Czym jest złamanie otwarte? Jak wygląda pierwsza pomoc i leczenie?

Fot: edwardolive / gettyimages.com

Złamanie otwarte kości to rodzaj złamania, któremu towarzyszy perforacja tkanek miękkich. Gdy dochodzi do przebicia wszystkich warstw skóry, groźne patogeny mogą wniknąć do organizmu przez ranę, prowadząc do rozwoju infekcji kości.

Otwarte złamanie kości to znacznie rzadsze zjawisko niż złamanie zamknięte. Do przebicia skóry fragmentem pękniętej kości najczęściej dochodzi w wyniku wypadku samochodowego, upadku z dużej wysokości, postrzelenia lub poważnej kontuzji sportowej.

Złamanie otwarte – pierwsza pomoc

Wysokie ryzyko infekcji sprawia, że pierwsza pomoc przy złamaniu otwartym powinna zostać udzielona bez najmniejszej zwłoki. Należy trzymać się wówczas kilku prostych zasad.

  • Świadek złamania otwartego powinien od razu zadzwonić po pogotowie. Nie wolno dotykać przebitej skóry. Jeżeli w pobliżu jest zestaw pierwszej pomocy, na dłonie należy nałożyć jałowe rękawiczki, aby w razie kontaktu z krwią poszkodowanego nie zarazić się żadną chorobą (gdy ranna osoba jest obca, nie ma pewności, że jest zdrowa) i nie przenieść bakterii w okolice złamania.
  • Ranę należy przykryć sterylnym opatrunkiem, a następnie tamować krwawienie, ponieważ znaczna utrata krwi stanowi realne zagrożenie dla życia. Do opatrzenia rany można użyć podpasek higienicznych – na pewno są czystsze niż każda inna tkanina.
  • Nie wolno wyjmować ciał obcych ze zranionego miejsca.
  • Nie należy nastawiać złamanej kości, ale miejsce złamania należy w miarę możliwości ustabilizować poprzez podłożenie pod nie koca, poduszki, zwiniętej kurtki lub ręcznika.
  • Należy ocenić, czy poszkodowany doznał także innych obrażeń – jeśli jest przytomny, trzeba spytać, czy odczuwa ból w innych partiach ciała.

Badania przy złamaniu otwartym

Po przybyciu na izbę przyjęć poszkodowany otrzymuje antybiotyk, który ma zapobiec infekcji oraz zastrzyk przeciwtężcowy (iniekcji nie wykonuje się, jeżeli miała miejsce w ciągu pięciu lat poprzedzających złamanie).

Diagnostyka złamania otwartego zaczyna się od wywiadu lekarskiego. Poszkodowany odpowiada na pytania związane z przyczyną urazu i udziela informacji dotyczących stanu zdrowia. Następnie lekarz ogląda ranę, szuka ewentualnych uszkodzeń tkanek miękkich, nerwów i układu krążenia.

Obowiązkowym elementem badania jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Prześwietlenie złamania pozwala bowiem na jego zobrazowanie i wykrycie liczby pęknięć oraz ustalenie stopnia oddalenia poszczególnych fragmentów kości. Jeśli lekarz potrzebuje bardziej szczegółowych informacji, zleca wykonanie innego badania obrazowego, na przykład tomografii komputerowej.

Wszystkie złamania otwarte wymagają interwencji chirurgicznej, ale zanim dojdzie do operacji, rana zostaje zakryta sterylnym opatrunkiem, a miejsce złamania umieszcza się w szynie, by kość nie uległa przemieszczeniu.

Złamanie otwarte – leczenie

Chirurgiczne leczenie złamania otwartego zaczyna się od oczyszczenia rany. Zaleca się przeprowadzenie operacji możliwie szybko, najlepiej w ciągu 6 godzin od urazu. Jej celem jest niedopuszczenie do wystąpienia infekcji kości, rekonstrukcja uszkodzonych tkanek miękkich i połączenie fragmentów pękniętej kości.

Jeśli rana w miejscu złamania jest czysta, przebicie skóry było niewielkie, a kość można dobrze połączyć, operacja polega na jej ustabilizowaniu z pomocą metalowych implantów (płytek, śrub) na jej powierzchni lub wewnątrz niej. Następnie miejsce złamania zostaje umieszczone w szynie lub łubku do momentu zrośnięcia się kości. W ramach profilaktyki infekcji poszkodowany musi przyjmować antybiotyk, a rana jest regularnie monitorowana przez specjalistę w celu szybkiego wykrycia ewentualnego zakażenia.

W ciężkich przypadkach, gdy rana po perforacji skóry i tkanek miękkich wymaga poważnej interwencji medycznej, proces leczenia zaczyna się od zewnętrznego ustabilizowania pękniętej kości z pomocą metalowych śrub nad i pod miejscem złamania. Implanty wystają nad skórą, ale pozwalają na unieruchomienie złamania do momentu finalnego oczyszczenia rany. Warto podkreślić, że wielu pacjentów, u których złożone złamanie otwarte nogi leczy się za pomocą zewnętrznego stabilizatora, jest w stanie samodzielnie wstać z łóżka i poruszać się o własnych siłach mimo otwartej rany.

Metalowe śruby zewnętrzne są na ogół usuwane dopiero wtedy, gdy można bezpiecznie ustabilizować złamaną kość z pomocą wewnętrznych implantów. Czasem jednak lekarze decydują się na wyjęcie ich na samym końcu procesu zrastania kości. Wówczas konieczna jest oddzielna operacja.

Powikłania w złamaniach otwartych

Najczęstszą komplikacją złamań otwartych są infekcje bakteryjne. Do ich rozwoju może dojść na dowolnym etapie leczenia. Przewlekłe zakażenie kości może wymagać przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Uszkodzenie naczyń krwionośnych przy miejscu złamania może mieć niekorzystny wpływ na przebieg procesu zrastania się kości. Jeśli nie goi się ona prawidłowo, należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia kolejnej operacji, w tym jej przeszczepu.

Zespół ciasnoty międzypowięziowej to kolejne groźne i bolesne powikłanie towarzyszące otwartym złamaniom kości. Schorzenie to jest następstwem obrzęku w miejscu złamania ręki lub nogi, który uciska mięsień do tego stopnia, że bez leczenia operacyjnego może dojść do trwałego uszkodzenia tkanki i utraty sprawności danego mięśnia.

Zarówno złamania otwarte, jak i zamknięte mogą mieć ciężki przebieg, ale na ogół te pierwsze są znacznie bardziej groźne.

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 15.03.2018,
Opublikowano: 26.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej