Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki

Fot: Science Photo Library / gettyimages.com

Zespół Wallenberga to zespół neurologiczny znany też jako zespół boczny opuszki. Po stronie występowania ogniska uszkodzenia stwierdza się ataksję, niedowład podniebienia prowadzący do dyzartrii i dysfagii, zaburzenia czucia bólu na twarzy, zespół Hornera.

Zespół Wallenberga to schorzenie z zakresu neurologii, które jest jednym z najpoważniejszych spośród zespołów naprzemiennych, zwanych też porażeniami naprzemiennymi (z łac. hemiplegia alternans). Powstaje na skutek jednostronnego uszkodzenia pnia mózgu, co jest konsekwencją chorób naczyniowych. Zapis zespołu Wallenberga w ICD-10 przedstawia się następująco: G46.3.

Czym jest zespół Wallenberga?

Zespół Wallenberga (z ang. Wallenberg's syndrome) w nomenklaturze medycznej znany jest też jako zespół boczny opuszki (z ang. lateral medullary syndrome). To zespół neurologiczny, za którego powstanie odpowiada zamknięcie tętnicy dolnej tylnej móżdżkowej (z łac. posterior inferior cerebellar artery, PICA) albo tętnicy kręgowej (z łac. arteria vertebralis) przed połączeniem z tętnicą podstawną (z łac. arteria basilaris). Zespół Wallenberga zawdzięcza swoją nazwę badaczowi, który dokonał jego opisu – wybitnemu polskiemu neurologowi Adolfowi Wallenbergowi, który pierwszy z tekstów opisujący omawiany zespół opublikował w 1895 roku.

Jak umiejscowione są objawy zespołu Wallenberga?

Zespół Wallenberga występuje najczęściej w populacji ludzi w podeszłym wieku, choć literatura przedmiotu dowodzi o przypadkach dotyczących osób młodych. Ognisko chorobowe zlokalizowane jest w bocznej części rdzenia przedłużonego. Po stronie ogniska chorobowego następuje uszkodzenie jednego lub kilku nerwów czaszkowych. Porażenie dotknąć może:

  • nerw językowo-gardłowy (z łac. nervus glossopharyngeus), czyli dziewiąty nerw czaszkowy,
  • nerw błędny (z łac. nervus vagus), czyli nerw X.

Dodatkowo po przeciwnej stronie względem ogniska chorobowego dochodzi do piramidowego niedowładu kończyn.

Co to jest neuralgia nerwu trójdzielnego? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Neuralgia nerwu trójdzielnego. Źródło: 36,6

Objawy zespołu Wallenberga po stronie występowania uszkodzenia

Po stronie występowania uszkodzenia u chorych na zespół Wallenberga stwierdza się ataksję, czyli niezborność ruchów przejawiającą się w postaci zaburzenia koordynacji ruchowej ciała. Dodatkowo pojawia się niedowład podniebienia – porażenie zwieraczy gardła, w konsekwencji czego rozwinąć się mogą zaburzenia takie jak dyzartria oraz dysfagia.

Dyzartria to termin określający zaburzenia mowy. Mowa dyzartryczna jest niewyraźna, powolna, afoniczna (bezgłośna). Towarzyszy jej przydźwięk nosowy i wrażenie mowy z „kluskami w ustach”. Dochodzi w niej do zaburzenia artykulacji wybranych spółgłosek. Z kolei dysfagię tłumaczy się jako utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka. Stwierdza się brak lub opóźnienie odruchu połykania, dysfunkcję górnego zwieracza przełyku i jednostronny niedowład gardła.

U chorych na zespół Wallenberga po stronie występowania uszkodzenia rozwinąć się może rozszczepienne zaburzenia czucia w obrębie twarzy. Dochodzi do nieprawidłowego czucia ciepła i bólu. Stwierdza się drżenie zamiarowe, zwane też ataktycznym. Polega ono na występowaniu mimowolnych i nierytmicznych ruchów kończyny górnej, które pojawiają się podczas jej zbliżania do celu. Wymienia się także objaw Hornera spowodowany zaburzeniem współczulnego unerwienia oka. W wyniku tego dochodzi do zwężenia szpary powiekowej, zwężenie źrenicy oka, zapadnięcia gałki ocznej do oczodołu, niedobarwliwej różnobarwności tęczówek i bardzo wolnego rozszerzania się źrenicy. Niekiedy następują zmiany w składzie łez i pozorny wytrzeszcz. Dodatkowo na części twarzy po zajętej stronie może nastąpić upośledzenie wydzielania potu i zniesienie odruchu rogówkowego, czyli zaburzenia zamykania powieki.

Objawy zespołu Wallenberga po przeciwnej stronie występowania uszkodzenia

Po przeciwnej stronie względem uszkodzenia u chorych na zespół Wallenberga stwierdza się zaburzenia czucia ciepła i bólu na tułowiu i kończynach. Dodatkowo objawem o niestałym charakterze jest niedowład połowiczy zwany też hemiparezą lub porażeniem połowiczym. W przypadku prawostronnej jego lokalizacji doszło do uszkodzenia lewej półkuli mózgu, z kolei lewostronna świadczy o uszkodzeniu w prawej półkuli. Niedowład powoduje upośledzenie poruszania kończynami jednej połowy ciała, osłabienie siły mięśniowej kończyn z niedowładem.

Jak zbudowany jest układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Inne objawy zespołu Wallenberga

Oprócz wyżej wymienionych zespołowi Wallenberga towarzyszyć mogą objawy takie jak: zawroty głowy, niedosłuch (nieprawidłowe przewodzenie lub odbiór dźwięków), oczopląs (rytmiczne, mimowolne oscylacje gałek ocznych).

Zespół Wallenberga w klasyfikacji ICD-10

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) zespół Wallenberga zaklasyfikowany został do kategorii G, czyli Choroby układu nerwowego, podkategorii 46, czyli Zespoły naczyniowe mózgu w chorobach naczyń mózgowych (I60-I67†) i podtypu 3, czyli Zespół udarowy pnia mózgu (I60–I67†). W związku z tym jego zapis w ICD-10 przedstawia się następująco: G46.3.

Bibliografia:

1. Kozubski W., Liberski P.P., Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006.

2. Narożny W., Prusiński A., Leczenie zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, Warszawa, Medical Education, 2012.

3. Konieczna S., Kuczkowski J., Pilarska E., Wkład gdańskiego lekarza Adolfa Wallenberga (1862-1949) w rozwój neurologii i neuroanatomii, „Annales Academiae Medicae Gedanensis”, 2017, 47, s. 150-153.

Data aktualizacji: 17.04.2019,
Opublikowano: 17.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej