju Poznawczego w Londynie powtarzalne ruchy wynikają z uszkodzenia pewnych części mózgu. Uważa ona także, że stereotypie ruchowe to mechanizm, który pozwala dzieciom z zaburzeniami odnaleźć równowagę, spokój i poczucie bezpieczeństwa oraz dostarczyć brakujących bodźców. Jako argument potwierdzający tę tezę przytacza sytuację, w której przerwanie wykonywania bezcelowych, bezustannych czynności powoduje u pacjenta agresję i złość.

Polecamy: Apraksja ruchowa, apraksja mowy i apraksja oralna – na czym polegają?

Stereotypie ruchowe a autyzm

Stereotypie ruchowe są zwykle kojarzone z autyzmem. Najczęściej spotykane są kręcenie przedmiotami oraz obracanie się wokół własnej osi, podskoki, machanie rękami i pstrykanie palcami. Dzieci z autyzmem cechują także wąskie, specyficzne zainteresowania, kolekcjonowanie przedmiotów i nadmierne przywiązanie do pewnych schematów, np. ustawianie rzeczy w rzędzie, chęć ubierania się tylko w jedną koszulkę. Uważa się, że dzięki temu dostarczają sobie bodźców, których im brakuje, doznają spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

Leczenie stereotypii ruchowych

Leczenie stereotypii ruchowych obejmuje współpracę z terapeutą, psychologiem lub pedagogiem. Ważna jest uważna obserwacja dziecka i odnotowanie kiedy i w jakich sytuacjach dziecko zaczyna wykonywać bezcelowe i powtarzalne czynności. Niekiedy rozwiązaniem jest terapia integracji sensorycznej, która polega na dostarczeniu pacjentowi odpowiednich sygnałów zmysłowych, dzięki czemu przywrócona zostaje prawidłowa reakcja na pochodzące z zewnątrz bodźce.

Rodzice dzieci, u których występują stereotypie ruchowe, nie powinni karać dziecka, kiedy pojawiają się u niego specyficzne, powtarzalne ruchy. Zalecane jest odwrócenie uwagi inną czynnością, która może zainteresować dziecko, np. zabawa czy rzucanie piłką.

Data aktualizacji: 18.03.2019,
Opublikowano: 18.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej