Czym nawilżyć skórę suchą i podrażnioną?

Fot: MediaProduction / gettyimages.com

Skóra sucha i skłonna do podrażnień wymaga szczególnej pielęgnacji. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków może zaostrzyć problem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie preparatów do pielęgnacji i czym najlepiej nawilżyć ten rodzaj skóry?

Skóra sucha to taka, która wytwarza zbyt mało sebum, które zapewnia ochronę oraz odpowiednie nawilżenie. Tym samym jest napięta, ściągnięta oraz bardziej podatna na podrażnienia. Niedobór sebum sprawia, że skóra zawiera zbyt mało lipidów, dlatego jej płaszcz lipidowy, czyli zewnętrzna warstwa naskórka, która ochrania skórę nie działa jak należy. Co gorsza uszkodzenie płaszcza lipidowego sprawia, że skóra jeszcze szybciej się wysusza.

Skóra sucha – co jej szkodzi?

Rodzaj skóry zależy przede wszystkim od genów, ale ta sucha występuje bardzo rzadko. Zdarza się, że w skutek choroby czy działania czynników zewnętrznych dochodzi do uszkodzenia płaszcza lipidowego i skóra staje się sucha. Co szkodzi suchej skórze? Sucha skóra nie lubi zmian temperatury, zimne, suche lub gorące powietrze łatwo ją podrażniają i jeszcze bardziej ją uszkadzają. Przyczyną problemów ze skórą suchą mogą być także źle dobrane kosmetyki oraz przyjmowane leki, zwłaszcza diuretyki regulujące ciśnienie krwi, które zmieniają bilans wodny w organizmie.

Cetaphil

Czasem sucha skóra to konsekwencja zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele kobiety, np. w okresie menopauzy czy w czasie ciąży. Warto pamiętać, że skóra wraz z wiekiem wytwarza coraz mniej lipidów, tym samym z problemem suchej skóry często borykają się osoby starsze.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Sucha skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia i natłuszczenia. Preparaty o pierwszym działaniu uzupełnią niedobór naturalnych substancji, bez których skóra nie może sama się nawilżyć i zapewnić sobie właściwej ochrony. Przy wyborze kremu na dzień warto zwrócić uwagę, czy zawiera on filtr UV. To bardzo ważne, ponieważ promieniowanie słoneczne także może podrażnić skórę. Do jej pielęgnacji najlepiej używać dermokosmetyków.

Doskonałym rozwiązaniem będzie krem Cetaphil DA Ultra. Dermokosmetyk nawilża skórę oraz pomaga odbudować jej naturalną ochronę, czyli płaszcz lipidowy. Krem zawiera unikalny kompleks ERC, czyli pięć kluczowych składników, które zapewniają skórze ochronę i prawidłowe nawilżenie:

  • PCA – to składnik, który występuje naturalnie w skórze i wchodzi w skład tzw. naturalnego czynnika nawilżającego. Wiąże cząsteczki wody i dba o odpowiedni poziom nawilżenia skóry;
  • masło Shea oraz olej z orzechów makadamia – uzupełniają lipidy, zmiękczają skórę i łagodzą podrażnienia;
  • pantenol – łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka
  • silikony – chronią naturalny płaszcz lipidowy.

Unikaj alkoholu w składzie!

Osoby, które mają bardzo suchą skórę powinny wystrzegać się kosmetyków, które zawierają alkohol. Dlaczego? Alkohol jeszcze bardziej wysusza skórę, tym samym jest ona bardziej podatna na podrażnienia. Znacznie lepsza do oczyszczania będzie Cetaphil EM emulsja micelarna do mycia. Preparat choć bardzo delikatny doskonale oczyszcza skórę. Wzmacnia płaszcz lipidowy, pozostawia uczucie świeżości oraz elastyczności. Nie zawiera mydła oraz substancji drażniących.   

Podstawa to dobre kosmetyki

Podstawą pielęgnacji skóry jest właściwy dobór kosmetyków. Najlepszym rozwiązaniem dla osób ze skórą problematyczną będą dermokosmetyki Cetaphil, które można kupić w aptece. Są one bardzo delikatne i nie zawierają żadnych substancji drażniących czy zapachowych, które mogłyby wysuszyć czy podrażnić skórę.

Warto pamiętać, że najlepsze efekty da używanie preparatów pochodzących z jednej linii. Ich skład i działanie zostały tak opracowane, aby mogły się uzupełniać. Korzystanie z preparatów różnych producentów, o różnym składzie może zaszkodzić i jeszcze bardziej zaostrzyć problem. 

Data aktualizacji: 10.01.2019,
Opublikowano: 05.12.2018 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej