Czym są humektanty? Rodzaje i zastosowanie humektantów w kosmetyce

Fot: mapodile / gettyimages.com

Humektanty to substancje zapewniające odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Jednym z najbardziej znanych jest gliceryna. Znaleźć ją można w składzie mydeł, kremów czy pomadek. Inne popularne humektanty to mocznik, kwas hialuronowy czy sorbitol.

Humektanty mają zdolność do trwałego wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia. Znaleźć je można w składzie wielu preparatów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji odwodnionej, przesuszonej skóry i włosów. Obecne są w środkach polecanych osobom zmagającym się z problemem łuszczycowym i atopowym zapaleniem skóry. Znanymi humektantami są glikol propylenowy i dekspantenol.

Czym są humektanty?

Humektant to obok emolientu substancja znana z silnego działania nawilżającego. Zaliczany jest do grupy substancji o hydrofilowym charakterze, czyli tzw. wodolubnych. Wykazuje skłonność do łączenia się z wodą. Po przeniknięciu w głąb naskórka wiąże wodę i zatrzymuje ją w warstwie rogowej, tym samym kondycjonując i wygładzając skórę. Humektanty zapewniają powstanie naturalnych zapasów wody w skórze. Dodatkowo wpływają pozytywnie na preparat kosmetyczny, gdyż zapobiegają jego wysychaniu.

Gliceryna – najbardziej znany humektant

Specjaliści wśród najlepiej działających humektantów wymieniają glicerynę (wzór sumaryczny C3H8O3). To organiczny związek chemiczny zaliczany do alkoholi cukrowych, zwanych też cukrolami. Stosowany na skórę, nawilża, zmiękcza, poprawia elastyczność i gładkość. Intensyfikuje regenerację naskórka, łagodzi podrażnienia i efekt spierzchnięcia skóry. Chroni przed wiatrem i niską temperaturą. Stanowi też składnik preparatów na włosy. Wzmacnia je, poprawia kondycję, wygładza rozdwojenia, dodaje blasku. Gliceryna ułatwia rozprowadzanie kosmetyków. Wpływa pozytywnie na ich trwałość i konsystencję.

Dekspantenol jako humektant

Popularnym humektantem jest dekspantenol (wzór sumaryczny C9H19NO4). To alkoholowa pochodna witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego. Substancja cieszy się szerokim wykorzystaniem w przemyśle kosmetycznym ze względu na wysoką stabilność w roztworach wodnych. Dekspantenol jest silnie higroskopijny. Dodatkowo działa łagodząco i przeciwzapalnie. Wspomaga proces gojenia i regeneracji tkanek, aktywując fibroblasty (komórki tkanki łącznej właściwej), które przyspieszają nabłonkowanie rany. Dekspantenol gwarantuje prawidłowy przebieg proliferacji (rozmnażanie się komórek) i różnicowania komórek naskórka, tzw. keratynocytów. Determinuje syntezę ich czynnika wzrostu i produkcję kolagenu. Stosowany jest przez przemysł farmaceutyczny jako składnik preparatów przeznaczonych do leczenia oparzeń, owrzodzeń, otarć naskórka.

Które kosmetyki do pielęgnacji skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn

Maski humektantowe i nie tylko

Humektanty to powszechne składniki masek, szamponów, odżywek, wcierek do włosów. Same humektanty bywają często niewystarczające, by długotrwale i dogłębnie nawilżyć włosy. Wówczas warto łączyć je z emolientami lub proteinami wielkocząsteczkowymi. Dzięki temu na powierzchni włosa powstanie niepozwalająca na odparowanie wody powłoka ochronna. Niedostatek humektantów sprawia, że włosy stają się matowe, szorstkie, suche, łamliwe, kruche, pozbawione blasku. Należy pamiętać, że nadmiar humektantów również nie wpłynie pozytywnie na kondycję włosa. Stan ten powoduje utratę objętości i zbijanie się włosów w mało estetycznie wyglądające strąki.

Dużą ilość humektantów w produktach odżywczych powinny stosować osoby o włosach grubych, a unikać jej posiadaczki włosów cienkich. Dodatkowo specjaliści podkreślają, że oprócz struktury włosa na działanie humektantów wpływają warunki atmosferyczne, a zwłaszcza wilgotność powietrza. Podczas niej humektanty mogą wywołać puszenie się w wyniku zbyt intensywnego pobierania wody.

Jak zbudowana jest skóra i jakie spełnia funkcje? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6

Inne znane humektanty

Specjaliści oprócz wyżej wymienionych humektantów zwracają szczególną uwagę na:

  • sorbitol (wzór sumaryczny C6H14O6) – organiczny związek chemiczny zaliczany do cukroli. Wiąże wodę na powierzchni naskórka, nawilża, zmiękcza i wygładza skórę oraz włosy. Zapobiega krystalizacji i zwiększa kleistość preparatów;
  • mannitol (wzór sumaryczny C6H8(OH)6) – organiczny związek chemiczny. Działa kojąco, łagodząco, przeciwłojotokowo, nawilżająco, przeciwzmarszczkowo, wzmacniająco na naczynia krwionośne. W kosmetykach do włosów przeciwdziała łupieżowi, wzmacnia cebulki, stymuluje porost włosów;
  • arginina (wzór sumaryczny C6H14N4O2) – organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów. Wzmacnia barierę hydrolipidową, neutralizuje inwazyjność drażniących substancji, pobudza wzrost włosów. Łagodzi podrażnienia, pobudza syntezę kolagenu, przyspieszenia gojenie ran, dogłębnie nawilża, uelastycznienia skórę;
  • mocznik (wzór sumaryczny CH4N2O) – organiczny związek chemiczny będący dwuamidem kwasu węglowego. Poza działaniem silnie nawilżającym wykazuje właściwości keratolityczne i przyczynia się do zwiększenia biosyntezy lipidów naskórka. To substancja kojąca, łagodząca, wzmacniająca naczynia krwionośne;

Inne humektanty to m.in.: alanina, aloes, mleczko pszczele, miód, glikol propylenowy, kwas hialuronowy, hydroksykwasy, a zwłaszcza kwas mlekowy i jego sole.

Bibliografia:

1. Kacalak-Rzepka A., Bielecka-Grzela S., Klimowicz A. i in. Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008, 54, 3, 54–57.

Data aktualizacji: 15.04.2019,
Opublikowano: 15.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej