Mięśniaki macicy, zwłaszcza te małe i pojedyncze, mogą nie dawać żadnych objawów. Tym samym spora grupa kobiet nie ma pojęcia o ich istnieniu. W takich przypadkach zazwyczaj nie wprowadza się żadnego leczenia, a jedynie zleca regularne wizyty u lekarza ginekologa i kontrolę zmiany. Nie znaczy to jednak, że można je zlekceważyć. Zdarza się, że pozostawione bez leczenia i kontroli mięśniaki zmieniają się w dużo groźniejsze zmiany, które mogą nie tylko przekreślić szanse na założenie rodziny, ale także zagrażać życiu kobiety.
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z czwartego odcinka
Mięśniaki macicy – jakie dają objawy?
Zdrowa macica ma wielkość mandarynki. Jest też bardzo silnym i rozciągliwym mięśniem. Przez co pojawienie się guza nie zawsze wiąże się z występowaniem niepokojących objawów. Czasem zdarza się, że dolegliwości, które pojawiają się u kobiet wcale nie sugerują problemu ginekologicznego. Guzy uciskające sąsiednie organy niekiedy powodują ból. Jeżeli uciskają na odbytnicę lub pęcherz, pacjentki odczuwają także charakterystyczne uczucie parcia. Mięśniaki macicy doprowadzają również do zaparć oraz nietrzymania moczu. Część kobiet uskarża się na bolesne i obfite miesiączki oraz krwawienia w trakcie cyklu.
Jakie są rodzaje mięśniaków i gdzie lokalizują się najczęściej? Opowiada o tym ekspert programu 36,6 °C dr Wioletta Szepieniec, specjalista ginekolog, położnik.
Mięśniaki macicy – jak skutecznie z nimi walczyć?
Podstawą rozpoznania mięśniaków macicy są analiza objawów oraz wynik ginekologicznego USG. W oparciu o nie lekarz może określić wielkość zmiany i wybrać odpowiedni dla danej pacjentki sposób leczenia. Część mięśniaków nie wymaga żadnego postępowania, inne leczone są farmakologicznie lub hormonalnie. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nawet jeśli terapia zadziała, nie ma żadnej gwarancji, że choroba nie wróci.
Jeżeli mięśniaki macicy wywołują krwawienia, ból lub uniemożliwiają kobiecie zajście w ciążę albo rosną bardzo szybko trzeba je wyciąć. Przy bardzo dużych i rozległych zmianach konieczne może być wykonanie histerektomii, czyli całkowite usunięcie macicy. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć choroby i zgłaszać niepokojące sygnały lekarzowi. Wcześnie rozpoznane nawet większe zmiany można skutecznie leczyć. Do najczęściej stosowanych i zalecanych przez lekarzy metod należą:
- termoablacja ultradźwiękowa
- embolizacja
Na czym polegają te metody? W jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej? Dowiesz się tego z filmu