Czym płukać gardło przy anginie – płukanki domowe i apteczne

Fot.: pathdoc / stock.adobe.com

Płukanie gardła przy anginie pomaga zredukować ból, obrzęk i przekrwienie błon śluzowych gardła. Płyny do płukania gardła mają działanie antyseptyczne, pomagają zwalczyć drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące anginę.

Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Najczęściej wywołana jest przez wirusy, rzadziej rozwija się angina ropna o podłożu paciorkowcowym, czyli bakteryjnym. W zależności od przyczyny anginy, wdraża się odpowiednie metody leczenia. Poza standardowym leczeniem doskonale sprawdza się płukanie gardła roztworami aptecznymi bądź domowej roboty, mającymi działanie odkażające.

Czym płukać gardło przy anginie?

Płukanie gardła przy anginie ma na celu uzupełnienie terapii podstawowej. Jest leczeniem objawowym. Pomaga złagodzić ból gardła, zmniejsza obrzęk utrudniający przełykanie. Ponadto wiele preparatów i substancji działa antyseptycznie, czyli zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Gardło przy anginie można płukać zarówno środkami dostępnymi w aptece, jak i roztworami przyrządzonymi w domu. Najprościej zakupić gotowe preparaty apteczne, mogą to być płyny zawierające np. diklofenak. Działają dzięki niemu przeciwzapalnie i przeciwbólowo na gardło. Dostępne są też preparaty nawilżające błonę śluzową gardła i jamy ustnej, ograniczające rozwój bakterii, zawierające nanokoloid srebra i miedzi. Można stosować silniejsze antyseptyczne płyny na bazie chlorowodorku benzydaminy. Pomocne są preparaty ziołowe z olejkami (tymiankowym, szałwiowym, majerankowym, miętowym, goździkowym) oraz z wyciągami (z rumianku, szałwii, ziela krwawnika, mięty pieprzowej, tymianku czy kopru).

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Płukanie gardła przy anginie – domowe sposoby

Do płukania gardła przy anginie można wykorzystać domowe sposoby. Najbardziej znane jest płukanie gardła roztworem soli. Aby przygotować płukankę, należy wymieszać szklankę ciepłej wody (ok. 37°C) z łyżeczką soli. Następnie nabiera się po małym łyku wody, płucze gardło i wypluwa zużyty roztwór, aż do momentu, kiedy nie zużyje się całej szklanki.

Płukanie gardła roztworem soli przy anginie należy powtórzyć co najmniej 3 razy w ciągu dnia. Roztwór soli działa antyseptycznie na gardło, pomaga usunąć z niego bakterie. Przy wirusowym zapaleniu gardła redukuje też ból.

Kolejnym domowym sposobem jest płukanie gardła naparem z szałwii, która również działa antyseptycznie. W tym celu należy zalać szałwię gorącą wodą i przykryć, by mogła się zaparzyć. Gotowy napar należy wystudzić, tak by nie spowodować poparzenia, a następnie wypłukać gardło. Czynność powtarza się 3 razy na dobę. Mało znanym, choć według wielu źródeł skutecznym sposobem na anginę, jest płukanie gardła sokiem z buraków. Podobno pomaga w redukcji nalotów migdałkowych w przebiegu anginy ropnej. Należy utrzeć surowe buraki, odcisnąć z nich sok, następnie dodać sok z cytryny i miód. Wszystko zalać wodą. Proponowana proporcja to 5 dużych buraków, 1 cytryna, 3 łyżki stołowe miodu i 150 ml wody. Taką mieszanką należy płukać gardło najczęściej, jak to możliwe.

Płukanie gardła przy anginie jako jedyna forma leczenia

Płukanie gardła przy anginie powinno stanowić jedynie wspomagającą formę terapii dokuczliwych objawów zapalenia gardła. W przypadku anginy wirusowej leczenie jest objawowe, choć samo płukanie gardła może nie wystarczyć. Można wspomóc się również innymi preparatami działającymi przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Zapalenie wirusowe gardła często występuje w przebiegu tzw. choroby przeziębieniowej. Towarzyszą jej katar, kichanie, kaszel. Stąd leczenie objawowe anginy powinno również niwelować inne uciążliwe symptomy. Płukanie gardła w anginie ropnej pomaga zredukować naloty na migdałkach, obrzęk i przekrwienie błon śluzowych. Nie skraca czasu leczenia antybiotykiem (10 dni), zwalcza jednak ból i dodatkowo zmniejsza ryzyko powikłań, np. w postaci ropnia okołomigdałkowego.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 06.04.2018,
Opublikowano: 03.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej