Czym różnią się zwykłe maseczki od tych używanych przez lekarzy?

sturti/getty images

Temat noszenia maseczek budzi spore kontrowersje. Coraz częściej mówi się o tym, że wszyscy powinniśmy je zakładać, ponieważ nigdy nie wiadomo kogo i gdzie spotkamy. Co w tej kwestii uważa wirusolog? Jeżeli nosić maseczki, to jakie? Czy wybierać te same, których używają lekarze?

Kto powinien nosić maseczki, a kto nie?

Zdaniem prof. Krzysztofa Pyrcia, wirusologa z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, maseczki powinny nosić jedynie osoby chore.

Maseczki dla zdrowych ludzi nie stanowią żadnej ochrony. Maseczkę powinna nosić osoba, która podejrzewa, że jest chora na koronawirusa albo ma objawy choroby układu oddechowego. Powinni nosić wówczas zwykłe maseczki chirurgiczne

-tłumaczy ekspert.

Nosząc maseczkę w momencie, kiedy jesteśmy zdrowi, nie chronimy siebie, a dodatkowo zabieramy maseczkę, którą mógłby kupić sobie ktoś chory, kto jej bardziej potrzebuje, więc paradoksalnie zwiększamy ryzyko zachorowania dla samych siebie.

Oddychając w maseczce sprawiamy, że ona robi się wilgotna, wirus spokojnie przedostaje się przez nią i dostaje się dokładnie tam, gdzie chce być i gdzie mu dobrze, czyli do naszego układu oddechowego. Tam wymiesza się z naszą śliną i zarazi nasze komórki. Tak więc nie jest to żadna bariera ochronna dla zdrowych ludzi.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Czym różnią się zwykłe maseczki od tych używanych przez lekarzy?

Lekarze i ratownicy -to oni są na pierwszej linii frontu w walce z nowym, nieznanym wirusem SARS-CoV-2. To oni pracują bezpośrednio z ludźmi zakażonymi i to dla nich są przeznaczone certyfikowane profesjonalne maseczki. Ratownicy mają na sobie sprzęt ochrony biologicznej, który składa się z maseczki certyfikowanej, osłony oczu, kombinezonu i rękawiczek. Dzięki tej ochronie ratownik się nie zarazi wirusem i będzie mógł pomóc.

Coraz częściej mówi się o tym, że chorzy również powinni nosić takie certyfikowane maseczki. Jak tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, by taka maseczka miała sens, musimy mieć cały kompletny strój.

Bo jeśli np. jesteśmy w takim miejscu, gdzie maseczka byłaby nam potrzebna, np. w tłumie ludzi, to co z tego, że mamy maseczkę na twarzy, jak reszta naszego ciała jest skażona. Nie mamy kombinezonu, rękawiczek, okularów i sprzętu do dezynfekcji, bo zanim się to wszystko zdejmuje, należy to zdezynfekować. Bez całego kompletu, sama maseczka jest bezużyteczna

-wyjaśnia ekspert.

Maseczka, którą noszą ratownicy i lekarze różni się od zwykłej chirurgicznej tym, że ma grubszy materiał, taki, który nie przepuszcza małych cząsteczek wirusów. Trudniej się przez nią oddycha, bo materiał jest zdecydowanie gęstszy. Ona jednak chroni osobę, która ją nosi, a nie odbiorców.

Zobacz też: Co - tak naprawdę - mamy na rękach?

Problem etyczny

Dochodzi również problem etyczny. Ten sprzęt ma zastosowanie profesjonalne, do pomocy ludziom. Produkcja odzieży ochrony biologicznej nie jest łatwa, mogłoby się okazać, że nawet jeśli każdy z nas miałby taki komplet certyfikowanej odzieży ochronnej np. w szafie, nie używany, to zabrakłoby dla osób, którym naprawdę jest potrzebny do ratowania ludzi, do podania tlenu i zaopiekowania się nami, jak będziemy w szpitalu.

Zobacz też: Rząd wprowadza kolejne zakazy.

Jakie maseczki dla osoby chorej?

Jeśli osoba jest chora powinna mieć maseczkę chirurgiczną, a nie profesjonalną, ponieważ ta profesjonalna wypuści na zewnątrz przez zawór to, co ratownik wydala z siebie z układu oddechowego (zawór ułatwia oddychanie), ale nie wpuści nic do środka, bo powietrze jest filtrowane. Więc osoba chora nosząca takie profesjonalne maseczki przez zawór będzie wypuszczać wirusy do otoczenia.

Ważne, żeby maseczki chirurgiczne często wymieniać, bo one stają się odpadem medycznym już w momencie, kiedy osoba chora je założy. Bo kiedy mówi, to już wydala z siebie kropelki śliny z wirusem. Nie można określić jak często każdy chory powinien zmieniać maseczkę, bo to zależy co się z nim dzieje, jakie ma objawy, jak często kicha i kaszle itd.

- tłumaczy wirusolog.

Maseczki antysmogowe czy budowlane dają tyle samo, co zwykła maseczka chirurgiczna i tak samo ją traktujemy i tak samo jej używamy.

Zobacz film: Magdalena Sułek- Domańska, koordynator działań edukacyjnych BHP opowiedziała o typach maseczek. Które są przeznaczone dla medyków, a które dla osób chorych oraz jak o nie dbać.

"Kompendium wiedzy o maseczkach", źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 03.04.2020,
Opublikowano: 03.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej