Czym są mięśniaki macicy i jak można z nimi skutecznie walczyć?

Zobacz film: Macica - co warto o niej wiedzieć? Źródło: 36,6.

Mięśniaki macicy to niezłośliwe zmiany nowotworowe, które rozpoznawane są bardzo często. Schorzenie może pojawić się niezależnie od wieku kobiety. Skąd się biorą i jak skutecznie z nimi walczyć?

Mięśniaki macicy, zwłaszcza te małe i pojedyncze, mogą nie dawać żadnych objawów. Tym samym spora grupa kobiet nie ma pojęcia o ich istnieniu. W takich przypadkach zazwyczaj nie wprowadza się żadnego leczenia, a jedynie zleca regularne wizyty u lekarza ginekologa i kontrolę zmiany. Nie znaczy to jednak, że można je zlekceważyć. Zdarza się, że pozostawione bez leczenia i kontroli mięśniaki zmieniają się w dużo groźniejsze zmiany, które mogą nie tylko przekreślić szanse na założenie rodziny, ale także zagrażać życiu kobiety.

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z czwartego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Mięśniaki macicy – jakie dają objawy?

Zdrowa macica ma wielkość mandarynki. Jest też bardzo silnym i rozciągliwym mięśniem. Przez co pojawienie się guza nie zawsze wiąże się z występowaniem niepokojących objawów. Czasem zdarza się, że dolegliwości, które pojawiają się u kobiet wcale nie sugerują problemu ginekologicznego. Guzy uciskające sąsiednie organy niekiedy powodują ból. Jeżeli uciskają na odbytnicę lub pęcherz, pacjentki odczuwają także charakterystyczne uczucie parcia. Mięśniaki macicy doprowadzają również do zaparć oraz nietrzymania moczu. Część kobiet uskarża się na bolesne i obfite miesiączki oraz krwawienia w trakcie cyklu.

Jakie są rodzaje mięśniaków i gdzie lokalizują się najczęściej? Opowiada o tym ekspert programu 36,6 °C dr Wioletta Szepieniec, specjalista ginekolog, położnik.

zobacz film: Mięśniaki macicy - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? źródło: 36.6.

Mięśniaki macicy – jak skutecznie z nimi walczyć?

Podstawą rozpoznania mięśniaków macicy są analiza objawów oraz wynik ginekologicznego USG. W oparciu o nie lekarz może określić wielkość zmiany i wybrać odpowiedni dla danej pacjentki sposób leczenia. Część mięśniaków nie wymaga żadnego postępowania, inne leczone są farmakologicznie lub hormonalnie. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nawet jeśli terapia zadziała, nie ma żadnej gwarancji, że choroba nie wróci.

Jeżeli mięśniaki macicy wywołują krwawienia, ból lub uniemożliwiają kobiecie zajście w ciążę albo rosną bardzo szybko trzeba je wyciąć. Przy bardzo dużych i rozległych zmianach konieczne może być wykonanie histerektomii, czyli całkowite usunięcie macicy. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć choroby i zgłaszać niepokojące sygnały lekarzowi. Wcześnie rozpoznane nawet większe zmiany można skutecznie leczyć. Do najczęściej stosowanych i zalecanych przez lekarzy metod należą:

  • termoablacja ultradźwiękowa
  • embolizacja

Na czym polegają te metody? W jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Mięśniaki macicy - jak wygląda ich leczenie? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 01.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej